برنامه تیک تاک (TikTok) چیست؟

جمعه 20 خرداد 1401 زمان خواندن : محاسبه نشده ندا اکبری

تیک تاک برنامه‌ی محبوب بین مردم است و هدف آن ساخت ویدئوهای موبایلی 15 ثانیه‌ای است. بیشتر کاربران این برنامه را نوجوانان تشکیل می‌دهند. در تیک تاک ویدئوها کوتاه، هیجان انگیز و واقعی هستند. این ویدئوها در زمینه ورزش، حیوانات خانگی،آشپزی، ویدئوهای طنز و … است. در تیک تاک برای همه‌ی سلایق محتوا وجود دارد فقط کافیست ویدئوهایی را که دوست دارید تماشا کنید و از آن‌هایی که نمی‌پسندید بگذرید.

با استفاده از ابزارهای موجود می‌توانید ویدئوهای خود را تولید کنید و با استفاده از فیلتر و جلوه‌های ویژه و موسیقی سطح کیفی ویدئوهای خود را ارتقا ببخشید.

روش ساخت ویدئو در تیک تاک

 • تیک تاک شامل میلیون‎‌ها ویدئو سرگرم کننده است. می‌توانید بر اساس سلیقه‌ی خودتان ویدئوها را شخصی سازی کنید. افراد ویدئوهایی که خوششان می‌آید را با هم به اشتراک می‌گذارند.
 • بوسیله اسکرول کردن می‌توانید در بین ویدئوهای طنز، آواز، بازی، ورزش، غذاو… جستجو کنید و ویدئوهای مورد علاقه خود را بیابید.
 • امکان مکث ویدئو و شروع مجدد هر چندبار که احتیاج داشته باشید، مهیاست.
 • می‌توانید با تماشای سبک ساخت ویدئوهای افرادی که در تیک تاک فعالیت می‌کنند، الهام بگیرید و در ساخت محتوای خود از آن استفاده کنید.
 • موسیقی‌های دلخواهتان را بصورت رایگان به ویدئوهای خود اضافه کنید. در تیک تاک لیستی از موسیقی در سبک‌های مختلف وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید.
 • در برنامه TikTok تعداد زیادی افکت و فیلتر وجود درد که با استفاده از این امکانات می‌توانید بطور خلاقانه‌تری ویدئو بگیرید.
 • بوسیله‌ی ابزارهای موجود می‌توانید ویدئوهای خود را ویرایش، ادقام، کپی و… کنید.

TikTok For Black Creatives

یک برنامه‌ی انکوباتور جدید که از سازندگان سیاه پوست و موسیقی‌دان‌های نوپا در تیک تاک پشتیبانی می‌کند. افراد سیاه پوست دسته‌ای هستند که باعث ایجاد هیجان و جنب و جوش در تیک تاک شده‌اند. برنامه‌ی تیک تاک فعلی با نام TikTok Next Level معرفی می‌شود.

TikTok Next Level

عضویت در سطح بالاتری از برنامه‌ی تیک تاک است که پشتیبانی بیشتری را برای کاربران فراهم می‌کند. این برنامه برای کاربرانی که فعالیت بیشتری دارند، کسانی که می‌خواهند بعنوان شغل و کسب درآمد از تیک تاک استفاده کنند کارایی دارد. در TikTok Next Level امکان تجزیه و تحلیل، پشتیبانی فنی و ارتباط با سایر سازندگان وجود درد. برنامه‌ی تیک تاک معمولی این اکانات را ندارد.

امکانات TikTok Next Level

پشتیبانی فنی: اصولا در TikTok پشتیبانی فنی بصورت زنده وجود ندارد. فقط یکسری سوالات متداول و منبعی بعنوان پایگاه علمی وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد.

تجزیه و تحلیل: اگر می‌خواهید از طریق تیک تاک کسب درآمد داشته باشید، آنالیز نقش بسزا و تاثیرگذاری دارد.

تیک تاک چیست؟

تیک تاک یکی از برنامه‌های رسانه‌ی اجتماعی محبوب برای اشتراک‌گذاری ویدئو است. ویدئوهای تیک تاک بر موسیقی متمرکز است. سازندگان تیک تاک که در واقع به آنان تیک تاکر می‌گویند با استفاده از جلوه‌های صوتی، قطعات موسیقی و فیلترها شروع به ساخت ویدئوهای کوتاه و هیجان انگیز در زمینه‌های مختلف می‌کنند.

در واقع ویدئوهای TikTok همگام‌سازی موسیقی و لب است. قبل از تیک تاک برنامه‌هایی همچون دابسمش و Vine در همین زمینه بوده است. نسخه قبلی تیک تاک musical.ly نام داشت که توسط یانگ از چین در سال 2014 راه‌اندازی شده بود. در سال 2017، Bytedance برنامه‌ی musical.ly را خریداری کرد و یک سال بعد یعنی در سال 2018 عملکرد اصلی برنامه را در tiktok پیاده سازی کرد.

با ارائه تیک تاک تعداد زیادی از مردم شروع به نصب آن کردند و به سرعت محبوبیت یافت. برنامه‌ی تیک تاک بیش از 1 میلیارد کاربر دارد که حدود 63 درصد آنان در رنج سنی 10 تا 29 سال هستند. امروزه TikTok جز ارزشمندترین استارت آپ‌های جهان است.

"<yoastmark

تیک تاک چگونه کار می‌کند؟

عملکرد اصلی تیک تاک ضبط ویدئوهای کوتاه است که سعی بر همگام‌سازی لب با موسیقی در هنگام رقص و اجرای ویدئو است. این ویدئوها 15 ثانیه‌ای است البته می‌توانند چندین ویدئو 15ثانیه‌ای ضبط کنید و بهم متصل کنید برای حداکثر 60 ثانیه. اخیرا تیک تاک محدودیت زمانی کاربران برای ضبط ویدئو را به 3 دقیقه ارتقا داده است.

TikTok دارای ابزارهای زیادی برای ویرایش ویدئو است. همچنین با توجه به لیست آهنگ‌های موجود، افکت‎‌ها، فیلترها و قطعات صوتی موجود در برنامه می‌توانید ویدئوهایتان را سفارشی‌سازی کنید.

نحوه ی اجرای تیک تاک TikTok

هنگامیکه برنامه را از می‌کنید با آیکون‌های مختلف روبرو می‌شوید، حال قسمت‌های مختلف برنامه تیک تاک را بررسی می‌کنیم.

 • صفحه اصلی شامل دو فیلد Fllowing و For You  است که می‌توانید بین آن‌ها جا بجا شوید.
 • آیکون سرچ یا جستجو: شامل ویدئوهای تیک تاک است که با هشتگ‌های پرطرفدار برچسب گذاری شده‌اند.
 • ایجاد ویدئو: با ضربه زدن به این آیکون (علامت + در پایین صفحه اصلی) صفحه‌ای باز می‌شود که امکان ضبط ویدئو را برایتان فراهم می‌کند.
 • inbox: این بخش شامل تمام فعالیت‌های ویدئویی شما است که تاکنون انجام داده‌اید.
 • نمایه: قسمتی که شما و کاربران به آن دسترسی دارید و قابل مشاهده است که می‌توانید خصوصی‌اش کنید.

تماشای ویدئو در TikTok مانند اینستاگرام بصورت عمودی است. هر ویدئو را که پسندیی می‌توانید لایک کنید. در بخش انتهایی هر ویدئو اطلاعاتی چون: نام کاربر، عنوان هشتگ، نام آهنگ مورد استفاده در ویدئو وجود دارد. بدون ایجاد حساب کاربری در برنامه‌ی تیک تاک می‌توانید ویدئوها را مشاهده کنید؛ اما برای ارسال آن ویدئوها برای دیگران نیاز به ایجاد حساب کاربری دارید.

تیک تاکرهای معروف

در ویکی پدیا لیستی از 50 نفر برتر و معروف در تیک تاک منتشر شده است. در حال حاضر چارلی داملیا با 17 سال سن با 135 میلیون دنبال کننده در صدر این لیست قرار دارد.

تیک تاکر

تیک تاکر

تیک تاکر

تیک تاکر

آیا تیک تاک یک ابزار نظارتی است؟

بسیاری از سیاستمداران آمریکایی برنامه‌ی تیک تاک را یک ابزار نظارتی از کشور چین می‌دانند به همین منظور ترامپ رئیس جمهور  سابق آمریکا سعی در تحریم این برنامه داشته است. دادگاه‌های ایالت متحده با طرح نظارتی بودن و تحریم TikTok مخالفت کرده و در فوریه 2021 رسما این بیانه را لغو کرد.

البته دولت بایدن نیز نگرانی‌هایی علیه این برنامه و تمام برنامه‌های چینی اعلام کرده که تاکنون اثبات نشده است. پس با خیال راحت از TikTok برای ساخت ویدئهایتان استفاده کنید.

محدودیت‌های تیک تاک در ایران

علیرغم محبوبیت این برنامه در بین جوانان و نوجوانان ایرانی، تیک تاک استفاده کاربران ایرانی را مسدود کرده است. همچنین از طرف کشورایران نیز این برنامه فیلتر شده و ورود در آن با فیلترشکن امکانپذیر است.

استفاده از تیک تاک برای کاربران ایرانی

 • با استفاده از سیم کارت محل سکونت شما مشخص می‌شود. پس ابتدا گوشی همراه خود را خاموش کرده و سیمکارت تلفن خود را خارج کنید.
 • چون سیمکارت را از تلفن خود خارج کرده‌‌اید برای اتصال به اینترنت از Wifi یا Hotspot استفاده کنید.
 • این برنامه از طرف تیک تاک و کشور ایران تحریم شده است برای استفاده از برنامه فیلترشکن را روشن کنید.
 • حال می‌توانید برنامه را باز و استفاده کنید و همزمان سیمکارت را وارد گوشی کنید.
رای ها
امتیازدهی به مقاله
ندا اکبری

چندسالی هست که در حوزه سئو و تولید محتوا فعالیت دارم و سعی دارم که هرآنچه یاد میگیرم ، به زبان ساده در اختیار کاربران تهران سایت قرار دهم.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها