یکشنبه 24 دی 1402 زمان خواندن : دقیقه الهه نوسرایی

کامنت-مارکتینگ-سئو
به ما امتیاز بدهید

کامنت مارکتینگ (comment marketing)، یکی از روش‌های بسیار کاربردی در دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت می‌باشد که به بهبود ارتباط بین کاربر و مدیر صفحه مجازی کمک می‌کند. با این روش، مدیران سایت می‌توانند کاربران را به نوشتن نظرات خود در قسمت کامنت صفحات سایت و یا پست‌های شبکه‌های اجتماعی ترغیب کنند. در واقع نوشتن دیدگاه یا کامنت در یک صفحه به افزایش تعامل و بهینه سازی و سئو سایت کمک بسیاری می‌کند. اگر این کامنت گذاری برای تبلیغ خودمان در سایت دیگران باشد یکی از روش های سئو خارجی و اگر در صفحات سایت خودمان به منظور افزایش تعامل انجام شود از روش‌های سئو داخلی بحساب می‌آید. در ادامه اصول این روش و مزایای آن را به طور دقیق بررسی می‌کنیم.

کامنت مارکتینگ چیست؟

کامنت مارکتینگ با عنوان فارسی “بازاریابی دیدگاه” از روش‌های قدیمی برای افزایش بازدید‌کنندگان از سایت و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و لینکدین می‌باشد. در این روش، مدیران سایت می‌توانند کامنت را درباره موضوع سایت و اهداف آن، در صفحات مختلف سایت خود بنویسند. کامنت‌نویسی در قسمت کامنت صفحات گوناگون سایت، به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد که تمامی این روش‌ها، یک هدف را درنظر دارند که افزایش رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل می‌باشد. در واقع اگر رتبه سایت افزایش پیدا کند، لینک سایت موردنظر در صفحه جستجوی گوگل، به عنوان برترین و اولین سایت نمایش داده می‌شود. البته باید گفت که بسیاری از کامنت ها توسط کاربران واقعی می‌باشد.

کامنت-مارکتینگ-چیست

اصول کامنت مارکتینگ چیست؟

کامنت مارکتینگ، کامنت مدیران (ادمین) سایت یا کاربران سایت را شامل می‌شود. به عبارتی در این روش از دیجیتال مارکتینگ، تفاوتی در اهمیت کامنت مدیران یا کاربران سایت وجود ندارد. تنها عامل مهم، کامنت‌گذاری در قسمت کامنت صفحات مختلف سایت یا شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. در ادامه به نحوه کامنت‌گذاری و اصول ویژه بازاریابی دیدگاه می‌پردازیم.

  • کامنت مدیران سایت در صفحات سایت خود

در این روش، مدیر یک سایت یا شبکه‌های اجتماعی، مطالبی را در سایت خود به صورت متنی و تصویری بارگذاری می‌کند که در آن مطلب، نظرخواهی از کاربران انجام می‌شود و از کاربران خواسته می‌شود که نظرات و یا سؤالات خود را در کامنت بنویسند. این کار باعث می‌شود مدیران سایت، علاوه بر افزایش بازدید صفحات خود، بتوانند پاسخ سؤالات کاربران را به صورت اصولی بدهد.

  • کامنت مدیران سایت در صفحات سایت دیگران

این روش به عنوان بازاریابی اصولی مارکتینگ درنظر گرفته می‌شود. در این روش، مدیران سایت، در صفحات سایت دیگر و یا شبکه‌های اجتماعی مختلف، در قسمت کامنت، متن تشویق به ورود به سایت خود را با الفاظ درست و جذاب همراه با لینک می‌نویسد. در این صورت کاربران آن سایت ترغیب می‌شوند که به سایت موردنظر مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید :
آشنایی با مفاهیم سئو

تأثیر کامنت مارکتینگ بر سئو

سئو برای بهینه‌سازی سایت موردنظر در گوگل می‌باشد. برای استفاده از اصول مختلف سئو، روش‌های مختلفی وجود دارد. کامنت مارکتینگ یکی از روش‌های جذاب و آسانی می‌باشد که تأثیر بسیار زیادی در سئو‌ سایت دارد و می‌تواند رتبه سایت را افزایش دهد. این تأثیرات مثبت با روش‌های زیر انجام می‌شوند:

  • افزایش بک لینک

کامنت‌نویسی در زیر مطالب سایت‌های دیگر، می‌تواند در گرفتن بک لینک مؤثر باشد. مدیران سایت با استفاده از جملات صادقانه و جذاب، در قسمت کامنت سایت‌های مرتبط و غیرمرتبط، کاربران را به ورود به سایت ترغیب می‌کنند. این کار میزان بک لینک سایت را افزایش می‌دهد. لذا گوگل در بررسی‌های خود، میزان بالایی از بک لینک سایت موردنظر را مشاهده می‌کند و در رتبه سایت را افزایش می‌دهد. این کار علاوه بر افزایش رتبه سایت، اعتماد کاربران به درستی محتوا‌های سایت را براساس رتبه سایت، افزایش می‌دهد. درباره صفر تا صد بک لینک چیست بیشتر بخوانید.

  • افزایش آگاهی کاربران آنلاین از برند

تبلیغ برند از طریق فعالیت در سایت موردنظر، کافی نیست. بلکه مدیران سایت باید از طریق کامنت مارکتینگ، برند خود را به کاربران معرفی کنند. معرفی برند در قسمت کامنت سایت‌های دیگر، توجه کاربران را جلب می‌کند و باعث می‌شود نام برند موردنظر در فضای مجازی، در میزان بالایی، جستجو شود. میزان جستجوی زیاد برای سایت‌هایی که دارای برند اختصاصی می‌باشند، تأثیر مثبتی در سئو سایت دارد.

  • استفاده از کلمات کلیدی

کلمات کلیدی، مهمترین مورد برای سئو می‌باشد که باید در میزان مناسب و جایگاه درست در محتوای سایت استفاده شوند. مدیران سایت می‌توانند هنگام پاسخ دهی به کامنت کاربران در صفحات سایت خود، کلمات کلیدی را با احتیاط و آگاهی استفاده کنند. در این صورت سایت موردنظر در نتایج جست‌وجوی گوگل، رتبه بالاتری خواهد داشت.

  • افزایش لینک‌ سازی داخلی

کامنت مارکتینگ آسان‌ترین روش برای استفاده از لینک‌ سازی داخلی می‌باشد. مدیران سایت می‌توانند هنگام پاسخ دهی به سؤالات کاربران در قسمت کامنت، لینک صفحات مختلف سایت خود را در کامنت وارد کنند و کاربر را برای دریافت جواب خود، به صفحه موردنظر هدایت کنند. در نتیجه به صورت کاملاً حرفه‌ای، افزایش لینک‌سازی داخلی انجام می‌شود و رتبه سایت بالاتر می‌رود.

افزایش مدت زمان ماندگاری کاربر در سایت

مطالعه کامنتهای کاربران در صفحات مختلف سایت، برای کاربران جذابیت بیشتری دارد. چون می‌تواند آگاهی‌های بیشتری را از این طریق به دست بیاورند. مدیران سایت می‌توانند با تولید محتوایی که کاربران را به کامنت‌گذاری تشویق کند، کامنت سایت خود را افزایش دهند و کاربران را برای مطالعه کامنت دیگران، زمان بیشتری در سایت نگه دارد. گوگل با مشاهده افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت، رتبه آن را در صفحات جست‌وجو، بالاتر می‌برد.

بیشتر بخوانید :
سئو تکنیکال یا سئو فنی چیست؟

مزایای استفاده از کامنت مارکتینگ

روش‌های مختلفی برای تبلیغ سایت وجود دارند که براساس آگاهی مدیران سایت و با نوع فعالیت آن‌ها، نمی‌توان از همه آن روش‌ها استفاده مطلوبی کرد. کامنت مارکتینگ علاوه بر اینکه یک روش بسیار ساده‌ای می‌باشد، اما می‌تواند تأثیر بسیار عالی در سئو سایت داشته باشد.

  • افزایش اعتماد کاربران

این روش، افزایش اعتماد کاربران را به وجود می‌آورد. کاربران یک سایت تمایل زیادی دارند تا نظرات کاربران دیگر را درباره محتوای سایت بدانند. آن‌ها می‌توانند با مطالعه قسمت کامنت سایت به خواسته خود دست پیدا کنند و مطابق با نظرات کاربران، اعتماد آن‌ها به سایت موردنظر بالاتر می‌رود.

  • تعامل با کاربران

همچنین کاربران برای افزایش اعتماد می‌خواهند که با مدیران یا کارشناسان سایت، گفت‌وگوی دو جانبه‌ای داشته باشند. کامنت مارکتینگ با افزایش تعامل کاربران با مدیران سایت، به نظر کاربران احترام می‌گذارد و این امر از نگاه جستجوگر گوگل دور نمی‌ماند.

  • افزایش رتبه سایت

نتایجی که استفاده از کامنت مارکتینگ به وجود می‌آورد، کاملاً مطابق با اصول سئو سایت می‌باشد. در نتیجه می‌توان از کامنت مارکتینگ به عنوان کلاه سفید سئو استفاده کرد و از این طریق رتبه سایت را در صفحات گوگل، افزایش داد تا کاربران بیشتری، به سایت مراجعه کنند.

  • درآمدزایی

کامنت مارکتینگ یک روش فوق‌العاده کم هزینه برای بازاریابی و تبلیغ می‌باشد. مدیران سایت می‌توانند با نوشتن یک کامنت ساده و جذاب در قسمت کامنت سایت‌های دیگر، بدون هیچ هزینه، سایت خود را تبلیغ کنند و فیدبک‌های مثبتی را دریافت کنند. البته کاربران برای پاسخ دهی به کامنت مدیران سایت، نظرات مثبت و منفی خود را کامنت می‌کنند اما با این حال نتیجه مثبتی را در بازاریابی دارد.

ضرورت استفاده از بازاریابی دیدگاه

کامنت مارکتینگ یکی از روش‌های قدیمی و زودبازده دیجیتال مارکتینگ است که با اصول خاص و ویژه‌ای، مورد استفاده قرار می‌گیرد و بهینه‌سازی سایت را برای جستجوگر‌های آنلاین، سبب می‌شود. هر سایتی می‌تواند از این روش برای بهینه‌سازی سایت استفاده کند اما انجام آن ضرورت ندارد. مدیران سایت می‌توانند نسبت به گستردگی فعالیت آنلاین خود، می‌توانند در صورت تمایل از روش کامنت مارکتینگ برای سایت خود استفاده کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *