سئو چیست؟آموزش سئو seo سایت به زبان ساده از مبتدی تا پیشرفته

سه‌شنبه 28 شهریور 1402 زمان خواندن : محاسبه نشده Elahe Nosaraei

سئو-چیست seo

سئو چیست؟ seo به زبان ساده مخفف search engine optimization و مجموعه ای از قوانین بیان شده توسط گوگل است که به بهینه سازی برای موتورهای جستجو و افزایش رتبه و سرچ ارگانیک سایت کمک می کند. اگر وب سایت دارید با اجرای سئو اصولی می‌توانید هنگام سرچ مخاطب هدف کسب و کارتان در نتایج اول گوگل دیده شود و ورودی طبیعی و ارگانیک سایتتان را افزایش دهید. در نتیجه seo به افزایش فروش، برندینگ و شناخته شدن برندتان کمک بسزایی می‌کند. به جرئت می‌توان گفت سئو سایت یکی از بهترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ است چرا که بدون تبلیغات کاربر خودش با سرچ کردن و بر اساس نیازش شما را پیدا می‌کند. برای دستیابی به پاسخ اصولی سوال “سئو چیست؟ از چه نظر اهمیت دارد؟ چه کاربردی دارد؟ چگونه سئوکار شویم؟ چگونه یاد بگیریم؟ انواع سئو داخلی و خارجی و صفر تا صد هرآنچه که لازم است بدانید را ” در ادامه این مطلب دنبال نمایید. در نهایت اگر برای سایتتان نیاز به خدمات سئو دارید کلیک کنید و خدمات و قیمت‌های سئو در تهران سایت را مشاهده کنید.

کاربرد-سئو-سایت

seo چیست و چه کاربردی دارد؟

موتور‌های جستجوگر معتبر و شناخته شده مانند گوگل، برای اعمال رتبه و ارزشمندی به سایت‌های مختلف، الگوریتم‌هایی را تعیین و تفسیر کرده‌اند. این الگوریتم‌ها دارای موارد بسیار پیچیده و اختصاصی درباره نوع درج اطلاعات و مطالب در داخل سایت می‌باشند. به تمامی نکات موردنظر تعیین شده توسط گوگل در یک قالب مشخص، سئو گفته می‌شود. سئو امروزه یکی از خدمات آنلاین در فضای مجازی می‌باشد. بهره‌گیری از آن در طراحی سایت، بسیار مهم و ضروری شناخته می‌شود. بسیاری از طراحان سایت، با علم بر خدمات سئو، سایت موردنظر را در رقابت با سایت‌های معتبر و مشهور قرار می‌دهند. از این رو افزایش بازدید‌کنندگان و اعتبار سایت، امری معمول خواهد بود.

استفاده از سئو امروزه دارای مزایا و معایب بسیاری است. مزایای این امر، آشنایی با فناوری و الگوریتم‌های جدید دیجیتالی می‌باشد. از این رو برحسب این نکات می‌توان طراحی سایت را به صورت اختصاصی انجام داد. اما در صورتی که از جنبه‌های منفی سئو برای دور زدن گوگل استفاده شود، احتمال تشخیص آن در طی زمان آینده توسط گوگل بالا می‌باشد. لذا کاهش رتبه سایت و جریمه‌های گوگل، اعتبار سایت را زیر سؤال خواهد برد.

اهمیت-سئو-بهینه-سازی

اهمیت سئو سایت چیست؟

امروزه نکات ارائه شده برای سئو، تنها بر متون و مطالب تصویری و متنی اختصاص ندارد، بلکه خدمات سئو برای طراحی بخش‌های گرافیکی و کدنویسی سایت نیز بسط داده شده است. از این رو اهمیت سئو در طراحی سایت منحصر به فرد و اختصاصی در جهت کاربری تجاری، فروشگاهی و خدماتی، افزایش یافته است. سئو موارد مختلفی از سایت را مانند طراحی گرافیکی، نوع کدنویسی، رابط کاربری سایت، سرعت آن و… را شامل می‌شود. دخالت موارد سئو در هر بخش ار طراحی سایت، امری غیر قابل انکار می‌باشد. سئو از این نظر اهمیت دارد که به فروش و ورودی سایت بصورت طبیعی و بدون تبلیغات کمک زیادی می‌کند. با اجرای سئو و کمپین فروش می‌توانید درآمد زیادی کسب کنید.

سئو در زمینه دیجیتال به سه دسته سئو کلاه سفید، سئو کلاه خاکستری و سئو سیاه تقسیم شده است. “سئو چیست؟ چه کاربردی دارد؟” سؤال بسیاری از افرادی است که در این زمینه، به دنبال جمع‌آوری اطلاعات هستند. از این رو بهتر است ابتدا با انواع سئو آشنا شده و سپس در ارتباط با کاربرد آن‌ها شناخت لازم را به دست بیاورند.

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو سفید، اصولی‌ترین و معتبرترین نکات تعریف شده موتور‌های جستجو هستند. این نکات به عنوان قوانین موتور‌های جستجو، باید در طراحی سایت اجرایی شوند. رعایت نکات سئو سفید، بهبود رتبه سایت را منجر می‌شود. از این رو در طراحی سایت جدید و یا به روزرسانی سایت‌های قدیمی، نیاز به استفاده از الگوریتم‌های سئو سفید احساس می‌شود. این الگوریتم‌ها به صورت جامع توسط گوگل و موتور‌های جستجوگر ابلاغ شده و جهت استفاده در خدمت کاربران و طراحان سایت قرار گرفته است. استفاده از این روش بسیار ماندگار است.

سئو کلاه سیاه چیست؟

تکنیک‌هایی بر پایه سئو که قصد دور زدن قواعد گوگل را دارد با عنوان سئو کلاه سیاه شناخته می‌شوند. بیشترین تکنیک‌های این سئو، توسط گوگل شناسایی و در انتها جریمه می‌شوند. جریمه‌های گوگل برای سایت‌های دارای تکنیک کلاه سیاه، می‌تواند به حذف سایت نیز منتهی شود. بعضا تکنیک‌های این موضوع به صورت ناخواسته توسط طراحان سایت مبتدی، مورد انتخاب و اجرا قرار می‌گیرند. به عنوان مثال به روزرسانی بیش از حد سایت، استفاده از شبکه PBNT، خریدن بک لینک و رپورتاژ های غیر اصولی و … به عنوان یک تکنیک کلاه سیاه درنظر گرفته می‌شود.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

تکنیک‌هایی که برای سئو کلاه خاکستری انجام می‌گیرد، ترکیبی از تکنیک‌های سئو سیاه و سفید می‌باشند. سئوکاران و طراحان سایت با داشتن تخصص در ارتباط با نحوه ترکیب تکنیک‌های سئویی، می‌توانند رتبه سایت را در گوگل افزایش دهند. اما در این زمان به علت رعایت تکنیک‌های کلاه سفید، توسط گوگل جریمه نمی‌شوند. صرفاً استفاده از تکنیک‌های کلاه خاکستری سئو، سخت و به طور کلی تخصص‌گرایانه می‌باشد. اما افراد متخصص در این حرفه می‌توانند از شرایط موجود در عرصه گوگل، به نفع احسن استفاده نمایند.

تکینک سئوی کلاه خاکستری

خریدن دامنه‌های قدیمی متناسب با کلمات کلیدی درنظر گرفته شده، می‌تواند از تکنیک‌های مهم در این زمینه باشد. با ایجاد صفحات جدید و مطالب باکیفیت، حساسیت گوگل کاهش داده می‌شود. بک لینک از تکنیک‌های مؤثر در زمینه کلاه خاکستری سئو می‌باشد. به گونه‌ای که با ارائه متنی از مطلب موجود در صفحه در شبکه‌های اجتماعی، می‌توان افراد را دعوت به مطالعه محتوا در سایت نمود. تغییر ظاهر سایت در دفعات مختلف، این تصور را برای گوگل ایجاد می‌‌کند که سایت از به روزرسانی مناسبی برخوردار است.

سئوکار-متخصصمزایای سئو سایت

در صورتی که برای یک سایت فروشگاهی، بهینه سازی انجام گرفته باشد، ارتقای رتبه سایت، کمترین امتیاز ارائه شده توسط گوگل خواهد بود. گوگل با تشخیص میزان رعایت الگوریتم‌های تعریف شده توسط سایت موردنظر، در رتبه دهی سایت دخالت می‌کند. افزایش میزان بازدید از سایت و بالطبع بالا رفتن متقاضیان محصولات عرضه شده در آن سایت، مزیت دیگری از سئو‌ی سایت می‌باشد. با افزایش رتبه سایت، قرار گرفتن آن در بین سایت‌های معتبر و پربازدید صورت می‌گیرد. بنابراین کاربر با یک سرچ در راستای یافتن محصول یا خدمات موردنظر، سایت مذکور در صفحات اول جستجو مشاهده خواهد شد. خدمات سئو پیشرفته توسط طراحان حرفه‌ای سایت و متخصصان سئو، روی تمام سایت‌های خدماتی و… اعمال می‌شوند. بهینه‌ سازی، سایت موردنظر را به عنوان محبوب‌ترین منبع اطلاعاتی و خدماتی برای کاربران آن تبدیل می‌کند. سایت‌های که بدون درنظر گرفتن خدمات سئو، طراحی و ارائه شده‌اند، قابلیت بهینه‌سازی با موارد تعریف شده سئو را دارند. بنابراین امکان ارتقای رتبه و اعتبار سایت با یک مدیریت هوشمند بر مبنای سئو انجام شدنی است.

نتیجه

با آگاهی از اعتبار قوانین سئویی برای جستجوگر‌های فضای مجازی مانند گوگل، می‌توان سایتی بهینه در راستای ارائه خدمات موردنظر داشته باشیم. استفاده از روش‌های مختلف سئو برای بهینه‌سازی سایت، توسط متخصصین این حوزه، توصیه نمی‌شود. بهتر است تنها از تکنیک‌های کلاه سفید سئو استفاده کرد.

Elahe Nosaraei

چندسالی هست که در حوزه سئو و تولید محتوا فعالیت دارم و سعی دارم که هرآنچه یاد میگیرم ، به زبان ساده در اختیار کاربران تهران سایت قرار دهم.