شنبه 17 اردیبهشت 1401 زمان خواندن : محاسبه نشده تهران سایت

لینک UTM چیست؟
به ما امتیاز بدهید

لینک UTM یا Urchin Tracking Module درواقع اضافه کردن چند کاراکتر به انتهای URL شما می‌باشد که اطلاعاتی که در منبع وجود دارد را ثبت می‌کند. این لینک‌ها تمام نتایج تبلیغ و بازاریابی شما را با جزئیات برایتان مشخص می‌سازد. برای اینکه با عملکرد UTM بیشتر آشنا شوید با ما در این مقاله همراه شوید.

تعریف لینک UTM

مهم‌ترین هدف تمام بازاریاب‌ها از تبلیغات و رپورتاژ نویسی و… جذب مخاطب می‌باشد. طبیعتا بعد از تبلیغات یکسری کاربر به سایت شما وارد خواهند شد، عاقلانه است که شما بعد از هزینه‌ای که برای تبلیغات انجام داده‌اید بازدهی تبلیغ و عملکرد خودتان را بسنجید. لینک UTM ابزاری است که شما با استفاده از آن عملرد بازاریابی خود را می‌سنجید.
درواقع این لینک باتوجه به قابلیت‌هایی که دارد به شما نشان می‌دهد که سایت شما از کدام کانال یا کدام سایت یا کدام پیج چه میزان بازدهی داشته و افزایش یا کاهش ترافیک سایت را برای شما نشان مشخص می‌کند.

با دانستن این اطلاعات هر بازاریابی متوجه می‌شود، که چه روش تبلیغاتی برای سایت او مناسب‌تر بوده است. این اطلاعات از هدر رفت انرژی و هزینه جلوگیری می‌کند و موجب می‌شود تا بازاریاب قدم بعدی خود را مناسب‌تر بردارد.

 

لینک UTM چیست؟

لینک UTM چیست؟

5 پارامتر لینک UTM

همانطور که در بخش‌های بالا اشاره شد لینک UTM از چند پارامتر تشکیل شده که به انتهای URL اضافه می‌شوند و اطلاعات را ثبت می‌کنند. این پارامترها به 5 دسته تقسیم شده‌اند:

 1. Utm_source: این پارمتر در واقع مشخص می‌کند که ورودی سایت شما از چه منبعی است. به‌طور مثال شما رپورتاژ آگهی خود را در چند پلتفرم منتشر کرده‌اید سپس ورودی سایت شما افزایش یافته است و شما می‌خواهید بدانید این ورودی بیشتر از چه پلتفرمی بوده است و کدام پلتفرم برای شما نتیجه بهتری داشته است. آن زمان این پارامتر به کمک شما خواهد آمد.
 2. Utm_medium: این پارامتر مشخص می‌کند لینکی که مورد بررسی قرار گرفته است برای چه پلتفرمی می‌باشد. به طورمثال utm_medium=banner یعنی نوع تبلیغ شما بنری است.
 3. Utm_campain: بررسی لینک‌هایی است که براساس کمپین ساخته شده‌اند. شما با این پارامتر می‌توانید محتوای مربوط به هر یک از کمپین‌های خودتان را بررسی و تجزیه و تحلیل کنید. علاوه بر آن در گوگل آنالیتیکس هم می‌توانید عملکرد کل لینک‌های کمپین و مقایسه آن‌ها را انجام دهید. به عنوان مثال بنر شما راجب کمپین تخفیف در نوروز است و شما می‌خواهید آن را بررسی کنید، می‌توانید از این پارامتر استفاده نمایید.
 4. Utm_content: اگر کمپین شما دو یا چند محتوا دارد این پارامتر تفاوت محتواهایتان را مشخص می‌سازد. از این پارامتر بیشتر برای بررسی‌های عمیق و جزئی استفاده می‌شود.
 5. Utm_term: از این پارامتر برای مشخص شدن نوع تبلیغ و زمینه‌کاری استفاده می‌کنند که استفاده از این پارامتر اختیاری است.
بیشتر بخوانید :
هک رشد چیست؟

ساخت لینک UTM

ما برای ساخت یک utm اصلا نیاز به ابزار خاصی نداریم فقط کافیه پارامترهایی که می‌خواهیم را به انتهای url خودمان اضافه کنیم. اگر بخواهید می‌توانید در این زمینه از ابزارهای آنلاین استفاده کنید اما روش دستی روش آسان‌تری است.

برای ساخت لینک UTM فقط کافیه چند مورد را رعایت کنید:

 • بعد از اینکه برای صفحه‌ای که میخواهید لینک‌سازی انجام دادید باید یک علامت سوال قراردهید.
 • اگر می‌خواهید عبارتی را ازهم جدا کنید از فاصله استفاده نکنید خط تیره بگذارید.
 • بعد از اینکه از پارامترها استفاده کردید از علامت = استفاده کنید و مقدار داده را مقابلش بزنید.
 • سعی کنید لینک‌های UTM را با حروف کوچک بزنید.

مراحلی که شما باید در ساخت لینک UTM رعایت کنید به این شکل می‌باشد:

 1. اولین کاری که باید انجام دهید این است که لینک سایت مورد نظرتان را وارد کنید و در حالتی که کیبوردتان انگلیسی است یک علامت سوال به آن اضافه کنید.
 2. پارامتر مدنظرتان را به انتهای URL اضافه کنید.
 3. در این مرحله شما باید پارامترهای دیگر را هم اضافه کنید برای جدا کردن پارامترها از علامت & استفاده کنید.
 4. در مرحله بعد نوع تبلیغ خودتان و پارامتر را مشخص کنید.
 5. شما با رعایت نکات گفته شده می‌توانید به صورت اصولی و استاندارد لینک URL بسازید.
 6. شما می‌توانید از ابزار آنلاین هم برای ساخت UTM استفاده کنید. یکی از ابزارهایی که می‌توانید استفاده کنید ابزار utm از گوگل است. ابزار دیگری که برایتان کارایی دارد Google Analytics URL Builder می‌باشد. این ابزار روی مرورگر کروم شما نصب می‌شود و استفاده از آن بسیار راحت است.

 

لینک UTM

لینک UTM

مزیت‌های لینک UTM

اولین مزیت UTM این است که مشخص می‌کند چه میزان ترافیک سایت شما افزایش یا کاهش پیدا کرده است. در دومین قدم به شما نمایش می‌دهد این میزان افزایش ترافیک شما از چه منبعی حاصل شده است و کاربران از چه منبعی به سایت شما رسیده‌‍‍‌اند. برای شما مشخص می‌کند که استفاده از کدام کمپین برایتان مناسب‌تر است. مزیت دیگر لینک UTM این است که مشخص میکند کاربران با کدام کلمه کلیدی به وب‌سایت شما رسیده‌اند و نشانگر این است که کاربر از چه نوع سایتی به صفحه شما علاقه‌مند شدند، با این مزیت شما می‌توانید علایق کاربران خود را بفهمید.

استفاده از پارامترهای UTM

فایده پارامترهای UTM برای این است که بفهمید از چه کمپین و چه تبلیغی چه میزان بازدهی داشته‌اید. شما باید بدانید که هرکدام از این کمپین‌ها را در چه بستری استفاده کنید، در موارد بسیاری می‌شود از پارامترها استفاده کرد مثلا، کمپین‌های اجتماعی، کمپین‌های تبلیغاتی و کمپین‌های ایمیلی.

بیشتر بخوانید :
سئو تکنیکال یا سئو فنی چیست؟

کلام آخر

در این نوشته ما سعی کردیم تا اطلاعات مهمی که درمورد UTM ها وجود دارند در قالب یک مقاله به صورت ساده و روان به شما ارائه دهیم. امیدواریم که این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

بدون دیدگاه