دوشنبه 20 آذر 1402 زمان خواندن : دقیقه الهه نوسرایی

سئو تصاویر
به ما امتیاز بدهید

سئو تصاویر یا image seo به فرآیند بهینه سازی عکس‌ها و تصاویر وب سایت می‌گویند که امکان پیدا کردن آن‌ها را توسط موتورهای جستجو آسان‌تر می‌کند. سئوی تصویر می‌تواند محتوایی که در سایت قرار می‌دهید را برای تفسیر و پیدا کردن توسط موتور‌های جستجو آسان‌تر کند. سئوی عکس بطور کلی بهینه سازی ویژگی حجم عکس که بطور کلی باید زیر 100 کیلوبایت باشد، قالب‌ و سایز عکس که باید مشخص باشد (برای مثال تصاویر شاخص، محصول، بنرها سایز مشخص و واحدی داشته باشد)، و مهترین قسمت سئو تصویر، عنوان و متن جایگزین تصاویر است که باید شامل کلمه کلیدی باشد و بهتر از 2 تا 3 کلمه‌ای باشد. در ادامه هرآنچه لازم است از سئوی عکس بدانید را به شما آموزش می‌دهیم.

سفارش-خدمات-سئو-سایت

سئو تصاویر چیست و چرا در سئو سایت تاثیر دارد؟

در واقع زمانی که شما کسب و کار خود را آنلاین می‌کنید هنگام گرفتن وبلاگ جدید و یا نوشتن محتوای یک پست اولین چیزی که به ذهنتان می‌آید این است که از چه تصاویر یا عکس‌هایی برای محصول خود استفاده کنید. تصاویر صفحه، یک سایت را زنده نگه می‌دارند و به سئو سایت شما کمک می‌کنند. گوگل برای اینکه به صفحات شما در سایت رتبه بندی مناسب بدهد تمام محتوایی که در صفحه قرار می‌دهید از جمله تصاویر را ارزیابی می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر به سئو علاقه مندید حتما روی لینک، کلیک کنید و درباره سئو به زبان ساده مطالعه کنید.

چک لیست سئوی تصویر 2024

تصاویر یکی از مهمترین دارایی‌های دیجیتالی هستند که تجربه کاربران را بهبود می‌بخشند. الگوریتم‌های رتبه بندی گوگل، بهینه سازی تصویر برای سئو را به یک عامل مهم در رتبه بندی صفحه تبدیل کرده است. چک لیست جامع سئوی عکس و تصویر را در این قسمت بررسی می‌کنیم.

 • همیشه از تصاویر برای معرفی محصول استفاده کنید

زمانی که شما از تصاویر یا عکس‌های درست برای سایت خود استفاده می‌کنید به کاربران و مخاطبین کمک می‌کند که مقاله شما را بهتر درک کنند. اگر برای محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید تصاویری درصفحه خود قرار می‌دهید این کار باعث می‌شود که مخاطبین یا کاربران، بهتر محصولات و خدمات شما را درک کنند. شاید متن‌های طولانی کمی خوانندگان را خسته کند و از ادامه خواندن آن مطلب در صفحه خوداری کنند ولی استفاده درست و به جا از تصاویر باعث جلب بیشتر مخاطبین می‌شود. و تاثیر زیادی در ماندگاری مخاطب در صفحه دارند.

 • استفاده از تصاویر یونیک و با کیفیت

تصاویر و عکس‌هایی که انتخاب می‌کنید و در صفحه خود قرار می‌دهید بهتر است کپی نباشد و باکیفیت بالایی گذاشته شود، زیرا تصاویر در سئو بسیار حائزه اهمیت می‌باشند. در حقیقت تصاویر در سایت نشان‌دهنده برند شما، محصول و خدماتی که ارائه می‌دهید، می‌باشد. استفاده از افکت، فیلتر خلاقانه برروی عکس‌هایی که می‌گذارید می‌تواند آن عکس‌ها را متفاوت‌تر کند. محتوا و متن‌هایی که در سایت خود قرار می‌دهید باید تصاویر مناسب داشته باشند، یک عکس یا تصویری را بدون هیچ آگاهی و تصادفی فقط برای گرفتن دایره سبز Yoast seo قرار ندهید، تصاویر باید منعکس کننده موضوع پست شما باشند. شما برای مخاطب سئو کنید نه گوگل!

بیشتر بخوانید :
CDN چیست؟

نحوه گذاشتن عکس ها در سئو تصاویر

 • سعی کنید تصویری که قرار می‌دهید نزدیک به متن مربوط باشد و این که تصویر مرکزی یا تصاویری که دارید در صورت امکان آن را نزدیک به بالای صفحه نگه دارید.
 • از محتوا‌های بصری برای پست استفاده کنید. از عکس‌ها و تصاویر تنها در پست خود زمانی استفاده کنید که موضوع متن را برای کاربر بهتر نشان می‌دهد.
 • از متن‌های جایگزین برای تصاویر استفاده کنید و از قراردادن متن داخل تصاویر خودداری کنید.
 • انتخاب نام و عنوان فایل مناسب (Title)

سئوی تصاویر با عنوان فایل شروع می‌شود، استفاده نام مناسب برای تصاویر باعث می‌شود بدون این‌که گوگل تصویر را ببیند متوجه شود در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید و به مخاطبین خود ارائه می‌دهید. پیشنهاد می‌شود از کلمه کلیدی در عنوان و متن جایگزین استفاده شود و میانگین دو تا سه کلمه باشد. عنوان تصویر بهتر است، مرتبط با تیتر داخل متن یا محصول باشد. برای مثال “تصویر تخت جمشید در شیراز” بهتر است “تخت جمشید-شیراز” نام گذاری شود. همچنین گوگل توصیه می‌کند به جای آندرلاین از خط تیره استفاده کنید.

 • انتخاب فرمت مناسب برای تصاویر

برای تصاویر فرمت خاص یا مناسبی وجود ندارد بسته به نوع تصویر و نحوه استفاده از آن متفاوت می‌باشد . انواعی فایل برای سئو تصاویر موجود می‌باشد:

 • فرمت تصویر JPEG

برای عکس‌ها یا تصاویر بزرگ‌تر JPEG را انتخاب کنید ازنظررنگ و وضوح با اندازه فایل نسبتا کوچک ، نتایج خوبی به شما می‌دهد. ولی ممکن است مقداری کم کیفیت باشد.

 • فرمت PNG

برای این‌که درتصاویر پس زمینه شفاف‌تری داشته باشید از PNG استفاده کنید. ولی حجم بالاتری دارد.

 • SVG

ازاین فرمت برای لوگوها و نمادها استفاده می‌شود فشرده سازی خوبی ندارد ولی کیفیت قابل ملاحظه دارد.

 • GIF

این نوع فرمت برای تصاویر متحرک استفاده می‌شود.

 • کاهش حجم فایل تصاویر

فشرده سازی فایل زمان بارگذاری یک سایت برای سئو لازم و حیاتی می‌باشد. هرچه سرعت سایت بیشتر باشد بازدید از یک صفحه برای کاربران، مخاطبین و موتورهای جستجو راحتر می‌باشد. تصاویر به طور قابل توجهی بر روی زمان بارگذاری تاثیر دارند، به خصوص زمانی که یک تصویر را برای نمایش کوچک آپلود می‌کنید. به عنوان مثال یک تصویر در 1500X2500 پیکسل که در اندازه 150X250 پیکسل نمایش داده می‌شود. حتی اگر خیلی کوچک‌تر نمایش داده شود بازهم کل تصویر باید بارگذاری شود. بنابراین اندازه تصاویر را به اندازه‌ای که می‌خواهید نمایش دهید تغییردهید.

برای کاهش اندازه حجم تصاویر ابزارهای مختلفی وجود دارد مانند Squoosh یا TinyPNG به شما این امکان را می‌دهند که اندازه تصویر را 70تا 80 کاهش دهید درحالی که کیفیت تصویر پایین نمی‌آیید. این برنامه گیف‌ها و SVG ها را پشتیبانی نمی‌کند. برای SVGها به وب سایت SVGminify بروید.

