سه‌شنبه 07 آذر 1402 زمان خواندن : دقیقه الهه نوسرایی

google lighthouse
به ما امتیاز بدهید

لایت هاوس گوگل Google Lighthouse یا فانوس دریایی گوگل، ابزاری مفید و ساده برای سنجش کیفیت مطالب و خدمات یک سایت می‌باشد. این ابزار با انجام فعالیت‌های مرحله‌ای، میزان کیفیت سایت‌ها را مشخص می‌کند. برای استفاده از آن می‌توانید از طریق سورس Source گوگل یا دانلود اکستنشن آن از کروم، سایت خود را از نظر UI,Ux، سرعت، ارورها، فعالیت سئو سایت، کدهای سایت، سئو تصاویر و هرآنچه برای آنالیز سایت نیاز دارید را به شما گزارش می‌کند. شما می‌توانید با Lighthouse، سایت طراحی شده توسط یک شرکت طراحی سایت را ارزیابی کنید. در این مطلب می‌خواهیم نحوه استفاده از این سایت و کاربرد آن را به طور کامل و شفاف بازگویی نماییم. پس در ادامه با ما باشید.

Google Lighthouse چیست؟

فانوس دریایی به صورت یک افزونه توسط گوگل تولید شده است و با نصب روی گوگل، می‌تواند فعالیت خود را انجام دهد. وظیفه اصلی این ابزار، سنجش کلی صفحات یک سایت منحصر به فرد می‌باشد. اما به طور کلی از این ابزار برای سنجش کیفی سایت‌های بزرگ و خوب استفاده می‌شود تا نقصان سایت‌ها مشخص شوند و در راستای بهبود کیفی، اصلاح شوند.

اما شما می‌توانید با داشتن یک سایت کوچک یا بزرگ، با استفاده از ابزار Google Lighthouse، سایت خود را از لحاظ کیفی بررسی کنید. با استفاده از فانوس دریایی گوگل، می‌تواند رتبه‌ای که از لحاظ کیفی برای سایت وجود دارد را مشاهده کرد. البته دریافت رتبه صد برای سایت توسط فانوس دریایی، بسیار سخت و در عین حال غیر ممکن می‌باشد.

گوگل با فراهم کردن این شرایط، تلاش کرده است که میزان اهمیت دادن به اهداف کاربران را افزایش دهد. از این رو به مدیران سایت و مجموعه‌های طراحی سایت این مطلب را روشن می‌کند که مطالب و محتویات سایت باید تأمین‌کننده اهداف کاربران باشند. تجربه کاربری و رابط کاربری دو عامل بسیار مهمی هستند که فانوس دریایی به آن می‌پردازد. بنابراین با کار کردن روی رابط و تجربه کاربری سایت، می‌توان یک سایت خوب از نظر Lighthouse به دست آورد.

[درباره بهترین ابزارهای آنالیز سئو سایت اطلاعات بیشتری کسب کنید]

گوگل لایت هاوس

نحوه کارکرد فانوس دریایی گوگل

Google Lighthouse با انجام پنج مرحله مهم برای سنجش سایت، رتبه خود را به صورت عددی برای سایت بیان می‌کند. پنج مرحله موردنظر به قرار زیر می‌باشند:

 • عملکرد سرعت سایت

سنجش میزان سرعت سایت در این مرحله انجام می‌شود. برای گذر از این مرحله، شش شاخه مورد بررسی قرار می‌گیرند:

 • بررسی زمان بالا آمدن اولین متن یا تصویر روی سایت بعد از کلیک شدن
 • بررسی سرعت بارگذاری محتوا‌های موجود در صفحات سایت
 • بررسی زمان لود کامل تصاویر پرحجم دارای مترجم
 • بررسی زمان بالا آمدن کامل سایت به نحوی که کاربر با محتوا‌های آن تعامل برقرار نماید.
 • بررسی مدت زمان عدم دسترسی به محتوا‌های سایت بعد از کلیک کردن روی لینک سایت
 • بررسی مدت زمان رندر شدن یا جابه‌جایی محتوا‌های درون صفحات سایت بعد از بالا آمدن آن
بیشتر بخوانید :
نحوه انتخاب دامنه سایت بر اساس اصول سئو

 

 • قابلیت دسترسی

این مرحله به بررسی طراحی منو‌ها، آلت تصاویر، خوانایی متون و دیگر مواردی می‌پردازد که به طور کلی میزان دسترسی‌پذیری صفحات سایت را برای کاربر مشخص می‌کند. در این مرحله مشکلات کاربران از نظر بینایی و.. مورد توجه قرار می‌گیرند و طبق آن میزان دسترس‌پذیری سایت، بررسی و سنجش می‌شود.

 • امنیت سایت

در این مرحله، میزان امنیت سایت بررسی می‌شود. این کار با سنجش پروتکل‌های امنیتی SSL و TLS سایت مورد انجام قرار می‌گیرد. امنیت یک سایت، برای کاربران بسیار مهم می‌باشد اما سایت‌های فروشگاهی و شرکتی به سبب عرضه محصولات آنلاین، از نظر امنیت، بسیار قابل توجه می‌باشند.

 • سئو سایت

بررسی نوع بهینه‌سازی سایت برای گوگل، اهمیت زیادی برای فانوس دریایی دارد. سنجش رتبه سایت در صفحات اول گوگل، به عنوان مرحله چهارم Lighthouse شناخته می‌شود. از این رو باید مدیران سایت به سئوسازی سایت توجه کنند تا تجربه کاربری خوبی را برای کاربران ایجاد کنند و از این ابزار، نمره قابل قبولی کسب کنند. اگر نمی‌دانید سئو چیست و چه کاربردی دارد کلیک کنید و صفر تا صد آن را مطالعه نمایید.

 • وب اپلیکیشن پیش روند

این مرحله به سنجش نحوه نمایش محتوا‌های پویا و آفلاین سایت می‌پردازد. به طور کلی در این مرحله مشخص می‌شود که یک سایت چگونه می‌تواند مطالب خود را به بهترین نحو ممکن برای کاربر ارائه نماید. دریافت رتبه قابل قبول در این مرحله از سنجش Google Lighthouse، کارآمد بودن سایت را نشان می‌دهد.

lighthouse گوگل

روش دسترسی به افزونه Google Lighthouse

برای بهره‌مندی از بررسی کیفی سایت توسط این ابزار، شما می‌توانید از سه طریق مختلف، این ابزار را تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید.

Web. Dev

این سایت، می‌تواند دسترسی شما را به این افزونه، سریع‌تر سازد. برای این کار به صفحه https://web. Dev/measure مراجعه کنید و در نوار جستجوی صفحه موردنظر، لینک سایت خود را وارد کنید. با فشردن کلید RUN موجود در صفحه، فعالیت افزونه برای بررسی سایت آغاز می‌شود.

Chrome Developer Tools

با این روش می‌توان بدون نیاز به سایت خاصی، از نتایج بررسی فانوس دریایی استفاده کرد. برای این کار باید در گوگل کروم، وارد سایت خود شوید. سپس در روی صفحه، کلیک راست کنید و گزینه آخر پنجره باز شده (Inspect) را کلیک کنید. در این مرحله، صفحه‌ای باز می‌شود که باید روی Lighthouse کلیک کنید. در نتیجه پنج مرحله فانوس دریایی برای شما نشان داده می‌شود که نسبت به اهداف خود، یک مورد از آن‌ها را انتخاب کنید تا افزونه کار بررسی را شروع کند.

بیشتر بخوانید :
آشنایی با الگوریتم پاندا

افزونه گوگل کروم

با دانلود افزونه Google Lighthouse، شما می‌توانید به راحتی از این ابزار استفاده کنید. بعد از دانلود و نصب شدن این افزونه روی گوگل کروم، می‌توانید به راحتی سایت خود را در گوگل کروم، بالا بیاورید و در قسمت افزونه‌ها، افزونه فانوس دریایی را کلیک کنید. با فشردن تب Generate report، به راحتی از سنجش این ابزار بهره خواهید برد. همچنین می‌توانید نتیجه این سنجش را به صورت فایل با قالب‌های مختلف، روی هارد کامپیوتر خود ذخیره و استفاده کنید.

مزیت استفاده از Google Lighthouse

ابزار فانوس دریایی به عنوان یک کاربر زنده، می‌تواند شما را از مفید بودن اطلاعات و محتوا‌های سایت خود آگاه نماید. به طور کلی، ساختار عملکردی Google Lighthouse به گونه‌ای طراحی شده است که خود را با شرایط مختلف کاربران تطبیق می‌دهد.

به بیان ساده‌تر اگر کاربری از پهنای اینترنت کم و یا سرعت پردازنده پایین دستگاه کامپیوتر و یا گوشی استفاده می‌کند، افزونه فانوس دریایی می‌تواند خود را در این شرایط قرار دهد و اهداف کاربر را در این شرایط بررسی کند و از نگاه او، موارد تأثیرگذار برای یک سایت خوب و باکیفیت را تعیین کند.

به این دلیل نتایج بررسی این ابزار، بسیار دقیق می‌باشد و می‌تواند کیفیت سایت را از نگاه کاربران مشخص نماید. کاربران از دید ابزار Google Lighthouse می‌توانند افراد ساده با معلومات ابتدایی و یا افراد فرهیخته با شرایط عالی باشند. شما با بررسی نتایج این ابزار، می‌توانید نقصان موردنظر را رفع نمایید و سایت را در اولین صفحات جستجوگر گوگل، وارد کنید.

کمک Google Lighthouse به ارتقای سایت

مدیران سایت‌های مختلف خبری، شرکتی، فروشگاهی و… خواهان دریافت نظرات مثبت کاربران آنلاین هستند. آن‌ها با دریافت نظرات مثبت می‌توانند کسب و کار آنلاین خود را ارتقا دهند. از این رو با کمک گرفتن از ابزار می‌توان سریع‌تر از روش‌های دیگر، نظرات کاربران سایت را برای مدیران سایت شفاف‌سازی کند. با این ابزار، کارآمدی سایت بیشتر می‌شود و کمبود‌هایی که در طراحی سایت وجود دارند، مشخص می‌شوند. با از بین بردن این کمبود‌ها، سایت موردنظر، سایتی باکیفیت و کارآمد خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *