هک رشد چیست؟

یکشنبه 22 خرداد 1401 زمان خواندن : محاسبه نشده تهران سایت

هک رشد چیست و چه کاربردی دارد؟
به ما امتیاز بدهید

هک رشد، یکی از زیرشاخه‌های بازاریابی است که به بررسی رشد یک شرکت میپردازد.

هک رشد به چه معناست؟

هک رشد که امروزه با با نام بازاریابی رشد هم شناخته شده است، به معنای استفاده از تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال کم مصرف است که با هدف کمک به رشد، فروش محصولات و جلب توجه انجام میشود. به بیان ساده‌تر شرکتی که از هک رشد استفاده میکند، بر روی رشد سریع و مقرون به صرفه‌ی شرکت تمرکز کرده است.

به عبارت دیگر بازاریابی توسعه، مجموعه‌ای از مهارت‌های دیجیتال است که با هدف بهبود تجربه‌ی کاربران، به کار میرود و در طی این فرآیند ایده‌ها را بررسی میکند؛ درنتیجه سرمایه گذار به یک ایده‌ی نامناسب پول زیاد و برای یک ایده‌ی خوب مبلغی کم را اختصاص نمیدهد. اینکار در رابطه شرکت‌های کوچک استارتاپی که بودجه‌ی کمی دارند شروع شد اما پس از گذشت زمان، به شرکت‌های بزرگ رسید.

هک رشد یک شمشیر دو لبه

در شرکت‌های بزرگ  به این صورت است که ممکن است یک شرکت تولید کفش، پس از گذشت چندسال و برای گسترش کسب و کار خود،  ایده‌ی ورود به صنعت کیف را بررسی کند.  اینجاست که بازاریابی رشد به کمک  مدیرعامل شرکت می آید تا بهتر بتواند این ایده را بررسی کند.

درواقع هک توسعه، یک شمشیر دولبه است و همانطور که با هک یک بازی میتوانید از ویژگی‌های اختصاصی آنها استفاده کنید، میتوانید با هک بازی، کدهای آن را خرابی کنید و بازی را از دسترس کاربران خارج کنید؛ بنابراین باید در انتخاب هکر رشد دقت کنید.

هک رشد و بازاریابی دو شغل یکسان با یک نام؟

کسانی که در این زمینه تخصص دارند با استفاده از ابزارها و تکنیک‌ها، نرخ رشد را افزایش میدهند. برخی از هکرهای رشد، از روش‌هایی مانند بازاریابی ایمیلی، سئوی ویروسی و … برای افزایش مخاطبین استفاده میکنند؛ برخی از هکرهای رشد، از روش‌های بازاریابی آنلاین مانند (بهینه سازی موتور جستجو یا سئو،  تحلیل سایت، بازاریابی محتوا و تست A/B) استفاده میکنند و به همین دلیل اغلب متخصصان، این مسئله را بخشی از چرخه‌ی بازاریابی میدانند؛ اما واقعیت این است که همه‌ی بازاریابان، داده‌ها و مهارت‌های یک هکر رشد را ندارند. بنابراین منصفانه نیست که این دو شغل را یکی بدانیم.

 

هک رشد چیست و چه کاربردی دارد؟

تفاوت بین بازاریابی رشد و بازاریابی سنتی

هک رشد و بازاریابی دو مفهوم جدا از هم با معانی متفاوت هستند. هک توسعه، مانند بازاریابیست که هدف آن، جذب و یا ترغیب مشتری به خرید محصولی خاص است. البته نباید این نکته را فراموش کرد که این شغل به تکنیک‌های بازاریابی کم هزینه و کسب‌وکارهای کم مصرف، متکیست. هک ترقی، معمولا بازاریابی و سئو را ترکیب میکند تا بتوان تکنیک‌های بازاریابی را روش‌های کم هزینه  پیاده سازی کرد. برای مثال ایمیل‌های اطلاع رسانی خدمات و تخفیفات یکی از این روش‌های کم هزینه هستند.

مزایای هک رشد

  • تضمین بازگشت سرمایه
  • کم هزینه
  • منابع کم
  • سرعت رشد بالا
  • روندی انعطاف پذیر
  • تقویت بازاریابی 

 

تیم هک رشد شامل چه افرادیست؟

این اصطلاح اولین بار توسط شان الیس، بنیانگذار و مدیر اجرایی فعلی GrowthHackers.com، که  رئیس بخش رشد در Dropbox.com بود، ابداع شد. او در سال 2010 در یک وبلاگ، نوشت: “هکر رشد کسی است که تنها  هدف او رشد شرکت و کسب‌وکار است. ”

یک تیم رشد معمولا از بازاریابان، توسعه دهندگان(developer)، مهندسان و مدیران محصول تشکیل میشود؛ برخلاف تصور عموم، هک رشد تنها یک فرآیند برای بازاریابان نیست بلکه برای توسعه‌ی محصول و بهبود محصولات هم به کار میرود. درواقع اینکار برای تمامی رده‌های شغلی از جمله مهندسان، توسعه دهندگان محصول، طراحان، فروشندگان و مدیران، کاربردی و مفید است. به عبارت دیگر، هک ترقی هیچ محدودیتی در این زمینه ندارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
تهران سایت

چندسالی هست که در حوزه سئو و تولید محتوا فعالیت دارم و سعی دارم که هرآنچه یاد میگیرم ، به زبان ساده در اختیار کاربران تهران سایت قرار دهم.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها