آشنایی با الگوریتم تازگی محتوا (Freshness)

چهارشنبه 07 اردیبهشت 1401 زمان خواندن : محاسبه نشده تهران سایت

الگوریتم تازگی محتوا

الگوریتم تازگی محتوا Freshness چیست؟

الگوریتم تازگی محتوا یا همان Freshness در سال 2011 توسط گوگل برای سئو سایت ارائه شد. الگوریتم تازگی محتوا تکمیل کننده‌ی کافئین است که در سال 2010 ارائه شده بود و بطور اساسی نحوه‌ی فهرست‌بندی نتایج گوگل را تغییر داد. بیشتر توجه الگوریتم تازگی محتوا (فرشنس) به تازه‌ترین و به‌روزترین محتواها می‌باشد و آنان را در صدر نتایج موتورهای جستجو نمایش می‌دهد.
در کافئین ممکن بود محتواها چندین هفته هم آپدیت نشوند، به‌روزرسانی الگوریتم کافئین به این دلیل بود که اهمیت انتشار محتواهای به‌روز و قابل اعتماد برای کاربران، در نظر گوگل از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است از این‌رو ورژن آپدیت شده‌ی کافئین را با نام الگوریتم تازگی محتوا ارائه داد.

الگوریتم تازگی محتوا

الگوریتم فرشنس

الگوریتم تازگی محتوا چیست؟

الگوریتم تازگی محتوا یا فرشنس به تازه‌تر بودن محتوا توجه دارد و  آنان را در صدر نتایج گوگل نمایش می‌دهد، با به‌روزرسانی مقاله‌های قبلی، اضافه کردن عکس‌های جدید، محتواهای صوتی و ویدئویی و تولید محتوای جدید هر روز سایتتان را به‌روزرسانی کنید و این‌چنین مورد توجه الگوریتم تازگی محتوا قرار گیرید و امتیاز کسب کنید.
الگوریتم تازگی محتوا علاوه بر وب‌سایت‌ها، در شبکه‌های اجتماعی چون اینستاگرام هم پیاده‌سازی می‌شود، طبق الگوریتم اینستاگرام به‌روز بودن محتواها و پست‌ها باعث می‌شود بازدید صفحه‌تان بیشتر شود و از طرف این شبکه امتیاز کسب کنید و به اصطلاح پیجتان بالا رود.

هدف الگوریتم تازگی محتوا

هدف این به‎‌روزرسانی این است که محتواهای تازه‌تر در نتایج اولیه موتور جستجو به کاربر نمایش داده شود. بویژه سایت‌هایی که تازگی و به‌روز بودن محتواهایشان مهم است مانند: سایت‌های خبری، سینمایی، موسیقی، رویدادی، دانلودی و…

آیا هر نوع محتوای تازه‌ای مورد توجه الگوریتم تازگی محتوا قرار می‌گیرد؟ مسلماً خیر. این الگوریتم، تازگی محتوای متن را از بازخوردهای رفتار کاربران دریافت می‌کند که به این بازخوردها Search Queries می‌گویند.

Search Queries چیست؟

زمانی‌که کاربران سوالاتی مانند: قیمت روز طلاء یا نتایج فوتبال را در فلان روز سرچ می‌کنند مسلماً دنبال پاسخ‌های به‌روز و دقیق و لحظه‌ای هستند. از دید گوگل این نوع سرچ‌ کاربران به QDF مخفف Queris Deserve Freshness معروف است و به معنای اینست که هر چه میزان جستجو یک عبارت در رابطه با یک موضوع بیشتر باشد، اهمیت به‌روز بودن و تازگی آن محتوا بیشتر است.

تازگی محتوا

تازگی محتوا

افزایش رتبه‌ سایت با استفاده از الگوریتم تازگی محتوا (Freshness)

هنگام انتشار محتوا، ربات‌های خزنده گوگل کل سایت را آنالیز می‌کنند و فاکتورهای افزایش رتبه را بررسی می‌کنند، گوگل برای تعیین جایگاه وب‌سایت‌ها از الگوریتم‌های مختلف خود استفاده می‌کند. برای آشنایی با لیست انواع الگوریتم‌ های گوگل می‌توانید به مقاله‌ای که در این‌باره تهیه شده مراجعه کنید.

  • از فاکتورهای مهم در الگوریتم تازگی محتوا گوگل برای رتبه‌بندی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدت زمان حضور کاربر در صفحه

مدت زمان حضور کاربر در سایت را افزایش دهید، برای این منظور می‌توانید محتوای جذاب تولید کنید با اضافه کردن عکس‌های مفید و مربوط به محتوا و همچنین استفاده از فایل‌های صوتی و ویدئویی در مقاله، ترغیب کاربران به ثبت نظرات خود در وب‌سایت باعث ماندگاری بیشتر کاربر در صفحه شوید و اینگونه از الگوریتم تازگی محتوا امتیاز دریافت کنید.
همچنین زمان حضور کاربر در صفحه شما باید به تدریج افزایش یابد و سیر صعودی خود را بپیماید مثلاً اگر تا ماه پیش میانگین زمان ماندگاری کاربر در صفحه 2 دقیقه بوده با گذشت زمان، این مدت می‌بایست افزایش یابد.

بک لینک گرفتن از منابع مهم

از سایت‌هایی که محتواهای تازه و به‌روز منتشر می‌کنند لینک دریافت کنید. دریافت لینک از این منابع، برای صفحات قدیمی‌تر وب‌سایتتان موجب رشد و سئو آن صفحه و در نتیجه دریافت امتیاز از الگوریتم تازگی محتوا می‌شود.

اهمیت لینک‌سازی و تداوم آن

کار لینک‌سازی را بطور مداوم تکرار کنید و اگر در یک بازه زمانی طولانی این‌کار را متوقف کنید از نظر گوگل سایت شما غیر فعال و حتی اسپم تشخیص داده می‌شود. برای جلوگیری از این منظور می‌توانید محتواهای قدیمی‌تر خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و به آن‌ها لینک دهید و با این روش موجب تازگی آن‌ها شوید.

سئو سایت با استفاده از الگوریتم تازگی محتوا (Freshness)

با رعایت نکاتی که در زیر بیان می‌شود، می‌توانید سایتتان را مطابق فاکتورهای الگوریتم تازگی محتوا (فرشنس) سئو کنید و جایگاه وب‌سایت خود را در SERP بهبود بخشید.

تولید محتوا تازه و با کیفیت

هنوز هم “محتوا پادشاه” است، تولید محتوای با کیفیت و به‌روز موجب رشد و سئو وب‌سایتتان می‌شود و یکی از دلایل اهمیت بازاریابی محتواست با ارائه این الگوریتم از طرف گوگل بسیاری از کسب و کارها استراتژی تولید محتوای خود را تغییر دادند و سعی کردند مطالب به‌روز منتشر کنند.
گوگل به تعداد صفحاتی که به وب‌سایتتان اضافه می‌کنید توجه می‌کند پس همواره سعی بر تولید محتواهای تازه و جدید داشته باشید. سایت‌هایی که علاوه بر به‌‌روزرسانی محتواهای قدیمی، محتواهای جدید هم تولید می‌کنند مورد توجه الگوریتم تازگی محتوا قرار می‌گیرند.

آپدیت کردن مداوم اطلاعات صفحه

بطور مستمر اطلاعات سایتتان را به‌روز کنید مخصوصاً اگر محتوایتان شامل نمودار و اعداد و ارقام است.

به‌ روزرسانی بدنه اصلی سایت

به‌روزرسانی محتوا را در بخش‌های اصلی سایت مانند بدنه و متن مقاله انجام دهید. ایجاد تغییرات در قسمت‌هایی مانند: فوتر، سایدبار، بخش نظرات و تبلیغات امتیاز قابل توجهی از نظر الگوریتم تازگی محتوا را در پی نخواهد داشت.

به‌ روزرسانی محتواهای قدیمی

به‌روزرسانی مقالات قدیمی را بطور قابل توجه و چشمگیری انجام دهید اضافه کردن 1 الی 2 خط به محتوا تغییری را در پی نخواهد داشت تغییرات را بصورت اساسی و با اضافه کردن چند پاراگراف یا اضافه کردن محتوا ویدئویی، صوتی و… انجام دهید. از دید گوگل، به‌روزرسانی اصولی و درست محتواهای قدیمی ارزشمندتر از تولید محتوای جدید با همان موضوع است.

به‌ روزرسانی محتواهای دارای جایگاه

هنگام به‌روزرسانی محتواهای قدیمی آن‌هایی که دارای جایگاه بالا در موتور جستجو هستند را الویت قرار دهید و روی آن‌ها تمرکز کنید. با استفاده از ابزار سرچ کنسول می‌توانید از جایگاه صفحات وب‌سایتتان اطلاع پیدا کنید.

اشتراک‌ گذاری محتوا در شبکه‌ های اجتماعی

با نشر محتواهای خود در شبکه‌های اجتماعی و از طریق بازخورد گرفتن از کاربران همچون لایک و کامنت و… می‌توانید روی الگوریتم تازگی محتوا تاثیر بگذارید و به گوگل گوشزد کنید که همچنان محتوایتان تازه است و از این‌رو امتیاز کسب کنید.

فضای رقابتی ایجاد کنید

مخصوصاً اگر سایتی شامل محتوای خبری دارید سعی کنید زودتر از دیگران اخبار دست اول را منتشر کنید و با سایت‌های دیگر در نشر محتواهای پرمخاطب رقابت کنید.

عدم حذف تاریخ انتشار محتوا

گوگل به تاریخ انتشار محتوا توجه خاصی دارد پس هیچ‌گاه آن‌را حذف نکنید، سعی کنید بجای حذف تاریخ همواره محتوایتان را به‌روز نگه دارید. الگوریتم تازگی محتوا روی تاریخ انتشار محتوا حساس است.

تهران سایت

چندسالی هست که در حوزه سئو و تولید محتوا فعالیت دارم و سعی دارم که هرآنچه یاد میگیرم ، به زبان ساده در اختیار کاربران تهران سایت قرار دهم.