تراست رنک Trust Rank رتبه اعتماد چیست؟

شنبه 17 اردیبهشت 1401 زمان خواندن : محاسبه نشده تهران سایت

Trust Rank چیست؟

تمامی وب‌سایت‌هایی که سئو سایت شان برایشان اهمیت دارد و برای بهتر شدن آن مدام در تلاش هستند باید با تمامی مفاهیم و ابزار های سئو آشنایی کامل داشته باشند. تراست رنک Trust Rank یا رتبه اعتبار و اعتماد از جمله ابزارهایی است که شما باید با آن آشنایی پیدا کرده و اطلاعات لازم را بدست آورید. اگر می‌خواهید با مفهوم Trust Rank بیشتر آشنا شوید با ما در این مقاله همراه باشید.

تعریف رتبه اعتبار Trust Rank

گوگل برای نمایش نتایج و بررسی سایت‌های مختلف و سنجش آنها برای رتبه‌بندی در نتایج از ابزارها و فاکتورهای بسیاری استفاده می‌کند. یکی از این فاکتورها Trust Rank می‌باشد که به آن TR گفته می‌شود و یکی از عوامل بسیار مؤثر در نمایش نتایج گوگل است.

باید به شما بگوییم تراست رنک به معنای رتبه‌بندی اعتماد است، این جمله به این معناست که گوگل برای هر URL و وب‌سایتی بعد از بررسی و سنجش یک رتبه اعتماد متناسب با آن سایت در نظر می‌گیرد. این رتبه با توجه به عملکرد سایت شما در زمینه سئو سایتتان رو به افزایش یا کاهش می‌رود. گوگل و دیگر موتورهای جستجو معمولا به سایت‌هایی که Trust Rank بالایی دارند اعتماد بیشتری دارند و با آنها به نوعی بهتر رفتار می‌کنند. در مقابل موتور‌های جستجو با سایت‌هایی که TR پایینی دارند سخت‌گیرانه‌تر و با دقت بیشتری رفتار خواهند کرد.

Trust Rank چیست؟

عوامل موثر بر رتبه اعتماد Trust Rank

عواملی که بر افزایش و کاهش Trust Rank یا رتبه اعتماد سایت شما تاثیرگذار می‌باشند عوامل متعدد و مهمی است که شما با رعایت آنها به افزایش رتبه TR سایت خود کمک می‌کنید. این عوامل به شرح زیر هستند:

۱) سئو کلاه سفید: شما باید پیوسته در تلاش باشید تا سئو سایت شما تمام فاکتور‌های سئو کلاه سفید را در پیش بگیرد و ابدا از اصول سئو کلاه سیاه استفاده نکنید. سایتی که از سئو کلاه سفید برای بهینه‌سازی استفاده کند رتبه Trust Rankخود را افزایش می‌دهد و در نتیجه اعتماد گوگل به این وب‌سایت روبه افزایش می‌رود.

تا از مبحث سئو دور نشدیم به شما پیشنهاد می‌دهیم برای کسب دانش بیشتر درباره سئو کلاه سیاه و تکنیک‌های آن به مقاله سئو کلاه سیاه چیست؟ در تهران سایت مراجعه نمایید.

۲) تولید محتوا اصولی: محتوایی که شما داخل صفحه خود بارگذاری می‌کنید مورد بررسی موتورهای جستجو قرار می‌گیرد. پس شما ابتدا باید برای سایت خود محتوایی را در نظر بگیرید که مرتبط با کلمه کلیدی شما و حاوی شرح موضوعی باشد که کاربر جستجو کرده است. دوم محتوای شما به هیچ عنوان نباید کپی باشد و باید مختص به خودتان باشد تا یک محتوای اصولی داشته باشید. هنگامی که سایت شما دارای یک محتوای مناسب و اصولی باشد در سئو سایت شما و بالارفتن Trust Rank سایتتان تاثیرگذار می‌باشد.

۳) لینک دهی در سایت‌ها: دریافت لینک از سمت سایت‌های معتبر و پر قدرت بسیار عامل مهمی است برای افزایش Trust Rank و باعث می‌شود گوگل متوجه شود که شما یک وب‌سایت معتبر هستید. درنتیجه درجه اعتمادش به سایت شما افزایش می‌یابد.

۴) برندینگ: برندینگ و استراتژی که شما در برندسازی خواهید داشت بر رتبه اعتماد شما می‌افزاید.
عمر سایت: طول عمر سایت و گذر زمان بر درجه اعتماد گوگل به سایت شما می‌افزاید. معمولا رفتار گوگل با سایت‌ها قدیمی نسبت به سایت‌های تازه بهتر و متفاوت‌تری دارد.

۵) Time on Page: سایت‌هایی کاربران از آنها استفاده می‌کنند و مدت زمان زیادی را در آن سایت می‌مانند، گوگل شناسایی می‌کند. این عامل نشان دهنده اعتبار و قدرت یک سایت است که موجب افزایش رتبه Trust Rank سایت می‌شود.
ایجاد یک حریم خصوصی: سایت‌هایی که به نوعی به مقوله امنیت و حریم خصوصی اهمیت می‌دهند و شرایطی را برای حفظ حریم کاربر فراهم می‌آورند به نوعی موجب بالا رفتن درجه اعتماد خود توسط گوگل می‌شوند.

Trust Rank چیست؟

Trust Rank چیست؟

نحوه کارکرد تراست رنک Trust Rank

در واقع Trust Rank معیار سنجشی است برای سایت‌ها به این معنی که گوگل محتواها و سایت‌ها را از یک فیلتری به نام TR عبور می‌دهد تا درجه اعتبار و مورد قبول بودن آن‌ها بررسی شود. هر سایتی که بتواند فاکتور Trust Rank را به خوبی پشت سر بگذارد می‌تواند اعتماد موتورهای جستجو را دریافت نماید. درنتیجه به سئو سایت خود کمک کند و در نتایج گوگل رتبه مناسبی را کسب نماید.

نحوه اندازه‌گیری رتبه اعتماد

هر سایتی قابلیت این را دارد که میزان Trust Rank صفحه خود را اندازه‌گیری کند. سایت MOZ ابزاری را طراحی کرده است به نام Moz Trust که با این ابزار سایت‌ها قابلیت این را دارند که میزان TR خود را مشاهده کنند. دانستن میزان TR سایت به صاحبان سایت‌ها کمک می‌کند تا عملکرد خود را بررسی کنند و برای افزایش Trust Rank سایت خود برنامه‌ریزی نمایند.

این ابزار با استفاده از اعداد میزان درجه اعتبار سایت شما را نشان می‌دهد که این اعداد بین 1 تا 10 هستند. به‌طور مثال اگر رتبه سایت شما 1 باشد گوگل تشخیص می‌دهد که لینک‌های سایت شما اسپم است و شما یک وب‌سایت ضعیف و نامعتبر می‌باشید در نتیجه رتبه‌ای به شما تعلق نمی‌گیرد. اما اگر رتبه سایتی 10 از 10 باشد گوگل تشخیص می‌دهد که این سایت یک صفحه بسیار معتبر و قدرت‌مند است، پس در نتایج اولیه گوگل آن را نمایش می‌دهد.

در این بخش به شما پیشنهاد می‌دهیم برای ارتقا‌ء دانش خود در زمینه لینک‌های اسپم به مقاله منتشر شده لینک اسپم چیست؟ مراجعه نمایید.

این عدد معمولا به سایت‌های خیلی معتبر و رسمی مانند سایت دانشگاه هاروارد تعلق می‌گیرد، بنابراین هر سایتی قادر به کسب این امتیاز نمی‌باشد. برای سایت‌های معمولی داشتن امتیاز 5 به بالا بسیار خوب است و اگر سایتی بتواند نمره 5 به بالا دریافت کند از نظر گوگل یک سایت معتبر شناخته می‌شود و در نمایش نتایج گوگل رتبه خوبی خواهد داشت.

کلام آخر

شما در این مقاله با مفهوم Trust Rank آشنا شدید و دریافتید که رتبه اعتبار سایت چیست؟ همچنین دانستید که عوامل موثر بر این معیار سنجش چه مسائلی هستند؟ اگر شما دارنده یک وب‌سایت یا کسب و کار دیجیتال هستید یا تصمیم دارید طراحی سایت خود را آغاز کزده و وارد کسب و کار آنلاین شوید، ابزار TR به شما در عملکر بهترتان کمک خواهد کرد فقط کافی است که در این زمینه اصول را رعایت کنید.

تهران سایت

چندسالی هست که در حوزه سئو و تولید محتوا فعالیت دارم و سعی دارم که هرآنچه یاد میگیرم ، به زبان ساده در اختیار کاربران تهران سایت قرار دهم.