ارگانیک سرچ یا جستجو ارگانیک به چه معناست؟

چهارشنبه 07 اردیبهشت 1401 زمان خواندن : محاسبه نشده تهران سایت

سرچ ارگانیک

ارگانیک سرچ یک اصلاح مهم در سئو سایت به معنی تعداد بازدید کاربران از یک وبسایت در نتیجه جستجو در SERP است، که در اثر استفاده درست از قوانین سئو و تولید محتوای اصولی و مفید به وجود می‌آید. در ارگانیک سرچ (Organic Search) کاربرانی که هدف سایت شما هستند، به سمتتان می‌آیند و احتمال اینکه به مشتری تبدیل شوند بسیار بالا است. در ارگانیک سرچ با استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی مرتبط و کلمات کلیدی مناسب شما از کاربران کلیک واقعی می‌گیرید و همین امر باعث ارتقای رتبه‌تان توسط گوگل می‌شود.

در همین ابتدای مبحث ارگانیک سرچ باید بگوییم که جذب ترافیک به هر شکل که باشد برای شما هزینه بردار است! شاید برایتان سوال پیش بیاید ما در جستجو ارگانیک که هزینه‌ایی پرداخت نمی‌کنیم پس این جمله به چه معناست؟ همین حالا برایتان منظورمان را شرح می‌دهیم، برای ارگانیک سرچ وقتی شما در صفحات اول موتورهای جستجو مطرح می‌شوید به این معناست که روی تولید محتوای اصولی و تکنیک‌های سئو سایتتان کار کرده‌اید و این فعالیت‌ها برایتان هزینه در بر داشته است تا به این جایگاه برسید و توسط کاربران بازدید بگیرید. پس در ارگانیک سرچ، ترافیک ارگانیک برایتان به معنای ترافیک بدون هزینه نخواهد بود در اصل به معنی تأمین ترافیک بدون پرداخت هزینه به موتورهای جستجو است. برای اینکه همه چیز را درباره کلمات کلیدی و نحوه انتخاب آن بدانید به مقاله چگونه کلمات کلیدی مناسب انتخاب کنیم؟ در تهران سایت مراجعه کنید.

ارگانیک سرچ چیست؟

ترافیک سایت را چطور انتخاب کنیم؟

ترافیک یک سایت را بسته به استراتژی وبسایتمان باید انتخاب کنیم به همین دلیل در این بخش درباره این که در ارگانیک سرچ چند نوع جذب ترافیک داریم صحبت می‌کنیم:

  1. ترافیک ارگانیک: Organic Traffic به حجم افرادی که توسط سرچ عنوان مورد نظرشان در موتورهای جستجو وارد سایتی می‌شوند گفته می‌شود.
  2. ترافیک مستقیم: Direct Traffic حجم کاربرانی است که با وارد کردن URL کامل سایتی در مرورگر وارد آن می‌شوند.
  3. ترافیک توسط بک لینک: Referral Traffic حجم کاربرانی است که توسط بک لینک‌های شما در سایت‌های دیگر به صفحه شما ارجاع داده می‌شوند.
  4. ترافیک پولی: Paid Search حجم کاربرانی هستند که در ازای تبلیغات شما و پرداخت هزینه به گوگل ادوردز وارد سایت می‌شوند.
  5. ترافیک شبکه‌های اجتماعی: Social Network Traffic حجم کاربرانی که با کلیک بر لینک‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیسبوک، یوتیوب، تلگرام، واتساپ و… قرار گرفته‌اند وارد وبسایتی می‌شوند.

اکثر وبسایت‌ها هدفشان جذب ترافیک ارگانیک است زیرا ارگانیک سرچ (Organic Search) شاخص مهمی برای عملکرد درست سایت و جذب مخاطب واقعی به سمت وبسایت‌هاست. پس در جستجوی ارگانیک یا همان ارگانیک سرچ مهمترین اصل، هدف جستجوی کاربر یا Search Intent است که باید به خوبی آن را شناسایی کنید تا بهترین ورودی را از کاربران بگیرید.
در اینجا بهینه سازی سایت (سئو سایت) در کلمات کلیدی با قدرت سرچ بالا می‌تواند بهترین نتیجه را داشته باشد. ارگانیک سرچ چون بر پایه انجام اصولی سئو است مدت زمان بیشتری از ترافیک پولی زمان میبرد تا نتیجه دهد اما ترافیکی طولانی مدت را به وبسایت خواهد داد و اعتماد کاربران به سایت را افزایش می‌دهد.

هدف جستجو یا Search Intent (هدف کاربر) چیست؟

در ارگانیک سرچ این عبارت بیان کننده هدفی است، که کاربر بخاطرش مطلبی را در فضای اینترنت به صورت آنلاین جستجو می‌کند. این اهداف می‌تواند پیدا کردن پاسخ سؤالی درزمینه پزشکی، قانونی، ورزشی یا هر زمینه دیگری باشد، یا مقایسه و خرید یک محصول یا حتی پیدا کردن سایتی خاص با داشتن آدرس همان سایت و بسیاری دلایل دیگر… این دلایل بسیار متنوع و گوناگون عامل پیمایش کاربران و ارگانیک سرچ در فضای وبسایت‌ها هستند.

انواع Search Intent

  • Informational intent

جستجویی است که با هدف کسب اطلاعات در هر موضوع و بستری انجام می‌شود. اطلاعاتی در مورد آموزش، پزشکی، دنیای دیجیتال، آب و هوا و… هزاران هزار موضوع دیگر دست به جستجو در اینترنت میزنند. دراین دسته با توجه به موضوعی که کاربران به دنبال جستجوی آن هستند بیشتر از کلماتی مانند اطلاعات، بهترین روش، چرا، چگونه و…برای پیدا کردن مطلب مورد نظر کاربر استفاده می‌شود و محتوا می‌تواند در قالب متن یا عکس یا ویدیو تهیه شود.

  • Navigational Intent

در این نوع جستجو هدف مخاطب می‌تواند دستیابی به یک مکان حدودی یا اطلاعات جغرافیایی لوکیشنی خاص باشد. مثلا پیدا کردن آدرس یک کتاب فروشی در شهر یا استانی که مد نظر کاربر است با هر میزان اطلاعاتی که در موردش در دست دارد که می‌تواند حدودی یا دقیق باشد.

  • Transactional Intent

در این دسته از جستجو هدف کاربران در راستای خرید یا فروش محصول است. در چنین شرایطی کلماتی مانند: خرید، فروش، تخفیف و… برای دستیابی به اطلاعات، جستجو می‌شوند.
در ارگانیک سرچ برای اینکه وبسایت رتبه قابل قبولی بگیرد و به کاربران نمایش داده شود، ابتدا باید نسبت به هدف کاربر شناخت کافی داشته باشید تا کلمات کلیدی مناسبی را انتخاب کنید. غیر از هدف مخاطب و کیدواژه مناسب، باید به مواردی از جمله: ساختار وبسایت، تعداد و مرتبط بودن لینک‌های داخلی و خارجی، رعایت اصول سئو سایت، داشتن یک محتوای مفید و باکیفیت، ریسپانیو بودن وبسایت و… توجه داشته باشید تا در ارگانیک سرچ یا سرچ ارگانیک کابران به راحتی به سایتتان دسترسی پیدا کنند.

امیدوارم که با خواندن مقاله ارگانیک سرچ اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار گرفته باشد. همچنین به شما پیشنهاد می‌دهم برای اطلاعات بیشتر درباره ریسپانسیو سایت به مقاله اهمیت ریسپانسیو در سئو سایت در تهران سایت مراجعه کنید.

تهران سایت

چندسالی هست که در حوزه سئو و تولید محتوا فعالیت دارم و سعی دارم که هرآنچه یاد میگیرم ، به زبان ساده در اختیار کاربران تهران سایت قرار دهم.