یافتن کلمات کلیدی

آیا تا به حال اسم سئو سایت را شنیده اید؟ آیا میدانید که چه عواملی بر سئو سایت تاثیر می‌گذارد؟ آیا از نحوه‌ی قرار گیری و یافتن کلمات کلیدی درمتن اطلاع دارید؟ شاید بدانید یافتن کلمات کلیدی چیست ولی نمیدانید از چه روشهایی می‌توانید کلمات کلیدی را پیدا کنید. با ما همراه باشید تا با تمامی نکات در مورد تاثیر کلمات کلیدی بر رتبه‌ی سایت آگاه شوید.

جستجوی و یافتن  کلمات کلیدی چگونه امکان پذیر است؟

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین روش‌های سئو است و شامل پیدا کردن کلمات و عبارتهاییست که کاربران اغلب در موتورهای جستجو سرچ میکنند، وبمسترها و محتوا نویس‌ها سعی دارند این کلمات را استخراج کنند و با تولید محتوا بوسیله این کلمات در سرچ گوگل رتبه های بهتری کسب کنند.

انواع کلمات کلیدی کدامند؟

قبل از اینکه با نحوه‌ی استخراج و شیوه درست استفاده‌ی کلمات کلیدی در متن آشنا شویم باید آنها را بشناسیم و با انواع مختلف آن آشنا شویم؛ کلمات کلیدی به طور معمول سه دسته اند: کلمات کلیدی اصلی، کلمات کلیدی عبارتی و کلمات کلیدی طولانی

کلمات کلیدی اصلی کدامند؟ کلمات کلیدی اصلی به شکل مستقیم با موضوع محتوا در ارتباط هستند و معمولا کلماتی که سرچ بیشتری دارند و نزد کاربران محبوبیت بیشتری دارند.

اگر کلمه‌ی کلیدی ما بین 2 تا 3 کلمه باشد و کامل تر از کلمه‌ی کلیدی اصلی ما باشد به آن عبارت کلیدی میگویند که معمولا سرچ کمتری نسبت به کلمه‌ی کلیدی اصلی دارند .

در انتخاب کلمات کلیدی باید دقت داشته باشیم زیرا مسیر دیجیتال مارکتینگ ما کاملا ارتباط به نوع کلمات کلیدی دارد که در متن استفاده میکنیم. کاربران و طرفداران هر کسب و کار روزانه هزاران بار در حال جستجوی کلمات کلیدی در موتورهای جستجو هستند، حال شما وظیفه دارید با بهترین روش های یافتن کلمات کلیدی ترافیک ارگانیکی از مشتریان را به سایت خود هدایت کنید.

موتورهای جستجو مانند انسان ها نیستند و معنی و مفهوم عبارتی که کاربران جستجو میکنند را ندارند، بهترین روش برای افزایش ورودی سایتمان این است کلمات کلیدی توصیفی را انتخاب کنیم تا وجه مشترک بیشتری نسبت به سرچ کاربران داشته باشیم.

تعداد کلمات کلیدی در متن :

برای استفاده‌ی کلمات کلیدی در متن و نسبت آن به کل کلمات متن قانون خاصی وجود ندارد ولی به طور معمول به ازای هر 100 کلمه باید یک بار از کلمه‌ی کلیدی استفاده کنیم ولی نباید در تعداد کلمات کلیدی افراط کرد، زیرا برخی از موتورهای جستجو در صورت مشاهده تکرار بی رویه کلمات کلیدی، سایت را به خاطر اسپم کردن و جاگذاری کلمات کلیدی جریمه می کنند.

همچنین برای استفاده کلمات کلیدی در تگ های متا تکرار کلمات کلیدی بین ۳ تا ۷ بار بدون مشکل و منطقی است.

در انتها کلمات کلیدی طولانی را داریم که معمولا بیشتر از 4 کلمه هستند و به شکل کامل‌تری کلمات بیشتری را شامل میشوند، وجود اینگون هکلمات کلیدی در متن به شکل سوالی و یا خبری به بهبود وضعیت سئو سایت کمک بسزایی میکند.

برای دریافت نتیجه‌ی بهتر در استفاده از کلمات کلیدی در متن باید به نکات زیر دقت داشته باشید؛

در انتخاب کلمات کلیدی هدف داشته باشیم .

یافتن کلمات کلیدی

محل قرار گیری کلمات کلیدی در متن :

 • در عنوان صفحه

اولین پارامتری که توسط کاربر سنجیده می شود که محتوای سایت با کلمات کلیدی در ارتباط است عنوان سایت است، پس استفاده از کلمات کلیدی در 65 کلمه‌ی اول هر مقاله ضروری است تا کاربران در مورد موضوع محتوا اطلاعات مفیدی کسب کنند و همچنین استفاده از کلمات کلیدی در عنوان صفحه باعث می‌شود تا ربات های گوگل نیز راحت تر صفحات ما را شناسایی و ایندکس کنند.

 • تگ های هدینگ و تیترهای صفحه

یکی از اصلی ترین و مهم‌ترین جاهایی که استفاده از و یافتن کلمات کلیدی در آن تاثیر مستقیم بر سئو و تجربه‌ی کاربری دارد که میتواند مخاطبین را به سایت شما جذب کند، بهینه سازی کلمات کلیدی در تگهای H1 تا H6 است، پس در انتخاب عنوان جذاب برای تیترهای هر صفحه توجه کنید.

 • URL

 • ربات های موتورهای جستجو برای اینکه درک بهتری از محتوای هر صفحه داشته باشند و آن را برای کاربران به نمایش بگذارند در ابتدا URLآن را بررسی میکنند، یو آر ال استفاده شده برای هر محتوا منحصر به فرد است و فرصت خوبی برای استفاده‌ی کلمات کلیدی است.
 • متا دیسکریپشن یا همان توضیحات متا

کاربران با جستجوی کلمات کلیدی در سرچ گوگل صفحه‌ی نتایج جستجو برایشان نمایش داده می‌شود و در این هنگام نوبت شماست که با قرار دادن توضیحات جذاب در متای هر صفحه کاربران را تشویق کنید تا بر روی لینک سایت شما کلیک کنند و وارد شوند. همچنین توضیحات و کلمات کلیدی که در متای هر صفحه قرار میگیرد راحت تر توسط ربات های گوگل ایندکس میشوند و تاثیر مثبت بر سئو سایت خواهند گذاشت.

ابزارهایی که به ما در جستجوی کلمات کلیدی کمک میکنند:

 1. google keyword planner

ویژگی این ابزار کمک به شما در یافتن کلمات کلیدی و ایده های جدید مرتبط با سایت شما است. از دیگر قابلیت های این ابزار می توان به ارائه تعداد تقریبی سرچ و یافتن کلمات کلیدی در بازه های زمانی مختلف و هزینه bid اشاره کرد همچنین این برنامه در زمان راه اندازی تبلیغ برای ارائه ایده های جدید به شما مفید است و اما به هیچ عنوان نباید تنها از این ابزار برای یافتن کلمات کلیدی استفاده کرد. در واقع گوگل این ابزار را برای پایه گذاری یک کمپین موفق انتشار داده است.

 1. google autocomplete

ساده ترین راه برای پیدا کردن keyword استفاده از این ابزار است ، کافیست کلمه و یا چند حرف از کلمات کلیدی مدنظر خود را در صفحه ی جستجوی گوگل تایپ کنید و پر بازدید ترین کلمات کلیدی با آن را با استفاده از پیشنهادهای گوگل مشاهده کنید. روش کار این ابزار بر اساس فاکتورهایی مانند تعداد جستجوهای کاربران در گذشته در رابطه با آن موضوع است. این ابزار در صورتیکه در صدد  یافتن کلمات کلیدی هستید که شامل چند کلمه هستند و کلمات کلیدی مد نظر شما اولین کلمه آن عبارت است بسیار مفید است.

 1. ubersuggest.io وبسایت :

این سایت اطلاعات خود را از سایت هایی مانند گوگل و bing فراهم میکند و در تکمیل ایده های شما و یافتن کلمات کلیدی  میتواند موثر و مفید باشد.

 1. keywordtool.io وبسایت :

این سایت بسیار شبیه سایت ubersuggest.io است و از ابزار Google Autocomplete برای پیدا کردن و پیش بینی کلمات کلیدی جدید به صورت بسیار هوشمند استفاده می کند. قابلیت استفاده از 129 دامنه گوگل و 83 زبان مختلف به همراه رابط کاربری بسایر راحت برای عموم افراد تأثیر بسزایی گذاشته است. اگر به دنبال یک وبسایت مفید در این زمینه هستید ، این سایت میتواند کمک بسیاری به شما بکند.

 1. wordstream.com وبسایت :

با وجود محدودیت های بسیار در این سایت باز هم این برنامه میتواند نسبت به بقیه سایت ها مفید تر باشد به علت هوشمند بودن این ابزار سبب شده است پیشنهادهای با ارزش تر و مرتبط تری نسبت به دیگر سایت های مشابه داشته باشد.

 1. keywordeye.com وبسایت :

برخلاف سایت wordstream.com ، این سایت گزارشات کاملی را در رابطه با کلمات کلیدی ارائه می دهد و قابلیت این را دارد که گزارشات را به صورت جدول ارائه می دهد و با استفاده از فیلترهای آن پیشنهادهای بهتری که مرتبط با موضوع شماست را دریافت کنید اما استفاده از آن برای مدت محدودی به صورت رایگان است و بعد مدتی باید پلن های سایت را خریداری کنید.

 1. keywordrevealer.com وبسایت :

این سایت هم مانند سایت های دیگر دارای اطلاعات مفیدی برای کاربران است ولی با محدودیت 3 بار سرچ کردن در روز مواجه است.

 1. Adwords search terms گزارشات :

از این گزارشات پس از راه اندازی کمپین تبلیغاتی می توان استفاده کرد، در واقع شامل اطلاعات و عبارت هایی است که کاربران با جستجوی آن ها تبلیغ شما را مشاهده و بر روی آن کلیک کرده اند. بهتر است که دائمأ این گزارش را در زمان های مختلف مورد بررسی قرار دهید و از آن برای یافتن کلمات کلیدی جدید و بازبینی کلمات کلیدی و بررسی سودمند بودن کلیدواژه ها و همچنین یافتن کلمات کلیدی منفی جهت بهینه سازی استفاده کنید.

به این نکته دقت کنید که یافتن کلمات کلیدی جدید و مفید ممکن است بازه زمانی طولانی داشته باشد اما قطعا صرف زمان برای انجام این کار در quality score شما و دریافت بهترین بازخورد ، مفید خواهد بود.

پس از یافتن کلمات کلیدی برای سایتمان با آنها چه کنیم؟

بعد از اینکه کلمات کلیدی  وابسته به میزان تقاضا و جستجو در موتورهای جستجو انتخاب کردیم نوبت به این میرسد که وابسته به محتوای سایت خود آنها را ارزیابی کرده و پرطرفدار ترین و پرکاربرد ترین کلمات کلیدی از دید کاربران را انتخاب کرده و شروع به تولید محتوا کنیم و آنها را به شکل درست جایگذاری کنیم.