بیشتر بخوانید :
سئو سایت فروشگاهی چیست؟

افزونه های مناسب برای کاهش حجم فایل:

هنگامی که تصاویر خود را بهینه می‌کنید می‌توانید صفحه خود را با ابزار‌هایی مانند:

Pingdom، Shortpixel،Webpage test.org امتحان کنید.

افزونه‌های بهینه سازی تصاویر در وردپرس متعدد است برای مثال پلاگین Imagify مناسب است یا افزونه Shortpixel می‌باشد که به صورت خودکار اندازه تصاویر را به اندازه‌ای که می‌خواهید، نمایش دهید تغییر می‌دهد. البته این افزونه در ماه فقط 100 تا عکس را به صورت رایگان فشرده می‌کند. این افزونه فقط اندازه تصویری را که می‌خواهید به نمایش بگذارید تغییر می‌دهد و اندازه فایل را تغییر نمی‌دهد. تعیین عرض و ارتفاع تصاویردر css، می‌تواند به طور قابل توجهی تجربه کاربر و عملکرد کلی وب سایت شما را بهبود بخشد. با تنظیم ابعاد واضح برای تصویر یا عکس‌ها می‌توانید طرح بندی را بهینه کنید و از جابه جایی محتوا در حین بارگذاری تصاویر جلوگیری کنید.

 • از تصاویر واکنش گرا استفاده کنید

این موضوع برای سئو کردن عکس‌ها بسیار ضروری می‌باشد اگر از وردپرس استفاده می‌کنید از آن‌جایی که افزونه وردپرس به طور خودکار تصاویر را فشرده سازی می‌کند تصاویر باید دارای ویژگی srcset باشند که امکان ارائه یک تصویر متفاوت در عرض صفحه را فراهم کند. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید با استفاده از افزونه Resize image After upload تصاویر را بعد از بارگذاری به صورت خودکار تغییر سایز می‌دهند.

برای کاربرانی که از طریق تلفن همراه خود وارد سایت و صفحه شما می‌شوند مناسب می‌باشد. در این‌جا منظور از سایز عکس میزان فضایی که اشغال می‌کند می‌باشد. اندازه تصاویر و میزان فضایی که اشغال می‌کنند بر سرعت سایت تاثیر بسزایی دارد . کاربرانی که از طریق تلفن همراه خود وارد سایت می‌شوند و اندازه تصاویر در تلفن همراه با صفحه دسکتاب کامپیوتر متفاوت می‌باشد برای این که همه بتوانند با هر وسیله‌ای که دارند وارد سایت شما شوند و به راحتی بتوانند تصاویر را نگاه کنند ابعاد عکس را قبل از بارگذاری در سایت، برابر با حداکثر ابعاد مورد نیاز برای نمایش، تغییر دهید. می‌توانید با استفاده از فتوشاپ و ابزارهای آنلاین مانند pinetools.com ابعاد عکس را قبل از بارگذاری تغییر دهید.

 • از متن جایگزین (Alt text) استفاده کنید

متن جایگزین نقش اساسی در سئو تصاویر ایجاد می‌کند، متن جایگزین به عنوان برچسب‌های جایگزین یا توضیحات جایگزین شناخته می‌شود. تگ alt ها یک ویژگی HTML هستند که درصورت عدم نمایش تصویر به جای تصویر نمایش داده می‌شوند. فراموش نکنید متن جایگزین شامل کلمه کلیدی یا مترادف‌های کلمه کلیدی باشد. Alt Text به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا وب سایت شما را به طور موثرتری ایندکس کنند. درواقع متن جایگزین یا Alt text وظیفه تشریح محتوای عکس را برعهده دارد. نقش متن جایگزین در سئو تصاویر به افراد نابینا کمک می‌کند، زمانی که افراد نابینا از ابزارهای صفحه خوان استفاده می‌کنند به آن‌ها کمک می‌کند که در  کجای صفحه از چه عکسی و با چه محتوایی استفاده شده است. همچنین زمانی که مشکلی برای دربارگذاری عکس به وجود بیاید متن جایگزین در صفحه نمایش می‌دهد. متن‌های جایگزین برای سئو نباید بیشتر از 150-20 کاراکتر باشند زیرا فضای زیادی می‌باشد. همچنین متن جایگزین عکس و عنوان می‌تواند یکی باشد.

 • استفاده از تصاویر به عنوان بک لینک

زمانی که شما دروب سایت خود از تصاویر و عکس‌های اصلی و باکیفیت بالا استفاده می‌کنید نه تنها برای وب سایت شما عالی می‌باشد بلکه زمانی که وب سایت‌های دیگر از تصویر شما برای صفحات خود استفاده می‌کنند فرصت فوق العاده‌ای برای کسب بک لینک می‌باشد. زمانی که شما در وب سایت خود تصاویر با کیفیت می‌گذاریدT شرکت‌های دیگر ممکن است بخواهند از آن تصویر در سایت خود استفاده کنندT درواقع این کار تاثیر مستقیمی بر میزان ترافیک سایت شما خواهد داشت.

 • استفاده از ویژگی Lazyload در سایت

این نرم افزار برخلاف اسمی که دارد تنبل، نقش موثری در افزایش سرعت بارگذاری سایت دارد. بارگذاری تنبل مانند Netfix می‌باشد که درواقع نقش آن این است که مرورگر بارگذاری تصاویر یا هرچیزی که شما در سایت خود ارائه می‌دهید تا زمانی که لازم است روی صفحه به نمایش دربیاید را به تعویق می‌اندازند. تا زمانی که ما نیاز به آن ها داشته باشیم بارگذاری می‌شوند. استفاده از Lazyload برای پست‌ها و وبلاگ‌ها حاوی تصاویر بسیار ضروری می‌باشند چون سرعت وب سایت شما را افزایش می‌دهند.

 • تصاویر پس زمینه را به CSS وب سایت خود اضافه کنید

یکی از اشتباهاتی که درمورد تصاویر و نحوه ارائه آن‌ها در سئو تصاویر می‌شود نحوه ارائه آن‌ها در کد می‌باشد. تصویری که بخشی از زمینه است باید در بدنه واقعی HTML بارگذاری شود. با این حال تصاویری که چیزی به زمینه اضافه نمی‌کنند مانند آن‌هایی که صرفا برای اهداف طرحی استفاده می‌شوند باید به جای آن به CSS شما اضافه شوند. دیدگاه سئو تصویر به این معنی است که تصاویری که برای طراحی شما استفاده می‌شوند متن جایگزینی خواهند داشت و نباید استفاده کرد ویژگی متن alt فقط برای تگ HTML،image قابل استفاده است.

 • زمینه را در متن فراهم کنید

بهترین روش برای سئو تصاویر این است که به موتورهای جستجو زمینه‌ای را درمورد تصویر ارائه دهیم. یکی از عواملی که نادیده گرفته می‌شود، توصیف تصاویر در متن‌های اطراف تصویر می‌باشد. باید از متن‌هایی استفاده کنید که مرتبط با تصاویر باشند. از آن‌جایی که seo و ux باهم ادغام هستند، باید محتوایی که در صفحه خود ارائه می‌دهید به صورت متنی مرتبط به هم باشند و مرتبط با تصاویر و متن‌هایی باشد که در اطراف هستند.

 • استفاده از داده های ساختار یافته یا Schema

استفاده از اسکیما یا داده‌های ساختار یافته در صفحات وب سایت خود به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا عکس‌های موجود در سایت را به صورت محتوای غنی شده نشان دهد. اسکیما تاثیری بر افزایش سرعت سایت ندارد و همین‌طور باعث رتبه بندی سایت شما در گوگل نمی‌شود ولی به متمایز شدن در صفحه نتایج جستجو به شما کمک می‌کند. زمانی که اسکیمای مربوط به تصاویر را اضافه می‌کنید، گوگل یک علامتی را روی تصاویر سایت در صفحه نتایج جستجو اضافه می‌کند که نشان‌دهنده آن است که آن عکس مربوط به چیزی است که شما سرچ کرده‌اید.

 • بهینه سازی سرعت بارگذاری تصویر با CDN

برای بهینه سازی عملکرد سرورهای شما و همین‌طور عملکرد دستگاه کاربران مهم می‌باشد. برای بسیاری از وب سایت‌هایی که کوچکتر هستند و از یک طرح میزبانی ارزان و محدود استفاده می‌کنند برای مثال فقط در ایران بخواهند سایت شما را ببینند یک راه حل عالی استفاده از شبکه توزیع محتوا سایت است. تصاویری که در سایت خود قرار می‌دهند در سایت دیگر میزبانی می‌کنند. اما برای وب سایت‌های بزرگ که افراد در نقاط دیگر بخواهند از وب سایت شما دیدن کنند تصاویری که در سایت هستند باید مسافت زیادی را طی کند تا کابر بخواهد آن را ببیند این باعث کاهش سرعت بارگذاری سایت می‌شود. شبکه توزیع محتوا با ذخیره کردن فایل‌های شما بر روی شبکه ای از سرورها درسراسر دنیا این مسئله را حل کرده است با استفاده از CDN، هرزمان، کاربری خواست از سایت شما دیدن کند به کمک نزدیکترین سرور به تصاویر و دیگر فایل‌های سایت دسترسی خواهد داشت.

 • استفاده از فرمت‎‌ های جدیدتر مانند webp و Avif

Webp: این نوع فرمت برای کاهش حجم تصاویربدون کاهش کیفیت توسط گوگل معرفی شده است. زمانی که ازوردپرس استفاده می‌کنید وردپرس تا نسخه 5.8 به بعد به صورت خودکار از این فرمت پشتیبانی می‌کند بدون نیاز به هیچ افزونه ای.

بیشتر بخوانید :
کال تو اکشن CTA چیست؟

Avif: این نوع فرمت فشرده سازی بهتری نسبت به فرمت‌های دیگر انجام می‌دهد یک مشکلی که این نوع فرمت دارد برخی از مرورگرها از این نوع فرمت پشتیبانی نمی‌کنند.

عوامل تاثیر گذار بر روی سئو تصاویر

دو عامل مهم درسئو تصاویر نقش دارند که شامل سرعت و زمینه می‌باشد. طراحان وب سایت به گونه ای سرعت سایت شما را افزایش و بهینه سازی می‌کنند که امکان استفاده هر کاربری برای دیدن تصاویر در سایت شما فراهم باشد. همین‌طور سعی می‌کنند تا حد ممکن زمینه را برای Googel فراهم کنند که به آن کمک کنند تصاویر را براساس نتایج جستجو درک، طبقه بندی و رتبه بندی کند.

دلیل اهمیت سئو تصاویر

با توجه به تحقیقیاتی که در مورد سئو تصاویر صورت گرفته است، مشاهده شده که بیش از 55 درصد جستجو‌‌ها حاوی یک نتیجه تصویری بوده است و تصاویر در صفحه رتبه بندی نتایج جستجو بالاتر از همیشه نشان داده می‌شود. اگر قبلا درمورد سئو اطلاعات کافی داشته باشید مراجعه به مقاله (سئو چیست؟) می‌دانید که کلمات کلیدی چقدر تاثیر بر رتبه بندی سایت شما دارند، به همان اندازه بهینه سازی تصاویر برای یک سایت لازم و ضروری می‌باشد.

تصاویر باعث ترافیک بیشتر در سایت شما می‌شوند در واقع کاربران نسبت به دیدن تصاویر واکنشی متفاوت‌تر از خواندن یک متن رفتار می‌کنند. آمار‌ها نشان داده شده است که نرخ کلیک افراد برروی تصاویر بیشتر از متن می‌باشد. بهینه سازی تصویر سئو برای محصولات می‌تواند به کسب و کارها و برندها کمک کند تا مشتریان بیشتری را جذب کنند و مشتریان بالقوه را تشویق می‌کنند تا روی وب سایت خود کلیک کنند و همین مشتریان بالقوه به مشتریان ثابت تبدیل خواهند شد.

منابع

Blog.scaleflex.com

Yoast.com

Blog.hubspot.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *