شنبه 19 مهر 1399 زمان خواندن : دقیقه تهران سایت

بک-لینک-چیست
به ما امتیاز بدهید

در واقع می‌توان برای شفاف کردن بحث انواع بک لینک‌ به لینک‌های ورودی به سایت شما از سایر وب سایت‌ها اشاره کرد. در صورتی که یک صفحه وب، آدرس وب سایت شما را در صفحه‌ی خود قرار دهد و کاربران با یک کلیک بر روی لینک به صفحه‌ی شما هدایت شوند در اصطلاح به این قابلیت از انواع بکلینک‌ به سایت شما می‌گویند. امروزه از اهمیت انواع بک لینک دهی خارجی ها کاسته شده ولی هنوز میتوان تاثیر چشمگیری با استفاده از  انواع بک لینک‌ ها در افزایش رتبه و سئو سایت و بهبود سئوی خارجی مشاهده کرد.

به بیان ساده backlink، متن و یا تصویری است که با کلیک روی آن شما به سایت دیگری هدایت می‌شوید. کاربران از طریق بک‌لینک وارد صفحه شما می‌شوند، به همین دلیل به آن «لینک ورودی» و یا inbound link هم گفته می‌شود. گوگل و سایر موتورهای جستجو عمل لینک‌سازی را به‌عنوان سیگنال مثبت در نظر می‌گیرند و صفحه‌هایی با بک‌ لینک ‌سازی بیشتر، به‌راحتی می‌توانند در رتبه‌بندی گوگل جایگاه بالاتری را کسب کنند. در ادامه مقاله از شرکت طراحی سایت تهران سایت با ما همراه باشید.

بک-لینک-چیست

بیشتر بخوانید: اهمیت لینک سازی در سئو

انواع بک لینک backlink

در اینجا به بررسی انواع بک لینک ها می‌پردازیم:

 • لینک Dofollow

وقتی شخصی یک لینک پیوند به صفحه‌ی سایت اضافه کند این لینک یک پیوند DO-follow خواهد بود و به این معنی است که خزنده‌های موتور جستجوی گوگل و الگوریتم‌ها قابلیت شناسایی آن لینک‌ها و صفحات را دارند. برای اینکه لینک ورودی به سایت مسایقم یر روی روند سئو سایت تاثیر داشته باشد باید از لینکهای Do-follow استفاده کنیم.

 • لینک Nofollow

اکثر بک لینک‌ها پسوند Do-follow دارند ولی برای برخی از لینک‌های ورودی، وبمسترها از کد No-follow استفاده میکنند، استفاده از پسوند نوفالو دلایل خاصی دارد، چند مورد از آنها را با هم بررسی کنیم:

 1. مبارزه با comment link spam
 2. برای هشدار دادن به گوگل برای لینک‌های خریداری شده
 3. برای جلوگیری از مشاهده‌ی همه‌ی لینک‌های موجود در سایت
 • بک لینک‌ دایرکتوری

یکی از بهترین روش‌های قانونی برای لینک گرفتن از سایت‌های معرفی کسب و کارهای محلی یا همان دایرکتوری است، به طور مثال Google my bussines در زمینه کسب و کارها به شما پیشنهادات ویژه‌ای ارائه میدهد.

 • بک لینک‌ EDU

لینک‌های EDU ذاتا قدرت زیادی ندارند ولی به علت آتوریتی بالا این لینک‌ها از ارزش بالایی برخوردار هستند. برای دریافت لینک ورودی شما باید به افرادی مانند دانشجویان و اساتید اجازه دهید پس مهمان در سایت شما بگذارند و برای آنها تخفیفاتی در نظر بگیرید.

 • بک لینک‌ GOV

سایت ها با پسوند gov نیز مانند سایت های edu از آتوریتی بالایی برخوردار هستند، برای دریافت این دسته لینک های خارجی ها شما میتوانید با سایت های دولتی در تعامل باشید و از آنها بخواهید مطالب شما را در سایتشان به عنوان یک لینک وروردی قرار دهند

 • بک لینک‌ محتوایی

این نوع لینکها با قرار دادن محتوای ارزشمند در سایتتان و اشتراک گذاری آن توسط سایت‌های دیگر ایجاد می‌شود، برای دریافت این نوع لینک‌ها توسط مخاطبین سایتتان باید محتوای آموزنده و جذاب برای مخاطبین ایجاد کنید.

 • بک لینک‌ از شبکه های اجتماعی

یکی از موثر ترین انواع دریافت لینک ورودی و روش‌های دریافت ترافیک ارگانیک قرار دادن لینک ورودی به سایتتان در پروفایل شبکه های اجتماعی است، در این صورت مخاطبین شما در این شبکه٬ها با سایت شما آشنا می‌شوند؛ برای قرار دادن لینک از پلتفرم‌های زیر می‌توانید استفاده کنید: Facebook, Instagram, twitter, linkedin, snapchat, tumblr, pintrest,… همچنین در هر کشوری تعدادی شبکه٬های اجتماعی بومی قرار دارد که برای قرار دادن لینک مناسب است.

بیشتر بخوانید :
آموزش افزایش ترافیک و بازدید سایت

بهترین-انکرتکست-بک-لینک

بهترین انکرتکست برای بک‌ لینک

انکر تکست، به بیان ساده‌تر عبارت است از متن‌هایی که لینک آدرس سایت دیگر، بر روی آن‌ها قرار می‌گیرند و کاربر با کلیک بر روی آن‌ها می‌تواند وارد آدرس سایت مربوطه شود. باید توجه داشت که انکرتکست‌ها (Anchor Text) نقش مهمی در افزایش رتبه سایت شما در گوگل دارند؛ بنابراین، لازم است که ویژگی‌هایی برای داشتن بهترین انکر تکست را در نظر گرفت؛ ویژگی‌هایی از قبیل: کوتاه‌بودن، مرتبط‌بودن متن با محتوای آدرس سایت لینک‌شده، عدم‌ لینک‌کردن با سایت‌های اسپم، تراکم داشتن کلمات کلیدی، از جمله نکاتی است که باید برای داشتن یک انکرتکست مناسب، رعایت شود.

تفاوت بک‌ لینک واقعی با بک‌ لینک اسپم

بک‌لینک واقعی رسالت اصلی خود را، که همان راهنمایی کاربر به صفحه مورد نظر داخلی یا خارجی است، انجام می‌دهد. اما بک‌لینک اسپم، که همان لینک‌های بی‌کیفیت و بی‌ارتباط با موضوع سایت هستند و به قصد گرفتن رتبه گوگل ایجاد می‌شوند، مانع انتقال اطلاعات اصلی و مرتبط به کاربر می‌شود و معمولا به‌صورت نظرات در پست‌های وبلاگ، گفتگوهای درون‌تالاری مجازی، محتوای توهین‌آمیز و… خودش را نشان می‌دهد.

بک‌لینک‌های واقعی دارای مزایایی هستند که ارتباط‌داشتن با موضوع، ارتباط‌ با مبدأ متن و… است؛ همچنین ایجاد ترافیک شدید و مسدود شدن سایت، عدم اعتبار برخی سایت‌های ارائه‌دهنده بک‌لینک‌ها، از معایبی است که می‌تواند روی سئوی سایت تأثیر منفی بگذارد. لینک‌ اسپم نیز دارای تأثیرات مختلفی بر روی سایت هستند؛ گمان افراد بر این است که با خرید لینک‌های اسپم بتوانند بازدید سایت را به صورت جهشی افزایش دهند. ممکن است این امر در کوتاه‌مدت مؤثر واقع شود اما به‌مرور، باعث منفی‌شدن بازدید سایت، کاهش رتبه سایت و حتی خروج از ایندکس گوگل را در برخواهد داشت.

نحوه انتقال ارزش از طریق بک‌ لینک

انتقال ارزش از طریق بک‌لینک با صدور یک لینک جویس رخ می‌دهد؛ در واقع این ارزش‌ و اعتبار، از طریق کلیک روی انکرتکست‌ها به دست می‌آید. در صورتی که سایت، عناصری مثل لینک‌های خروجی کم، دارای رتبه مناسب در گوگل، محتوای مرتبط با صفحه سایت و… داشته باشد، می‌تواند ارزش و اعتبار را از طریق بک‌لینک، با روش لینک‌جویس، منتقل کند.

فاکتور مهم برای تعیین ارزش بک‌ لینک

ارزش یک بک‌لینک به مؤلفه‌های مختلفی بستگی دارد که به‌صورت نسبی ارزیابی می‌شود؛ اما با توجه به معیارهایی از قبیل: رتبه دامنه، دامین اتوریتی و امتیاز اتوریتی که اعتبار یک دامنه را مورد بررسی قرار می‌دهند، می‌توان به ارزش بک‌لینک مربوطه دسترسی پیدا کرد. روش ارجاع، موقعیت لینک در صفحه، منبع لینک نیز از مؤلفه‌های دیگر برای تعیین ارزش بک‌لینک‌ها می‌باشد.

بیشتر بخوانید :
سئو داخلی چیست یا on page seo

بهترین روش دریافت بک‌لینک

روش‌های مختلفی برای گرفتن بک‌لینک‌ها وجود دارد. پست مهمان، تبادل لینک با سایت‌های معتبر، تولید اخبار خاص و ویژه، شرکت در تالارها و انجمن‌های مرتبط با حوزه کسب و کار شما، استفاده از منابع موقت، مثل اطلاعات تحقیقی، ویدیوها، تصاویر و … نمونه‌هایی از روش‌های دریافت بک‌لینک هستند که هر کدام از این روش‌ها به فراخور نوع محتوا، دامنه سایت و معیارهای دیگر می‌توانند مناسب واقع شوند؛ با این وجود، بهترین کار این است که از این روش‌ها به‌صورت تلفیقی و ترکیبی استفاده کرد. در ذیل، شرایط ساخت بک ‌لینک های اصولی و قوی را بیان می‌کنیم:

 • ارتباط و تناسب محتوایی سایت لینک‌دهنده با محتوای وب‌سایت شما
 • اعتبار دامنه سایت لینک‌دهنده
 • ترافیک کاربری سایت لینک‌دهنده
 • جایگاه لینک وب‌سایت شما که توسط ادمین سایت لینک‌دهنده مشخص می‌شود.
 • فالو یا نوفالو بودن لینک
 • متن لینک گنجانده شده در رپرتاژ (انکرتکست)
 • موقت و یا دائمی بودن لینک در وب‌سایت لینک‌دهنده
 • لینک‌سازی به منابع
 • ذکر نام برند بدون لینک شدن

انواع-بک-لینک

باید و نباید در بک لینک‌ سازی

 1. باید بک‌ لینک‌ های متنوعی داشته باشید.

فقط گرفتن بک لینک از یک منبع نمی‌تواند بهترین اثرگذاری را داشته باشد؛ بنابراین باید از منابع و روش‌های متنوعی استفاده کنید البته این نکته مهم نیز خالی از لطف نیست که هر لینکی نمی‌تواند باعث رشد وب‌ سایت شما شود، بلکه باید به سراغ منابع معتبر و پربازدید بروید و از سایت‌های اسپم دوری کنید.

 1. باید از قانون عمل ‌و‌ عکس‌ العمل استفاده کنید.

مقالاتی را در نظر بگیرید که در آن‌ها از نقل‌قول‌ها و نظرات کارشناسان مختلف استفاده می‌شود. چنین مطالبی پتانسیل خوبی برای گرفتن لینک ورودی ازهمان کارشناسان را دارند، چرا که نویسنده مطلب با تکیه بر آن گفته‌ها و نظرات، حس تمایل به جبران را در آن‌ها برانگیخته است.

 1. PNB (شبکه وبلاگهای خصوصی) میتوانند سایتتان را به خطر بیاندازند.

همه ی افراد در مورد استفاده از pnb ها هم نظر نیستند، زبرا که دارای درصد ریسک بالایی هستند. برای راه‌اندازی PBN به دامنه، میزبان، محتوا، قالب و افزونه‌های متفاوتی نیاز خواهید داشت تا بعد از انجام همه این‌ها، از این سایت‌های بدلی به سایت واقعی هدفتان لینک ورودی بدهید. درواقع باید تا می‌توانید تلاش و هزینه کنید تا این وبلاگ‌ها با هم تشابهی نداشته باشند مبادا که PBN شما توسط گوگل شناسایی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله شبکه PBN چیست مراجعه کنید.

بهترین-ابزار-آنالیز-بک-لینک

بهترین ابزار آنالیز بک ‌لینک

از مهم‌ترین سوالاتی که پس از سوال بک ‌لینک چیست ذکر می‌شود؛ این است که از چه ابزارهایی در جهت آنالیز بک ‌لینک استفاده می‌شوند؟ در این بخش ابزارهای رایگان و یا پولی حرفه‌ای و کارآمد در زمینه آنالیز بک لینک‌های وب‌سایت را به شما معرفی می‌کنیم:

 • Ahref https://ahrefs.com/ قوی‌ترین ابزار آنالیز بک لینک‌های یک وب‌سایت
 • نرم افزار SEO SpyGlass https://www.link-assistant.com/seo-spyglass/ برای کامپیوتر
 • Moz ابزار OpenSiteExplorer که با نام جدید Link Explorer نیز شناخته می‌شود.
 • https://www.openlinkprofiler.org/ OpenLinkProfiler
 • https://majestic.com/ Majestic
 • Alexa https://www.alexa.com/siteinfo/
 • semrush
 • Mozbar
بیشتر بخوانید :
راهنمای جامع تگ indexifembedded

تاثیر بک ‌لینک بر روی سئو سایت

تاثیر گرفتن بک ‌لینک روی سئو، از 3 جهت مهم است:

 1. تاثیر گذار در رتبه‌ بندی

همانطور که گفتیم، موتورهای جستجوگر گوگل، هر کلیک روی بک ‌لینک ها را به‌عنوان رای اعتماد کاربران ثبت می‌کنند. به همین دلیل با بالا بردن جایگاه شما، وب‌سایت شما را به کاربران دیگر نیز نمایش می‌دهند.

 1. بهبود امکان دیده شدن

گوگل و دیگر موتورهای جستجو، به صفحات پربازدید و مشهور، بیشتر از دیگر سایت‌ها سر می‌زنند. گرفتن بک‌ لینک از یک صفحه پربازدید، احتمال دیده شدن وب‌سایت شما را توسط گوگل بیشتر می‌کند.

 1. افزایش ترافیک ارجاعی به وب‌ سایت

بک لینک‌ها با هدف ارجاع کاربر به مطالب مفید ساخته شده‌اند. با هر کلیک کاربر روی بک لینک‌های شما در وب‌سایت دیگر، شما ترافیک ارجاعی دریافت می‌کنید. می‌توانید با مراجعه به قسمت Referral Traffic در گوگل آنالیتیکس کاربرانی که از طریق بک‌ لینک‌ها به سایت شما وارد شده‌اند را ببینید.

چگونه بک ‌لینک بسازیم که جریمه نشویم؟

لینک‌سازی مصنوعی از نظر گوگل، سئو خاکستری محسوب می‌شود و امکان دارد در صورتی که گوگل تشخیص دهد، سایت را جریمه کند. به همین جهت ساخت بک لینک‌ اصولی اهمیت بالایی دارد. سئو خارجی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در ساخت backlink باید به آن توجه کنید. اعتبار دامنه (Domain Authority)، اعتبار صفحه‌ای که می‌خواهید از آن لینک بگیرید (Page Authority) و اسپم اسکور (Spam Score) سایت و لینک‌های نوفالو (Nofollow) از جمله عواملی هستند که برای جریمه نشدن، حتماً باید بررسی کنید. همچنین ربات گوگل نسبت به جفت سایت‌هایی که اقدام به لینک دهی مدوام به یکدیگر می‌کنند حساس‌تر شده است، و سایت هایی که اقدام به این کار می‌کنند را جریمه می‌کند.

پیشنها می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله سئو کلاه سفید چیست را مطالعه کنید.

تفاوت بک ‌لینک فالو و نوفالو

لینک‌ های فالو (Dofollow) و نوفالو (Nofollow) از فاکتورهای بسیار مهمی در بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است. لینک‌های فالو از قدرتمندترین لینک‌ها در سئو هستند. لینک‌هایی که موتور جستجو هنگام برخورد آن‌ را دنبال می‌کند، لینک‌های فالو نامیده می‌شود. لینک‌های فالو به افزایش پیج رنک صفحه کمک می‌کنند و هر چه لینک‌های فالو طبیعی‌تر باشد، احتمال گرفتن رتبه‌بندی بالاتر بیشتر خواهد شد.

اما استفاده زیاد از حد از لینک‌های فالو خلاف قوانین است. در صورتی که ربات گوگل متوجه این سواستفاده شود به ربات‌های موتورهای جستجو دستور می‌دهد تا این لینک را دنبال نکنند. لینک های نوفالو در یک صفحه ایندکس می‌شوند، اما در چشم موتورهای جستجو این لینک‌ها اشاره به هیچ چیز نمی‌کنند و کراول نمی‌شوند؛ یعنی هیچ کمکی به افزایش پیج‌رنک و رتبه سایت نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید :
اهمیت لینک سازی در سئو سایت

بک-لینک-backlinkسوالات متداول

در اینجا به بررسی چند سوال متدوال شما می‌پردازیم:

 • چگونه بک‌ لینک طبیعی بگیریم؟

از روش‌های مختلفی مثل رپورتاژ آگهی، شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوای خوب، پست مهمان، کوتاه‌کننده لینک و… می‌توان به بک‌لینک طبیعی دسترسی پیدا کرد که بهترین روش، همان رپورتاژ آگهی است.

 • رپورتاژ آگهی یا بک‌ لینک؟

رپورتاژ بهتر است. اما بستگی به نوع بک لینک گرفتن دارد. زیرا هنگامی که یک بک لینکی خریداری می‍شود از تمام صفحات یک سایت به شما لینک داده می‌شود و همچنین اگر بک لینک خود را تمدید نکنید، حجم زیادی از اعتبار از شما کم می‍شود.

 • خرید بک‌ لینک چیست؟

یعنی تهیه لینک‌هایی که منجر به افزایش بازدید از سایت می‌شود، در قبال پرداخت وجه نقد؛ این بک‌لینک‌ها می‌توانند تأثیرات بلند‌مدت و یا کوتاه‌مدت، موقتی داشته باشند.

 • روش نامناسب ایجاد بک‌ لینک چیست؟

این‌که کاربر دارای سایت، از سایت‌های اسپم و یا سایت‌هایی که صرفا برای تولید لینک طراحی شده‌اند، بک‌لینک بگیرد.

 • تفاوت لینک‌سازی خارجی و ایرانی

اگر در سایت‌های ایرانی، اقدام به لینک‌سازی شود، لینک‌ساز ایرانی یا فارسی نامیده می‌شود؛ اما اگر لینک تولید شده، از طریق سایت‌های انگلیسی یا خارجی باشد، از لینک‌ساز خارجی استفاده شده است.

 • چگونه بک ‌لینک بسازیم که جریمه نشویم؟

لینک‌سازی مصنوعی از نظر گوگل، سئو خاکستری محسوب می‌شود و امکان دارد در صورتی که گوگل تشخیص دهد، سایت را جریمه کند. به همین جهت ساخت بک لینک‌ اصولی اهمیت بالایی دارد. سئو خارجی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در ساخت backlink باید به آن توجه کنید. اعتبار دامنه (Domain Authority)، اعتبار صفحه‌ای که می‌خواهید از آن لینک بگیرید (Page Authority) و اسپم اسکور (Spam Score) سایت و لینک‌های نوفالو (Nofollow) از جمله عواملی هستند که برای جریمه نشدن، حتماً باید بررسی کنید. همچنین ربات گوگل نسبت به جفت سایت‌هایی که اقدام به لینک دهی مدوام به یکدیگر می‌کنند حساس‌تر شده است، و سایت هایی که اقدام به این کار می‌کنند را جریمه می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *