چگونه یک صفحه را از نتایج گوگل حذف کنیم؟

سه‌شنبه 13 اردیبهشت 1401 زمان خواندن : محاسبه نشده دیبا افشار

سوالی که توسط کاربران مادام از ما پرسیده می‌شود این است که چگونه اطلاعات سایت یا یک صفحه از وبسایت خود را از گوگل حذف کنیم؟
دلایل زیادی برای حذف یک محتوا از گوگل می‌تواند وجود داشته باشد، مثلاً متوجه می‌شوید موتورهای جستجوی گوگل صفحاتی را از وبسایتتان فهرست کرده است شامل اطلاعات قدیمی، محتوای تکراری یا محتوای خصوصی بودند که نمی‌خواستید منتشر شوند.

در این صورت حالا باید بدانید، چگونه اطلاعات را از گوگل حذف کنید؟

  1. محتوای مورد نظر را حذف یا به روز کنید!
  2. در سرچ کنسول از ابزار “Removals” برای پاک کردن لینک‌های ایندکس شده‌ای که نمی‌خواهید یا URL صفحه‌ای را که می‌خواهید به طور کامل از نتایج جستجوی Google حذف شود استفاده کنید.
  3. نتایج جستجو را بررسی کنید تا متوجه شوید که حذفی که انجام داده‌اید موفقیت آمیز بوده است یا نه؟
  4. حتماً مطمئن شوید که دستورالعمل‌های حذف Google را به درستی دنبال کرده‌اید.
حذف صفحه از نتایج گوگل

حذف صفحه از نتایج گوگل

اگر محتوایتان فقط به‌روز‌رسانی نیاز دارد، تغییرات را در CMS خود انجام دهید و بعد به ربات‌های موتورهای جستجوی گوگل اجازه بدهید که URL را در سرچ کنسول وارد کنند و محتوای به روز شده را دوباره فهرست‌بندی کنند.
اگر محتوایی تکراری است و باید در وبسایت شما باقی بماند. یکی از آن محتواها را همانطور که هست نگه دارید و بعد آن صفحه‌ای را که نمی‌خواهید index شود را با یک برچسب بدون فهرست مشخص کنید. در ادامه، یک مرجع لینک تگ متعارف rel= را به آن صفحه‌ای که می‌خواهید ایندکس شود، اضافه کنید.

در انتها، باید منتظر شوید تا گوگل دوباره وب‌سایت شما را بررسی کند و طبق درخواستتان یا محتوا را از نتایج جستجو حذف یا آن‌را به‌روزرسانی کند.

معمولاً Google بین 24 تا 48 ساعت درخواست شما را پردازش می‌کند.

لازم است این را بگوییم که به یاد داشته باشید، درخواست حذف لینکی که از طریق سرچ کنسول به Google ارسال کرده اید دائمی نیست! پس اگر اقدامات زیر را برای مسدود کردن دسترسی به محتوایتان انجام ندهید بعد از گذشت 90 روز، محتوای حذف شده شما می‌تواند به صفحات نتایج جستجوی گوگل بازگردد. پس:

  1. URL ها را با استفاده از robots.txt مسدود کنید.
  2. URL ها را با محافظت از فهرست‌های server با رمز عبور مسدود کنید.
  3. INDEX جستجو را با متا تگ مسدود کنید.
  4.  از نمایش در Google + Local و سایر ویژگی‌های Google انصراف دهید.

اگر نمی‌خواهید URL حذف شود اما می‌خواهید صفحه سریعتر به روز شود:
تب “Clear Cached URL” را انتخاب کنید.
اگر می‌خواهید کل محتوا یا فهرست وبسایتان را از نتایج جستجو حذف کنید:
” Remove all URLs with this prefix ” را انتخاب کنید.

همچنین می توانید از تیم طراحی سایت تهران سایت در این زمینه مشاوره بگیرید.

این گزینه‌ها راه حل‌های مقطعی هستند و برای حذف دائمی یک محتوا، یا باید آن را به‌طور کل از سایت خود حذف کنید یا اینکه صفحه منبعتان را به‌روز کنید تا به سئو سایت شما آسیب وارد نشود.

این را هم بگوییم که مسدود کردن URLها با robots.txt فقط به موتورهای جستجو دستور می‌دهند که در آن صفحه خزش انجام ندهند اما ممکن است صفحات مذکور هنوز هم در نتایج جستجو ظاهر شوند. بهترین راه خلاص شدن از این محتوا فقط حذف کامل صفحه است.

اگر صفحه را به طور کل حذف کردید، حتماً یک تغییر مسیر 301 مناسب را تنظیم یا یک تگ بدون فهرست را به صفحه اضافه کنید.

در انتها به شما پیشنهاد می‌دهیم اگر دوست دارید اطلاعاتتان را درباره robots.txt  افزایش دهید به مقاله فایل robots.txt  چیست؟ مراجعه نمایید.

رای ها
امتیازدهی به مقاله
دیبا افشار

چندسالی هست که در حوزه سئو و تولید محتوا فعالیت دارم و سعی دارم که هرآنچه یاد میگیرم ، به زبان ساده در اختیار کاربران تهران سایت قرار دهم.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها