چهارشنبه 15 آذر 1402 زمان خواندن : دقیقه الهه نوسرایی

سئو کلاه سفید white hat seo
به ما امتیاز بدهید

سئو کلاه سفید یک روش اصولی سئو سایت است که کاملا مطابق با قوانین و الگوریتم های گوگل انجام می‌شود و در واقع از اصولی پیروی می‌کند که کاملاً منطبق با تکنیک‌های سئوی گوگل می‌باشد. در کل سه روش کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری وجود دارد که هر کدام را توضیح می‌دهیم. در ادامه انواع این تکنیک‌ها در بهینه سازی سایت، شرح داده می‌شود. چک لیست جامعی از موارد سئوی کلاه سفید را بررسی می‌کنیم.

سئو چیست-بنر

اهمیت سئوی کلاه سفید برای گوگل

گوگل برای بهینه‌سازی و ساماندهی سایت‌های مختلف، یک سری تکنیک و اصولی را تعریف کرده است تا سایت‌ها با انجام این تکنیک‌ها، رتبه بالایی در صفحات جستحوی گوگل به دست بیاورند.  گوگل، با توجه به کاربر پسند بودن محتوا‌های داخل سایت، سایت‌ها را رتبه‌بندی می‌کند. هرچقدر رتبه یک سایت بالاتر باشد، سایت موردنظر در صفحات اول موتور‌های جستجو بالا می‌آید و در نتیجه میزان بازدید بالایی را خواهد داشت.

در بهینه سازی و سئو سایت، سه دسته کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری وجود دارند که هر سه دسته، دارای تکنیک‌های مختلفی برای بهینه‌سازی سایت می‌باشند. موتور جستجوگر گوگل به طور قانونی، تکنیک‌های سئو کلاه سفید را قبول دارد. از این رو سایت‌هایی که از اصول سئو کلاه سفید استفاده کرده باشند، می‌توانند رتبه بالایی را در موتور‌های جستجوگر به دست بیاورند.

اما این نکته بسیار مهم است که با استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سفید، دستیابی به رتبه بالا، به مدت زمان طولانی‌تری نیاز دارد. این کار ممکن است طراحان و مدیران سایت را برای رسیدن به اهداف درنظر گرفته شده، ناامید سازند. اما می‌توان گفت که نتیجه‌ای که تکنیک‌های سئو کلاه سفید ارائه می‌دهد، برای گوگل رسمیت بیشتری دارد. اما سئو کلاه خاکستری و سیاه، با استفاده از روش‌های میانبر و غیر قانونی، سعی دارند، سرعت رتبه‌گیری سایت را افزایش دهند. اما اگر گوگل متوجه استفاده از تکنیک‌های میانبر و غیر قانونی آن‌ها شود قطعاً سایت را جریمه‌های سنگینی خواهد کرد.

اصول سئو کلاه سفید

چک لیست سئو کلاه سفید 2023

برای شناسایی اصول سئو کلاه سفید، باید آگاهی لازم را از انواع تکنیک‌های بهینه‌سازی گوگل به دست آورد. در ادامه به مهمترین اصولی که می‌تواند رتبه‌گیری بالای سایت را در صفحات اول گوگل وجود دارد، این چک لیست برای سئو داخلی و سئو خارجی بررسی می‌شود. بیان می‌شود:

  • تولید محتوای مناسب

محتوای استاندارد، جذاب و کاربردی، کمک می‌کند تا نیاز‌های کاربران سایت سریع تررفع شود. گوگل با توجه به میزان رضایت کاربران، رتبه سایت را افزایش می‌دهد. از این رو طراحان و مدیران سایت باید با تولید محتوای مناسب با موضوع سایت، نیاز‌های کاربران را در نظر بگیرند و رضایت آن‌ها را کسب کنند. محتوای موجود در سایت می‌تواند در انواع فرمت‌های تصویری، متنی و ویدئویی باشد. محتوای تولید شده برای داشتن کیفیت بالا، باید از اضافه گویی، بازی با کلمات و… به دور باشد و اصل مطلب را با زبان شیوا و گویا برای کاربران ارائه نماید.

  • استفاده از ویدئو و تصاویر جذاب

کاربرانی که وارد سایت خاصی می‌شوند، تمایل به مشاهده فایل‌های ویدیویی دارند. مطالعه محتویات متنی، آن‌ها را خسته‌تر می‌کند. لذا با انتخاب ویدئو‌ها برای تولید محتوا می‌توانید برای مشاهده ویدئو، زمان طولانی‌تری کاربر را در سایت نگه دارید. این امر کاربر پسند بودن سایت را به گوگل نشان می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم مقاله سئو تصاویر را مطالعه کنید.

  • لینک دهی داخلی و خارجی

در صفحات مختلف یک سایت، محتوا‌هایی قرار می‌گیرد که به یکدیگر مرتبط هستند. مدیران سایت می‌توانند صفحه‌ای از سایت را در صفحه دیگر لینک دهند و کاربر را تشویق کنند که برای آگاهی بیشتر، بخش‌های مختلف سایت را مشاهده کنند. این کار لینک دهی داخلی نام دارد.

بیشتر بخوانید :
تاثیر UI و UX در سئو سایت چیست؟

اما در برخی مواقع، نیاز است تا از لینک دهی خارجی استفاده شود. درج لینک سایت موردنظر در سایت‌های دیگر، لینک دهی خارجی را به وجود می‌آورد. کاربرانی که به مشاهده صفحات سایت دیگر مشغول هستند، به صورت تبلیغی و یا… با لینک سایت موردنظر مواجه می‌شوند و برای ورود به صفحه‌ای از سایت، روی آن کلیک می‌کنند. میزان کلیک روی لینک داخلی یا خارجی سایت، برای گوگل اهمیت زیادی دارد و سایت را به عنوان سایت پربازدید و کارآمد مشخص می‌کند.

( پیشنهاد می‌کنیم مقاله اهمیت لینک سازی در سئو چیست را مطالعه کنید.)

  • استفاده درست از تگ ها

در اصول بهینه‌سازی گوگل، تگ‌ها اهمیت زیادی دارند. استفاده از تگ‌های h۱، h۲، h۳ و… در جایگاه درست خود در متن، باعث می‌شود تا دسته‌بندی متنی مناسب انجام شود. همچنین تگ تصاویر با عنوان Alt تصاویر، در سئو کلاه سفید مهم می‌باشد. تگ تصاویر، موضوع تصاویر موجود در صفحات سایت را برای گوگل معرفی می‌کند. ما در این باره مقاله ای با عنوان راهنمای کامل تگ متا در سئو را تهیه کرده‌ایم که خواندن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

  • استفاده درست و مناسب از کلمات کلیدی

در تکنیک‌های اصولی سئو، کلمات کلیدی یک محتوا باید در تعداد معین و در جایگاه مناسبی از متن قرار بگیرند. افزایش استفاده از کلمات کلیدی، افزایش تشخیص خطا را برای گوگل به وجود می‌آورد و محتوای سایت را به عنوان کلاه سیاه تلقی می‌کند. برای تولید محتوای مناسب باید کیورد ریسرچ خوبی را انجام دهیم. پیشنهاد می‌کنیم مقاله کیورد ریسرچ چیست را مطالعه کنید.

  • دسته بندی محتوا‌های سایت

ساماندهی برای بهینه‌سازی سایت اهمیت زیادی دارد. باید تمامی محتوا‌های سایت به صورت دسته‌بندی شده و منظم در سایت ارائه شوند. گوگل با مشاهده دسته‌بندی محتوا‌های سایت، آن را به عنوان سایتی هدفمند تشخیص می‌دهد که در تلاش است نیاز کاربران را سریع‌تر رفع کند.

{ ما در مقاله نکات سئو محتوای سایت، اطلاعات مفیدی را در این باره به شما عزیزان ارائه کرده‌ایم که خواندن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.}

  • شبکه های اجتماعی

شما می‌توانید لینک محتوا‌های سایت و یا بخشی از محتوا‌های سایت را در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید و کاربران آن‌ها را برای دریافت اطلاعات بیشتر به ورود سایت، تشویق کنید. این کار در افزایش میزان بازدید سایت، بسیار تأثیرگذار است.

  • سرعت سایت

سرعت سایت جزء تکنیک‌های مهم کلاه سفید سئو می‌باشد. چون کاربرانی که وارد سایت می‌شوند، خواهان دستیابی به اطلاعات سایت در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستند. با افزایش سرعت سایت و بارگیری محتوا‌های سایت در کوتاه‌ترین زمان، بازدید از سایت افزایش خواهد یافت.

  • به روزرسانی محتوای سایت

گوگل به آپدیت محتوا‌ها اهمیت زیادی می‌دهد. اگر شما مقاله و محتویات متنی مختلفی را در گذشته بارگذاری کرده‌اید، باید عمل به روزرسانی را انجام دهید. با این کار مقاله آپدیت شده، می‌تواند برای کاربر جذاب باشد و مطالب روز و جدید را در اختیار آن‌ها بگذارد. دریافت اطلاعات جدید کاربر به عنوان مهمترین اصول بهینه‌سازی سایت شناخته می‌شود. یکی از نکات مهم سئو محتوا، کال تو اکشن است. اگر دوست دارید در این باره اطلاعات بیشتری را کسب کنید، مقاله کال تو اکشن چیست را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید :
لینک UTM چیست؟

سئوی کلاه سفید چیست

مزایای استفاده از تکنیک‌ های سئوی کلاه سفید

سئو کلاه سفید، راهی مطمئن برای استفاده از قوانین تعیین شده سئو می‌باشد که گوگل آن‌ها را تأیید می‌کند. شما با استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سفید، به مخاطبان سایت خود احترام می‌گذارید. چون تمامی تکنیک‌های موجود برای سئو کلاه سفید، برای جلب رضایت و اعتماد کاربران آنلاین سایت می‌باشد.

در نتیجه افزایش اعتبار سایت شما با موضوعات شرکتی، فروشگاهی، خبری و… انجام می‌شود و کاربران دید مثبتی از محتوا‌های داخلی سایت شما به دست می‌آورند. این دید مثبت، اهداف سایت را زودتر محقق می‌کند. اهداف سایت می‌تواند معرفی برند، فروش محصول و در نهایت درآمدزایی باشد.

اگر نیت شما فقط جلب اعتماد موتور‌های جستجوگر باشد و می‌کوشید فقط قوانین تعیین شده برای بهینه‌سازی سایت را برای افزایش رتبه سایت رعایت کنید، از تکنیک‌های کلاه سئو خاکستری و سیاه استفاده کرده‌اید که در طی زمان کوتاه توسط گوگل تشخیص خواهد داده شد.

طراحی سایت با سئو کلاه سفید

اگر خواهان داشتن یک سایت مناسب با تکنیک‌های سئو کلاه سفید هستید، حتماً یک شرکت طراحی سایت را انتخاب کنید که مطمئن شوید از تکنیک‌های قانونی بهینه‌سازی سایت استفاده می‌کند. این کار می‌تواند اطمینان شما را از امنیت سایت، بالاتر ببرد. استفاده از کلاه سئو سیاه در طراحی سایت، می‌تواند جریمه‌های سنگینی نظیر از دست رفتن رتبه سایت، مسدود‌سازی سایت و… را به دنبال داشته باشد. از این رو برای اینکه هزینه و زمانی که برای طراحی سایت گذاشته‌اید، هدر نرود، سایت را با تکنیک‌های کلاه سفید سئو، بهینه‌سازی کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *