دوشنبه 04 بهمن 1400 زمان خواندن : دقیقه تهران سایت

INDEXNOWچیست؟
به ما امتیاز بدهید

در این مقاله میخواهیم با ابزار جدید INDEXNOW آشنا شویم، با ما همراه باشید تا هرآنچه لازم است از این سرویس بدانید برایتان شرح دهیم.

indexnow چیست؟

ایندکس نو IndexNow یک ابزار برای بهبود سرعت ایندکس صفحات و یک پروتکل پینگ ساده است که فوراً موتورهای جستجو را از آخرین تغییرات محتوای وبسایت‌ها از جمله تغییر در URL یا حذف و به‌روز کردن محتوای خود مطلع میکند و به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد تا به سرعت این تغییرات را در نتایج جستجوی خود منعکس کنند.

اهمیت INDEXNOW

بدون IndexNow ممکن است روزها یا هفته‌ها طول بکشد تا موتورهای جستجو متوجه شوند که محتوای سایتی تغییر کرده است، زیرا موتورهای جستجو اغلب هر URL را مجدد نمی‌خزند. با IndexNow، موتورهای جستجو بلافاصله “URLهایی که تغییر کرده‌اند” را میشناسند و به آنها کمک می‌کنند تا خزیدن را برای این URL‌ها در اولویت قرار دهند و در نتیجه خزش ارگانیک را برای کشف محتوای جدید محدود کنند.

IndexNow اکنون به طور رسمی لینک‌ها (URLها) را بین Microsoft Bing و Yandex به اشتراک می‌گذارد. به علاوه، اکنون می‌توانید از وب سرویس api.indexnow.org برای ارسال URL استفاده کنید.

تیم مایکروسافت بینگ اعلام کرد که پروتکل IndexNow اکنون مکانی است که وب‌مسترها URLهای ارسالی را به اشتراک می‌گذارند، به این معنی که اگر از IndexNow برای ارسال URLها به مایکروسافت بینگ استفاده کنید، مایکروسافت بلافاصله آن URLها را با Yandex به اشتراک می‌گذارد. وعده IndexNow این بود که وقتی یک URL را از طریق این سرویس به یک موتور جستجو ارسال کند، نه تنها آن موتور جستجو بلافاصله آن URL را کشف خواهد کرد، بلکه در سایر موتورهای جستجو نیز کشف خواهد شد.

INDEXNOWچیست؟

INDEXNOWچیست؟

در حال حاضر این موتورهای جستجو مایکروسافت بینگ و یاندکس هستند، اما گوگل با استفاده از این پروتکل در حال بررسی دیگر موتورهای جستجو است.
همچنین مایکروسافت گفت: پروتکل IndexNow تضمین می‌کند که همه‌ی URLهای ارسال شده توسط وب‌مسترها به هر موتور جستجوی فعال IndexNow بلافاصله به همه موتورهای جستجوی مشابه دیگر ارسال می‌شود. در این صورت دیگر نیازی نیست که وب مسترها با AIP کار کنند. این موضوع نه تنها باعث صرفه‌جویی در زمان برای مدیران وبسایت‌ها می‌شود، بلکه به موتورهای جستجو در کشف محتوا کمک کرده و در نتیجه اینترنت را کارآمدتر می‌کند.

زمانی که این سرویس برای اولین بار راه اندازی شد، موتورهای جستجو هنوز شروع به اشتراک گذاری URLهای مشترک نکرده بودند. به گفته ماکروسافت Bing هم‌اکنون این اشتراک‌گذاری URLها از IndexNow با Yandex و بالعکس اتفاق افتاده است و زیر ساخت‌های مورد نیاز برای موتورهای جستجوی دیگر نیز در حال راه‌اندازی است و در آینده نزدیک این تبادل بین  سایر موتورهای جستجو امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید :
سئو یوتیوب چیست؟

مایکروسافت بینگ سند راهنمای زیر را به‌روزرسانی کرد تا درک نحوه تنظیم آن در هر یک از URLهای ذکر شده را آسان‌تر کند. به همین دلیل در IndexNow API دیگر نیازی به ارسال URL به آدرس‌های زیر ندارید:

https://www.bing.com/IndexNow?url=url-changed&key=your-key

https://yandex.com/indexnow?url=url-changed&key=your

80000 وب سایت در حال حاضر از IndexNow برای ارسال URL استفاده می‌کنند. ماکروسافت گفت: «80 هزار وب‌سایت قبلاً شروع به انتشار کرده‌اند و در حال حاضر از مزایای ارسال سریع‌تر و فهرست‌بندی بهره می‌برند». در نوامبر گذشته، این شرکت اعلام کرد 60000 تا از این وب‌سایت‌ها مستقیماً از طریق Cloudflare از IndexNow استفاده می‌کنند و در این راستا یک دکمه جابجایی برای روشن کردن این ویژگی برای وب‌سایت‌هایی که از Cloudflare استفاده می‌کنند اضافه کرد. همچنین، مایکروسافت بینگ اخیراً یک افزونه وردپرسی را برای IndexNow منتشر کرده است تا این فرآیند را آسان‌تر کند.

سرویس INDEXNOW چگونه کار می‌کند؟

استفاده از این پروتکل بسیار ساده است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک کلید در سرور خود ایجاد کنید و سپس یک URL به موتور جستجو ارسال کنید تا موتورهای جستجوی شرکت کننده IndexNow را از تغییرات مطلع کند. این مراحل شامل موارد زیر است:

  • با استفاده از ابزار تولید کلید آنلاین، کلیدی را ایجاد کنید که توسط پروتکل IndexNow پشتیبانی می‌شود.
  • کلید را در فایل متنی با نام key در ریشه وبسایت خود قرار دهید.
  • هنگامی که URLهای شما اضافه، به روز یا حذف می‌شوند URL را ارسال کنید. شما می‌توانید یک URL یا مجموعه‌ای از URLها را در هر تماس API ارسال کنید.

کلام آخر

 در حال حاضر که اشتراک‌گذاری آدرس‌های اینترنتی فعال است، کاملاً مشاهده می‌کنید که محتوای شما سریع‌تر بین مایکروسافت بینگ و یاندکس تبادل می‌یابد، امیدواریم موتورهای جستجوی بیشتری از این پروتکل در آینده استفاده کنند. اگر به ایندکس سازی سریع وبسایتتان اهمیت می‌دهید، پیاده سازی این سرویس برایتان کاربردی و منطقی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *