شنبه 13 آبان 1402 زمان خواندن : محاسبه نشده الهه نوسرایی

ui ux چیست
به ما امتیاز بدهید

UI و UX و CX چیست ؟

رابط کاربری (ui) و تجربه کاربری (ux) دو عامل بسیار مهم در طراحی سایت می‌باشند. رابط کاربری یا ui همان ظاهر و گرافیک سایت است و بر عناصر بصری، طراحی گرافیکی و ظاهر سایت، دیتیل‌ها و بر اساس تم رنگی بر اساس استانداردهای گوگل (کاربر پسند بودن) تاکید دارد . تجربه کاربری یا ux همان نحوه تعامل کاربر و میزان رضایت از کارکردن و گشتن در سایت (چیدمات المان‌ها، راحتی کار با پنل پرداخت، تعامل با دکمه ها، دسترسی‌های منو و …) ریسپانسیو بودن سایت و…  است که منجر به موفقیت فعالیت در گوگل و گرفتن رتبه‌های برتر گوگل در انجام سئو سایت می‌شوند. با داشتن یک سایت شرکتی، خدماتی یا سایت فروشگاهی، باید جذابیت بسیاری را برای صفحات سایت ایجاد کرد تا کاربران به اطلاعات موردنیاز، به آسانی دست پیدا کنند. در این مقاله، سعی می‌شود تا اهداف و کاربرد ویژه ui و ux به صورت ساده بیان شود و اهمیت آن‌ها برای رتبه‌بندی گوگل و سئو مشخص گردد. اگر در پی شناخت موارد مهم تأثیرگذار در موفقیت صفحات آنلاین خود هستید، در ادامه با ما همراه باشید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره صفر تا صد طراحی سایت چیست؟ چرا به سایت نیاز دارید کلیک کنید و بیشتر بخوانید.

UI یا رابط کاربری چیست؟

در دنیای تکنولوژی، استفاده از هر نرم‌افزار، سایت، بازی‌های کامپیوتری، کامپیوتر و یا گوشی همراه، نیاز به یک یا چندین صفحه اصلی دارند تا جوابگوی افراد برای رفع نیاز موردنظر باشند. در دنیای تکنولوژی، به امری که می‌تواند ارتباطی اولیه مناسبی بین داده‌های کامپیوتری و درک انسان برقرار نماید، رابط کاربری یا UI گفته می‌شود. رابط کاربری برای سایت، صفحه‌ای است که دربردارنده انواع منو‌های دسته‌بندی شده، اشکال مختلف، رنگ صفحه و ترتیب بخش‌های مختلف اطلاعات موجود در آن می‌باشد تا با توجه به نیاز کاربر، دسترسی به اطلاعات مخصوص با رابطه کاربری صفحه اصلی را امکان‌پذیر گردد.

بیشتر بخوانید :
چگونه طراح سایت شویم؟

رابط کاربری ui

یک رابط کاربری خوب چه ویژگی‌ هایی دارد؟

 • در نگاه اول، زیبا و جذاب باشد.
 • راهنمای فعالیت در سایت را برای کاربران داشته باشد.
 • از رنگ‌های همسو با نوع فعالیت سایت برخوردار باشد.
 • ساده و در عین حال قابل فهم باشد.
 • درک سریعی از موضوع و اهداف سایت را برای کاربران رقم بزند.
 • از کنتراست مناسب، فونت جذاب و سایز متون مناسب برخوردار باشد.
 • دارای وضوح بالا برای صفحات مختلف سایت یا اپلیکیشن باشد.

UX یا تجربه کاربری چیست؟

در هنگام استفاده از رابط کاربری سایت، اپلیکیشن و… حسی که می‌تواند سبب رضایت و نارضایتی فرد در هنگام استفاده شود، به یک تجربه ذهنی تبدیل می‌شود که در زبان تکنولوژی به آن UX گفته می‌شود. Ux به طور کلی طرحی جامع و اصولی می‌باشد که تعیین‌کننده نوع طراحی رابط کاربری نیز می‌شود. با درنظر گرفتن تجربه کاربری سایت فروشگاهی، اپلیکیشن سرگرمی و یا برنامه اطلاع‌رسانی، رابط کاربری آن‌ها را تعیین و طراحی می‌کنند. دسترسی آسان یا سخت به رابط کاربری، تجربه کاربری موردنظر را تعیین می‌کند. برای ایجاد یک تجربه کاربری خوب، باید رابط کاربری زیباتر، ساده‌تر و هماهنگ با فعالیت و اهداف تکنولوژی مورد استفاده باشد.

یک تجربه کاربری خوب شامل چه ویژگی‌ هایی است؟

 • در کمترین زمان، نیاز کاربران را رفع نماید.
 • با داشتن طرحی ساده، برای تمامی کاربران با تجربه مجازی مختلف، قابل استفاده باشد.
 • از هدف مناسب مطابق با زندگی نوین و اجتماعی برخوردار باشد.
 • برای کاربر، امکان دسترسی سریعی به مطالب موجود در صفحه مطابق اهداف درنظر گرفته شده را ایجاد نماید.
 • سبب افزایش جذب اعتماد کاربران برای استفاده دوباره و چندباره از صفحات اینترنتی موردنظر شود.

Cx چیست؟

تجربه‌ای که یک مشتری از آغاز آشنایی با یک برند یا سایت تا دریافت و استفاده از محصولات آن را دارا می‌شود تحت عنوان cx، معرفی می‌گردد. این تجربه برای فروشگاه‌های اینترنتی و سایت‌های خدماتی اهمیت زیادی دارد و می‌تواند سبب جذب و عدم جذب مشتریان در آینده شود.

تجربه خوب مشتری از نحوه دسترسی‌پذیری به محصولات موجود در سایت، نحوه سفارش محصولات، نحوه پرداخت وجه، نوع ارتباط‌گیری با کارشناسان و مدیران فروش به صورت آنلاین، نحوه پشتیبانی سایت، کیفیت محصولات و خدمات دریافت شده، به طور کلی در نتیجه میزان تجربه مشتری تأثیر می‌گذارند.

چرا طراحی ux و ui اهمیت دارد ؟

با توجه به منحصر بودن کاربرد ux و ui، می‌توان گفت که اهداف این دو مورد یکسان می‌باشند. از این رو اهدافی نظیر فروش، بازدید و یا بهره‌گیری از اپلیکیشن، طبق طراحی این دو عامل، قابل دستیابی می‌شوند. با بهره‌مندی از طراحی درست و اصولی ux و ui، می‌توان اعتماد و اطمینان کاربران فضای مجازی را افزایش داد و منجر به اشتیاق بالا برای استفاده از رابط کاربردی موردنظر گشت. در نتیجه افزایش سوددهی در راستای این امر، محقق می‌گردد.

بیشتر بخوانید :
طراحی سایت رایگان چیست؟

تأثیر ui در سئو سایت

رابط کاربری در بهینه‌ سازی سایت یا وب اپ، برای جلب توجه جستجوگر گوگل اهمیت زیادی دارد. با ایجاد یک رابط کاربری جذاب و مورد پسند کاربران، می‌توان کاربران زیادی را به سایت جذب نمود و همچنین مدت زمان ماندگاری آن‌ها را در سایت موردنظر افزایش داد. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله سئو چیست و چه کاربردی دارد را مطالعه کنید.

این عامل تأثیر بسزایی در رتبه‌بندی گوگل دارد که با عنوان اختصاری seo، می‌تواند سبب افزایش ارتقای رتبه سایت با وب اپ گردد. زیبایی رابط کاربری، دسته‌بندی مناسب مطالب موجود در سایت و همچنین بهره‌گیری از منو‌ها و مطالب مفید در ارتباط با اهداف سایت، می‌تواند رضایت کاربران را سبب ساز شود که به عنوان عامل اصلی سایت کاربرپسند در سنجش گوگل، مورد توجه قرار می‌گیرد.

تأثیر ux در سئو سایت

کاربران با مراجعه به یک سایت یا وب اپ در نظر دارند تا نسبت به اهداف درنظر گرفته شده، دسترسی مناسبی را به اطلاعات داشته باشند. این مورد در بهبود تجربه کاربری سایت، اهمیت بسیاری دارد. کاربران فروشگاه‌های آنلاین یا سایت‌های خدماتی، خواهان ثبت سفارش سریع، دسترسی راحت به منو‌ها می‌باشند تا اهداف آن‌ها را به صورت رضایت‌مندانه به وقوع بپیونداند. در راستای تحقق این امر، میزان بالای بازدید از سایت افزایش خواهد یافت و قوانینی که برای سئو سایت تعیین شده‌اند، به بهترین نحو ممکن اجرایی خواهد گشت. در نتیجه سایت موردنظر برای جستجوگر‌های آنلاین با رتبه بالایی، تعیین سطح خواهند شد.

تفاوت ui و ux چیست؟

UI در فضای مجازی، معطوف به طراحی گرافیکی سایت یا اپلیکیشن می‌شود تا برقراری ارتباط دیداری، شنیداری، صوتی و لمسی را برای کاربران به وجود بیاورد. در این صورت هر عاملی که ارتباطی به زیبایی، ظاهر، رنگ و منوی کلی سایت دارد، در دسته ui قرار می‌گیرد. به عنوان مثال شکل ظاهری منو‌های موجود در یک سایت، به رابط کاربری آن سایت مرتبط می‌شود.

اما UX در ارتباط با احساس کاربران، تأثیرات خود را اعمال می‌کند. احساس شادی، لذت، خشم و ناراحتی کاربران در راستای استفاده از رابط کاربری یک سایت یا وب آپ، به طراحی اصولی و غیر اصولی تجربه کاربری منتهی می‌شود. به عنوان مثال جایگاه قرارگیری منوی در رابط کاربری یک سایت، به تجربه کاربری آن ارتباط دارد.

تفاوت ui و ux

Ui ux designer کیست؟

دیزاینر رابط کاربری، با بهره‌گیری از تجارب و آموخته‌های خود در زمینه ui، می‌تواند ترکیب موارد گرافیکی و تعاملی را با نتیجه‌ای فوق‌العاده به انجام برساند و یک رابط کاربری قوی و در عین حال کاربرپسند را طراحی نماید. علم تخصصی دیزاینر رابط کاربری، اهمیت زیادی دارد. لذا طراح موردنظر با داشتن علم در رابطه با مباحث گرافیکی و تجربه کاربری، می‌تواند به عنوان یک طراح تجربه کاربری نیز شناخته شود.

بیشتر بخوانید :
آموزش طراحی سایت از صفر تا صد

چگونه ui/ux کار شویم؟

بسیاری از فعالان فضای مجازی خواستار مدیریت صفحه اختصاصی در پلتفرم‌های مختلف می‌باشند که این امر در ابتدای راه با شناخت اصول و کاربرد ui و ux اتفاق می‌افتد.

 • در ابتدای باید نوع رابط کاربری سایت یا صفحات مختلف موجود در پلتفرم‌ها را که همسو با اهداف شما می‌باشند، به صورت دقیق بررسی کنید و از آن‌ها الهام بگیرید.
 • اهداف کاربرانی که به صفحات مجازی شما وارد می‌شوند را درنظر بگیرید و طبق خواسته آن‌ها، از طرح‌های گرافیکی متنوع برای طراحی رابط کاربری آسان استفاده کنید.
 • از نحوه کار با انواع ابزار‌های ui و ux، شناخت پیدا کنید تا بتوانید نتایج موارد قبلی، در اجراسازی رابط کاربری با تجربه کاربری ارزشمند، موفق شوید.
 • برای یادگیری بیشتر در این عرصه، خلاقیت را در کنار کپی‌برداری از طرح‌های طراحان نام‌آور، مورد استفاده قرار دهید تا به مرحله نبوغ ذهنی و عملی در این راستا دست یابید.

تفاوت ui/ux با فرانت‌ اند FRONT END چیست؟

بهره‌گیری از ابزار‌های مختلف برای طراحی ui و ux امری است که به صورت نرم‌افزاری قابل انجام می‌باشد که طراحان رابط کاربری و تجربه کاربری از آن‌ها استفاده می‌کنند. اما فرانت‌ اند دولوپر، با استفاده از کد‌های کامپیوتری، به انجام کدنویسی در راستای ایجاد برنامه و آلمان‌های طراحی شده برای سایت یا پلتفرم‌های خاصی اقدام می‌کند. از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف در کدنویسی استفاده می‌شود. در نتیجه استفاده از کدنویسی و اعداد در برنامه‌نویسی، یکی از اصلی‌ترین مواردی می‌باشد که در حوزه ui و ux، هیچ دخالتی ندارد.

طراحی رابط کاربری مورد پسند گوگل چه ویژگی‌ هایی دارد؟

 • گوگل اهمیت زیادی به رضایت کاربران می‌دهد، بنابراین بهره‌گیری از نوعی از رابط کاربری برای گوگل، مورد پسند است که در راستای تأمین رضایت کاربران باشد.
 • از به روزرسانی به نحو احسن استفاده نماید تا اطلاعات کاربران را افزایش دهد.
 • سبب ترغیب کاربران به مطالعه مطالب مختلف سایت شود. در این مرحله جذابیت و قابلیت فهم رابط کاربری، مهم جلوه داده می‌شود که کاربران را مدت زمان طولانی‌تری در داخل صفحه سایت نگه می‌دارد.
 • کمترین میزان بازگشتی از سایت را داشته باشد. این مورد می‌تواند به تجربه کاربری نیز ارتباط داشته باشد که نتیجه آن به صورت رابط کاربری، قابل شناخت و درک می‌باشد. به دست آوردن اطلاعات موردنیاز در زمانی کوتاه برای کاربران میزان برگشتی سایت را بسیار کاهش می‌دهد.

تاثیر UI UX در طراحی انواع سایت

عوامل بسیار زیادی در افزایش بازدید از سایت‌های فروشگاهی، خدماتی و یا وب اپ‌ها با اهداف مختلف وجود دارند که نیاز به شناخت و آموزش دارند. اما اطلاع از تأثیرگذاری دو فاکتور رابط کاربری و تجربه کاربری روی ارتقای رتبه سایت، امری مهم و ضروری می‌باشد. با یادگیری اصولی از نحوه طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری، می‌توانید ضمن ایجاد رضایت بالا برای کاربران، امتیاز مثبت را از سنجش جستجوگر گوگل به دست بیاورید.

بیشتر بخوانید :
طراحی سایت با وردپرس یا پایتون؟

بدون دیدگاه