چهارشنبه 12 مهر 1402 زمان خواندن : دقیقه الهه نوسرایی

سئو سایت چقدر طول میکشد
به ما امتیاز بدهید

سئو سایت چقدر طول میکشد؟ چقدر زمان می برد تا نتایج سئو دیده شود؟ داشتن استراتژی سئو چه تاثیری در نتایج سئو دارد؟ در این مقاله متوسط بازه زمانی را برای دیدن نتایج حاصل از سئو و عوامل کلیدی که بر عملکرد برنامه سئو شما تأثیر می گذارند، بیاموزید. سئو یک پروسه زمان بر و آهسته است که نیاز به صبر دارد. در ادامه با مثال و طبق منبع نتایج به دست آمده از زمان از نظر گروهی از افراد سئوکار را معرفی میکنیم. پیشنهاد میکنیم برای آشنایی با خدمات سئو و کاربردها و قیمت خدمات سئو سایت کلیک کنید. آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • نتایج سئو چیست؟
 • مدت زمان متوسط برای دیدن نتایج.
 • عواملی که می‌توانند بر سرعت دریافت نتایج از سئو تأثیر بگذارند.

سئو چقدر زمان میبردنتایج سئو چیست؟

ابتدا، اجازه دهید قبل از بحث در مورد اینکه چه مدت طول می کشد تا نتایج را بدست آوریم، در مورد معنای “نتایج” صحبت کنیم. در ابتدای برنامه سئوی خود، شما باید اهدافی را تعیین کنید که آنچه را که می‌خواهید برنامه سئوی یا نقشه راه سئو (seo roadmap) شما انجام دهد، مشخص می کند. درآمد ممکن است یکی از آنها باشد. سئو می‌تواند چیزهای زیادی را افزایش دهد، از جمله درآمد. با این حال، برای هدف این مقاله، تنها یک معیار مهم برای اندازه‌گیری موفقیت سئو وجود دارد:

ترافیک طبیعی

پس وقتی به بازه زمانی برای دیدن نتایج سئو اشاره می‌کنم، من به افزایش قابل توجه ترافیک طبیعی اشاره می‌کنم، زیرا همیشه موفقیت سئو را به این شکل ارزیابی کرده‌ام. بله، شما میخواهید ترافیک طبیعی را که درآمد به دنبال دارد ببینید و خبر خوب این است که وقتی سئو موجب ترافیک هدفمند می شود، این ترافیک می تواند یکی از بزرگترین محرک های درآمد برای یک وب سایت باشد. اما عوامل بسیاری (که بیشترِ آنها خارج از محدوده سئو هستند) می‌توانند به دستیابی شما به تبدیل در یک وبسایت کمک کنند. به عنوان مثال، قیمت محصولات شما، صفحات هدف و فرآیند فروش. به همین دلیل است که من باور دارم ترافیک بهترین شاخصِ کارکرد برنامه سئوی شماست.

چقدر طول می کشد تا نتایج سئو را مشاهده کرد؟

معمولا چندین ماه تا یک سال طول می کشد تا نتایج قابل اندازه گیری سئو را مشاهده کنید. نتایج شما ممکن است متفاوت باشد. این یک اجماع کلی است و چیزی است که من معمولا در سفارشات مشتریان می بینم. گوگل بازه زمانی مشابهی را در این تصویر مطرح کرده است:

بیشتر بخوانید :
گوگل ادز چیست+چگونه کار میکند؟راهنمای جامع گوگل ادورز+تصویر

سئو-چقدر-زمان-میبردسئو چقدر زمان می برد؟

بر اساس نظرسنجی از حدود 4300 نفر. در اینجا چند نمونه از دنیای واقعی آورده شده است. اگر نیاز به خدمات مشاوره سئو دارید با ما در ارتباط باشید.

 • سایت تجارت الکترونیکی

یک کسب و کار تجارت الکترونیکی مبلمان پس از راه اندازی مجدد وب سایت خود، رتبه بندی جستجو و ترافیک قابل توجهی را از دست داد. ما با آنها همکاری کردیم و علت اصلی مشکل را یک فهرست بزرگ (bloated index) شناسایی کردیم. پس از اجرای توصیه های ما، زمانبندی نتایج به این شکل بوده است:

 • پس از دو ماه، 56 عبارت کلیدی اولویت دار را به صفحه 1 برگردانیم.
 • در عرض سه ماه، مشتری شاهد بازگشت به سطح ترافیک قبلی بود. 
 • سایت B2B

وب سایت یک سازنده از افت رتبه و کاهش ترافیک جستجوی طبیعی رنج می برد. آنها دلیل این اتفاق را نمی دانستند. پس از تجزیه و تحلیل دقیق، ما توصیه کردیم تجربه کاربری، پیوند داخلی و کیفیت محتوا را بهبود ببخشند. پس از اجرای توصیه‌های ما، زمانبندی نتایج به این شکل بوده است:

 • مشتری پس از چهار ماه، شروع به مشاهده نتایج ترافیک کرد.
 • در عرض نه ماه، آنها سطوح بی‌سابقه‌ای از ترافیک طبیعی دریافت کردند.
 • در عرض دو سال، آنها شاهد افزایش 100 درصدی در ترافیک طبیعی بودند.

 • سایت B2C

یک شرکت ملی آزمایشگاهی مربوط به آزمایش مواد مخدر با ما تماس گرفت تا وب‌سایت ضعیف خود را بهبود بخشد. توصیه های ما شامل بهینه سازی صفحه، سئو فنی، بهبود تجربه کاربر و بهبود محتوا بود.

بعد از اجرای توصیه‌های ما:

 • طی شش ماه، ترافیک نسبت به دوره شش ماهه ی دو سال قبل 166% افزایش یافت.

چه عواملی بر زمان نتایج سئو تأثیر می‌ گذارند؟

محل قرارگیری هر وبسایت در محدوده ی زمانی، تا حد زیادی به عوامل مختلفی بستگی دارد.

سه مورد از مهمترین آنها عبارتند از:

 • اقدامات شما.
 • وبسایت.
 • رقابت.
 1. اقدامات شما

ساعت «نتایج سئو» پس از اجرای برنامه شروع به شمارش می کند، نه زمانی که فردی را استخدام می کنید و نه در طول زمانی که استراتژی ها در حال تدوین هستند. بسیاری از کسب و کارها حتی پس از استخدام کارشناسان سئو به دلیل ناتوانی در اجرای توصیه ها در زمینه سئو، شکست خورده اند. این یکی از دلایل مهم شکست هاست. این می‌تواند به دلایل متعددی رخ دهد، از جمله “خریداری” سئو یا اگر فناوری اطلاعات نیاز به ایجاد یک تغییر فنی‌ در وبسایت داشته باشد. صرف نظر از دلیل، برای هر ماهی که بدون اجرای استراتژی های سئو تلف می شود، ماهی است که نمی‌توانید انتظار داشته باشید نتایجی ببینید.

 1. وب سایت
بیشتر بخوانید :
استراتژی سئوی موفق

اگر یک وب‌سایت واقعا چالش‌برانگیز دارید، خارج شدن از چالش معمولا زمان بیشتری می برد تا اینکه در شرایط به حد کافی خوب برای رقابت در نتایج جستجو قرار بگیرید.

شاید شما:

 • مشکلات فنی زیادی داشته باشید که باید حل شوند.
 • به دلیل تلاش‌های سئو در سال‌های گذشته، اقدامی دستی (manual action) از گوگل دریافت کرده باشید.
 • تحت تاثیر منفی یک به روز رسانی اصلی گوگل قرار گرفته اید.

یا ممکن است دامنه جدیدی داشته باشید، که معمولا ممکن است کمی بیشتر از یک سایت برجسته تر برای دیدن نتایج زمان ببرد. همه اینها دلایلی هستند که باعث می شوند زمان بیشتری طول بکشد تا نتایج را ببینید، اما راه حل‌های سریع چطور؟ این‌ موارد نادرتر هستند اما ممکن است رخ دهند. برای مثال، این اتفاق که یک فایل robots.txt به طور تصادفی از دسترسی موتورهای جستجو به سایت جلوگیری کند، نادر نیست. بله، هنوز این اتفاق می افتد. چنین چیزی را می توان نسبتا سریع حل کرد و نتایج سریعی در سئو به دست آورد.

 1. رقابت

همیشه گفته‌ام که بهینه‌سازی موتورهای جستجو باید هدفش شکست دادن رقبا باشد، نه الگوریتم. و بسته به حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید، رقابت ممکن است سخت باشد. گاهی اوقات رقبای شما منابع بیشتری نسبت به شما دارند، بنابراین آنها می توانند سریعتر کار کنند. (تا زمانی که بتوانید زیرک و خلاق بمانید، در این موقعیت ها همه چیز از دست نرفته است.) یا شاید شما در یک صنعت بسیار مهمی هستید که در آن باید به استانداردهای بالاتری توسط گوگل پایبند باشید و رقابت، نیازمند تلاش بیشتری است. یا شاید شما به دنبال رتبه برتر برای کلمات کلیدی میلیون دلاری هستید. برای شرکت من دو سال طول کشید تا مشتری را برای یک کلمه کلیدی کوتاه به موقعیت 1 برساند. و اینکه بگوییم ارزش صرف وقت و تلاش برای مشتری را داشت، کم گویی است.

چگونه می توان نتایج بهتر سئو را سریع تر بدست آورد؟

هرچند که احتمالا هرگز نتایجِ سریعتر از زمانبندی مشخص شده در این مقاله نخواهید داشت، اما راه‌هایی برای افزایش سرعت این فرآیند وجود دارند.

 • یک بررسی عمیق و فنی سئو در مورد وب سایت خود دریافت کنید. این می‌تواند دقیقا نشان دهد که چگونه می‌توانید وب سایت خود را تعمیر کنید و با توصیه‌های اولویت‌بندی شده درباره اقداماتی که بیشترین تأثیر را خواهند داشت، رقبا را شکست دهید.
 • از یک مشاور یا یک شرکت متخصص سئو کمک بگیرید تا به شما در اجرای یک برنامه سئو کمک کند. راهنمایی متخصص ارزش طلا دارد و داشتن این دانش در کنار خود هنگام ورود به میدان جستجو، تمام تفاوت را ایجاد خواهد کرد.
بیشتر بخوانید :
آشنایی با الگوریتم پاندا

نتایج اولیه سئو خوب هستند، اما نتایج در بلند مدت بهتر هستند.

نتایج سئو که در عرض چند ماه تا یک سال مشاهده می کنید، لزوما بهترین نتایجی نیستند که همیشه خواهید داشت و به دلیل اینکه کار سئو هرگز تمام نمی شود، تا زمانی که استراتژی سئو شما قوی باشد، می توانید با گذشت زمان انتظار نتایج بهتری را داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *