بک لینک چیست؟

در واقع میتوان برای شفاف کردن بحث انواع بک لینک‌  به لینک های ورودی به سایت شما از سایر وب سایت ها اشاره کرد. در صورتی که یک صفحه وب ،ادرس وب سایت شما را در صفحه ی خود قرار دهد و کاربران با یک کلیک بر روی لینک به صفحه ی شما هدایت شوند در اصطلاح به این قابلیت  از انواع بک لینک‌ به سایت شما میگویند.

امروزه از اهمیت انواع بک لینک دهی خارجی ها کاسته شده ولی هنوز میتوان تاثیر چشمگیری با استفاده از  انواع بک لینک ها در افزایش رتبه وبسایت و بهبود سئوی خارجی مشاهده کرد.

اصطلاحات رایج در انواع بک لینک‌ ها

هنگامی که یک صفحه وب به صفحات داخلی یا صفحه اصلی وبسایت شما لینک می‌دهد، این لینک Link Juice نامیده می‌شود.

Link Juice در بهبود رتبه صفحات وب و همچنین Domain Authority (اعتبار دامنه) تاثیرگذار میباشد.

اگر بخواهیم در سایتمان به صفحه ‌ای لینک بدهیم اما به افزایش رنک آن صفحه کمکی نشود می‌بایست از تگ nofollow استفاده کنیم.

انواع بک لینک

 • do-follow links

وقتی شخصی یک لینک پیوند به صفحه‌ی سایت اضافه کند این لینک یک پیوند DO-follow خواهد بود و به این معنی است که خزنده های موتور جستجوی گوگل و الگوریتم ها قابلیت شناسایی آن لینک ها و صفحات را دارند. برای اینکه لینک ورودی به سایت مسایقم یر روی روند سئو سایت تاثیر داشته باشد باید از لینکهای ِ  Do-follow استفاده کنیم.

 • No-follow links

اکثر بک لینک ها پسوند Do-follow دارند ولی برای برخی از لینک های ورودی، وبمسترها از کد No-follow استفاده میکنند، استفاده از پسوند نوفالو دلایل خاصی دارد، چند مورد از آنها را با هم بررسی کنیم:

 • مبارزه با comment link spam
 • برای هشدار دادن به گوگل برای لینک های خریداری شده
 • برای جلوگیری از مشاهده‌ی همه‌ی لینک های موجود در سایت
 • انواع بک لینک‌ ‌های دایرکتوری

یکی از بهترین روش‌های قانونی برای لینک گرفتن از سایت های معرفی کسب و کارهای محلی یا همان دایرکتوری است، به طور مثال Google my bussines در زمینه کسب و کارها به شما پیشنهادات ویژه‌ای ارائه میدهد.

 • انواع بک لینک‌ های EDU

لینک‌های EDU ذاتا قدرت زیادی ندارند ولی به علت آتوریتی بالا این لینک ها از ارزش بالایی برخوردار هستند. برای دریافت لینک ورودی شما باید به افرادی مانند دانشجویان و اساتید اجازه دهید پس مهمان در سایت شما بگذارند و برای انها تخفیفاتی در نظر بگیرید.

 • انواع بک لینک‌ های GOV

سایت ها با پسوند gov نیز مانند سایت های edu از آتوریتی بالایی برخوردار هستند، برای دریافت این دسته لینک های خارجی ها شما میتوانید با سایت های دولتی در تعامل باشید و از آنها بخواهید مطالب شما را در سایتشان به عنوان یک لینک وروردی قرار دهند

 • انواع بک لینک‌ های محتوایی

این نوع لینکها ها با قرار دادن محتوای ارزش مند در سایتتان و اشتراک گذاری آن توسط سایت های دیگر ایجاد می‌شود، برای دریافت این نوع لینک ها توسط مخاطبین سایتتان باید محتوای آموزنده و جذاب برای مخاطبین ایجاد کنید.

 • انواع بک لینک‌ از شبکه های اجتماعی

یکی از موثر ترین انواع دریافت لینک ورودی و روش های دریافت ترافیک ارگانیک قرار دادن لینک ورودی به سایتتان در پروفایل شبکه های اجتماعی است، در این صورت مخاطبین شما در این شبکه ها با سایت شما آشنا میشوند؛ برای قرار دادن لینک از پلتفرم های زیر می‌توانید استفاده کنید:

Facebook, Instagram, twitter, linkedin, snapchat, tumblr, pintrest,…

همچنین در هر کشوری تعدادی شبکه های اجتماعی بومی قرار دارد که برای قرار دادن لینک مناسب است.

Linking root domain

به تعداد همه‌ی لینک هایی که از یک ادرس به وبسایت شما لینک مشود میگویند، یک وبسایت حتی اگر یک سایت 10 بار به وبسایت شما لینک داده باشد همگی انها از دید juice به عنوان یک بک لینک در نظر گرفته میشود و تعداد انها تاثیری در سئو ندارد.

Low quality links

عده ای از سایت های اسپم و سایت هایی که لینک خروجی بسیاری در محتوای خود دارند اگر آدرس سایت شما را در سایت خود قرار دهند میتواند تاثیر منفی در سئوی سایت شما داشته باشد و خیلی بهتر است از این نوع سایت ها دوری شود.

Anchor

متنی که به عنوان لینک در نظر گرفته میشود و در خود لینکی به همراه دارد به اصطلاح anchor نامیده میشود و تاثیر به سزایی در بهبود رنک کلمات کلیدی مورد نظر موتور های جست و جو دارد.

مزایای انواع بک لینک‌ در بهبود سئوی سایت

انواع بک لینک‌  های ورودی ها طی سال های گذشته دچار تغییراتی شده اند به طور مثال طی سال های گذشته حتی لینکهای ورودی کم کیفیت در سئوی سایت کمک موثری داشتند ولی امروزه الگوریتم های گوگل تغییر کرده و با وجود الگوریتم هوشمند پنگوئن لازم است بک لینک شما حتما از سایت های که دارای کیفیت بالا در سئو و رنک مناسب در موتور جستوجو باشد.

انواع بک لینک‌ شما باعث میشود بازدید بیشتری داشته باشید و جایگاه بهتری در موتور های جست و جو پیدا کنید، اگر محتوای وبسایت شما با متن anchor منسبی در سایت دیگری لینک شود ان متن به سرعت افزایش رتبه در موتور های جستوجو خواهد داشت، پس بهتر است تمرکزمان را بر روی استفاده ی درست از کلمات کلیدی بگذاریم.

لازم به ذکر است وجود لینک خارجی سرعت جستجو و رسیدن ربات‌ها و موتورهای جستجو را به سایت شما افزایش می‌دهند. به این خاطر به منظور سرعت بخشیدن در ایندکس شدن محتویات سایت شما استفاده از لینک دهی مناسب، بسیار توصیه می‌شود.

نحوه ی دریافت انواع بک لینک‌

نکته ای که بیشتر حائز اهمیت است این است که تعداد لینکها ها نسبت به کیفیت آن از اهمیت چندانی برخوردار نیست و کیفیت آنها است که تاثیر خود را بر روی سئو سایت میگذارند، ما به شما پیشنهاد خرید لینک ورودی را نمیدهیم زیرا که اخیرا الگوریتم پنگوئن بک لینک های خریداری شده را شناسیی میکند و ان را به عنوان امتیاز منفی در سئو سایت در نظر میگیرد، لذا بهتر است اگر از کیفیت سایتها اطلاعی ندارید اقدام به خرید نکنید.

براس داشتن لینک با کیفیت یکی از مهمترین فاکتور ها تولید محتوای مفید و با کیفیت است که این امر موجب جذب سایر صاحبان وبسایت به وبسایت شما میشود و امکان دارد لینک مطالب شما را در سایت خود قرار دهند، دقت کنید که مطالب شما بهتر است تحقیقی باشد و مطالب کپی شده باعث تاثیر منفی در سئو سایت شما میشود.

یکی از پیشنهادات ما به شما استفاده از لینک گیری در شبکه های مجازی به صورت کامنت است که به علت گستردگی مخاطبانش این امر به شما توصیه میشود.

محل قرارگیری انواع بک لینک‌

لینک های contextual  یا بافتی لینکهایی هستند که در متن یک مقاله قرار دارند و ارزش سئو انها به مراتب بیشتر از لینک هایی است که در فوتر یا نوار های جانبی قرار میگیرد زیرا که خواننده ی ان متن برای کسب اطلاعات بیشتر با ان لینک مواجه میشود و به دنبال آن به سایت شما میرسد که این امر موجب کاهش bounce rate (بانس ریت) یا نرخ پرش میشود که از دید گوگل به معنای تناسب سایت شما با محتواست که به سئو کمک میکند.

آماده سازی وبسایت برای انواع بک لینک‌

اولین امر مهم آماده سازی سایت خود از نظر جابجایی برای بازدیدکنندگان است که سایت شما دارای مشکل فنی نباشد، چرا که گوگل به تجربه کاربران حساس است و معیار مهمی برای رتبه بندی سایت شماست، پس قدم اول ساختار بندی صفحه خودتان است چون بهترین بک لینک ها نیز با ساختار ضعیف پاسخگو نمیباشند.

1.سرعت وبسایت خود را افزایش دهید

از آنجایی که صبر و تحمل کاربران بسیار کم است بهتر است با استفاده از ابزارهایی مانند google     page speed insights بهینه سازی های لازم را انجام بدهید، برای آگاهی از مشکلات و ایراردات فنی سایت خود میتوان از ابزارهایی همچون google webmaster tools یا کنسول جستوجوی گوگل قسمت crawl errors کمک بگیرید.

2.ساختارسازی درست و بهینه

هرچه سایت شما ساختار و معماری بهتری داشته باشد ارزش بک لینک ها به مراتب بیشتر توزیع  خواهد شد، لذا پیشنهاد ما این است که به جای استفاده از ساختار سنتی از ساختار سیلو (Silo Structure) استفاده کنید.

Silo Structure به معنای گروه بندی درست محتوا وابسته به موضوعات آنهاست و بهتر است همه ی مطالب به طور سیستماتیک و گروه بندی شده به هم لینک شوند تا مزایای چشم گیری برای سئوی سایت شما داشته باشد، برخلاف ساختار سنتی وبلاگ‌ها که همه مطالبشان بر اساس تاریخ انتشار مرتب می‌شود، سیلو ساختار منطقی‌تری دارد و ایندکس کردن سایت را برای گوگل آسان ‌تر و برای شما کارآمدتر می‌کند.

 1. سرمایه گذاری بر روی آیتم های لینک پذیر

برای تولید این دسته از سرمایه‌های کاربردی می‌توانید از مقالات جامع و یا حتی ابزارهایی استفاده کنید که برای کاربران هدفتان سودمند به نظر خواهند رسید، مثلاً یک دیکشنری تخصصی یا ابزاری برای دریافت آنالیز وب‌سایت در سایت خود قرار دهید.

انواع-بک-لینک-

باید ها و نبایدها در انواع بک لینک‌ سازی 

 1. باید بک‌لینک‌های متنوعی داشته باشید

فقط گرفتن بک لینک از یک منبع نمی‌تواند بهترین اثرگذاری را داشته باشد؛ بنابراین باید از منابع و روش‌های متنوعی استفاده کنید البته این نکته مهم نیز خالی از لطف نیست که هر لینکی نمی‌تواند باعث رشد وب‌ سایت شما شود، بلکه باید به سراغ منابع معتبر و پربازدید بروید و از سایت‌های اسپم دوری کنید.

 1. باید از قانون عمل ‌و‌عکس‌العمل استفاده کنید .

مقالاتی را در نظر بگیرید که در آن‌ها از نقل‌قول‌ها و نظرات کارشناسان مختلف استفاده می‌شود. چنین مطالبی پتانسیل خوبی برای گرفتن لینک ورودی ازهمان کارشناسان را دارند، چرا که نویسنده مطلب با تکیه بر آن گفته‌ها و نظرات، حس تمایل به جبران را در آن‌ها برانگیخته است.

 1. PNB(شبکه وبلاگهای خصوصی) میتوانند سایتتان را به خطر بیاندازند

همه ی افراد در مورد استفاده از pnb ها هم نظر نیستند، زبرا که دارای درصد ریسک بالایی هستند. برای راه‌اندازی PBN به دامنه، میزبان، محتوا، قالب و افزونه‌های متفاوتی نیاز خواهید داشت تا بعد از انجام همه این‌ها، از این سایت‌های بدلی به سایت واقعی هدفتان لینک ورودی بدهید. درواقع باید تا می‌توانید تلاش و هزینه کنید تا این وبلاگ‌ها با هم تشابهی نداشته باشند مبادا که PBN شما توسط گوگل شناسایی شود.

سئوتاک

آخرین سوالات کاربران در حوزه سئو

تاثیر دامنه روی سئو سایت

تاثیر دامنه روی سئو سایت

دامنه روی سئو سایت تاثیر داره ؟ مثلا اگر تو دامنه کلمه بازسازی باشه آیا تاثیری روی بالا آمدن سایت رو این کلمه داره ؟

بیشتر بخوانید
افزونه های سئو روی سایت

افزونه های سئو روی سایت

چه افزونه ای رو برای سئو پیشنهاد میکنید ؟

بیشتر بخوانید
ایندکس شدن محتوا در گوگل

ایندکس شدن محتوا در گوگل

چجوری متوجه بشیم محتوایی که درست کردیم توسط گوگل ایندکس شده ؟

بیشتر بخوانید

مشترک وفادار

پروژه فعال

ساعت پشتیبانی آنلاین

اعضای تیم فنی