دوشنبه 08 آبان 1402 زمان خواندن : دقیقه الهه نوسرایی

سئو یوتیوب
به ما امتیاز بدهید

یوتیوب دومین موتور جستجو بعد از گوگل می‌باشد که در واقع در رتبه دوم قرار دارد. بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان سئو روشی است که همیشه در حال تغییر و تحول می‌باشد و برای بهتر دیده شدن و بالا بردن رتبه خود نیاز به یادگیری Youtube seo دارید. سئو یوتیوب شامل بهینه سازی کانال، لیست‌های پخش، داده‌ها و توضیحات ویدوئی شما می‌باشد. می‌توانید ویدئوهای خود را برای جستجو در داخل و خارج از YOUTube بهینه کنید. اگر نمی‌دانید سئو چیست و چه کاربردی دارد در ابتدا درباره سئو بخوانید و بعد سئوی یوتیوب را آموزش ببینید.

خدمات-سئو-سایت-بنر

سئوی یوتیوب youtube چیست؟

وقتی صحبت از سئوی یوتیوب می‌شود اولین چیزی که به ذهن می‌آید، عناوین، برچسب‌ها، زیرنویس‌ها و تصاویر کوچک می‌باشد. در واقع بخش قابل توجهی از نحوه رتبه بندی ویدئو‌‌ها توسط You tube با نحوه  تعامل بینندگان با محتوایی که شما می‌گذارید تعیین می‌شود. در حقیقت بازدیدکنندگان هستند که تعیین می‌کنند ویدئو شما در چه رتبه بندی قرار بگیرد. هرچه تعامل مخاطبین و مدت زمانی که در صفحه شما هستند بیشتر باشد رتبه بندی شما هم بالاتر خواهد شد. امروزه به لطف یوتیوب، هر شخص یا برندی می‌تواند محتوای سمعی و بصری زیادی را در وب منتشر کند. بنابراین با وجود این تعاریف‌ها هر شخصی می‌خواهد بیشتر دیده شود باید یک استراتژی برای بهینه سازی ویدئوها ایجاد کند تا در موقعیت بهتری ظاهر شوند، ما به این استراتژی‌ها، سئو یوتیوب می‌گوییم. اگر به یوتیوب علاقه مندید درباره نکات مهم و گام به گام چگونه یوتیوبر شویم بیشتر بخوانید.

مراحل سئو یوتیوب + 20 نکته مهم رتبه گرفتن ویدیو های یوتیوب 2024

بهینه سازی ویدئو‌‌‌های یوتیوب فاکتور‌‌ها و راه‌های زیادی دارد که در این جا ما چند فاکتور را به صورت کلی بیان می‌کنیم.

 • پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب

برای ویدئوی خود باید کلمه کلیدی مناسبی انتخاب کنید. کلمات کلیدی اغلب در عناوین ویدیویی قرار می‌گیرند در واقع کلمات کلیدی در زیرنویس‌ها و رونوشت‌ها ظاهر می‌شوند. کلمات و عبارت‌های کلیدی باید با کلمات و عبارت‌هایی که مخاطبین برای پیدا کردن محتوای شما وارد می‌کنند مطابقت داشته باشد. برای این که بدانید کاربران از چه کلمات کلیدی استفاده می‌کنند باید تحقیقی در مورد کلمات کلیدی انجام دهید. برای پیدا کردن بهترین کلمه ‌ی کلیدی برای ویدئو چه کار‌‌هایی باید انجام داد؟

 • استفاده از برنامه youtube

ساده ترین راه استفاده ابزار اصلی Youtube است؛ می‌توان از نوار جستجو تکمیل خودکار یوتیوب کلمه کلیدی را پیدا کرد. کلمه کلیدی را در موتور جستجو YouTube وارد می‌کنید و یوتیوب تعدادی از کلمات و عبارات کلیدی پیشنهاد می‌دهد که شما می‌توانید یکی از این کلمات را انتخاب کنید.

 • تحلیل و تجزیه ویدئو‌ رقبا

اگر رقبای شما مخاطبین خوب و بازدیدکنندگان زیادی داشته باشند یعنی این که از سئو‌‌های خوبی برای ویدئو‌های یوتیوب خود استفاده کرده‌اند و می‌دانند چگونه از کلمات کلیدی استفاده کنند.

 • استفاده از ابزار‌ها برای جستجوی کلمات کلیدی

Google Trends ابزار‌های رایگان گوگل هستند که روندهای جستجو را نشان می‌دهند که این امکان را دارد فقط جستجوها را در یوتیوب نشان دهید. ابزار دیگر VidlQ یک افزونه رایگان گوگل کروم که نوار اطلاعاتی را به ویدئوهای یوتیوب اضافه می‌کند.

 • کلمات کلیدی با پتانسیل دسترسی خوب را انتخاب کنید

 بهترین کلمات کلیدی کلماتی هستند که به اصطلاح به آن‌ها لانگ تیل یا دم بلند گفته می‌شود. این کلمات در واقع ترافیک سنگینی ایجاد نمی‌کنند ولی رقبای زیادی هم ندارند به همین دلیل برای کسب یک موقعیت خوب آسان هستند. در حقیقت کلمات دم بلند معمولا طولانی‌تر هستند و شامل سه کلمه یا بیشتر هستند و جستجوی خاص‌تر، دقیق‌تر و البته کم رقابت‌تر و راحت‌تری را نشان می‌دهند.

 • بهینه سازی ویدئو یوتیوب

بهترین روش برای تسلط بر یوتیوب بهینه سازی ویدئو‌های خود برای افراد است نه برای روبات‌ها. تجربه‌ای عالی از تماشای ویدئوی خود به مخاطبین ارائه دهید و موتور‌های جستجو برای این عمل به صفحه شما امتیاز می‌دهند.

 • انتخاب عنوان و تایتل ویدیو یوتیوب

پس از این که کلمه کلیدی مناسب با ویدئو خوب انتخاب کردید، حال یکی از قسمت‌هایی که کلمه کلیدی باید در آن ظاهر شود عنوان می‌باشد که یکی از مهمترین فاکتور‌های یوتیوب برای رتبه بندی محتوا می‌باشد. برای این که ویدئوی شما در بهترین موقعیت دیده شود عنوان ویدئو باید به عبارات یا کلمات کلیدی نزدیک مرتبط باشد. طبق تحقیقات انجام شده نشان داده شده است عناوین طولانی‌تر عملکرد بدتری دارند پس سعی کنید از عناوین مختصرتر و با کلمه کلیدی دقیق‌تری استفاده کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که کاربر یا مخاطبین اولین چیزی که از کسب و کار شما می‌بینند عنوان ویدئو می‌باشد.

 • اضافه کردن برچسب‌ به ویدئو

 هر کسی که سئو و بهینه سازی سایت SEO برای گوگل انجام می‌دهد می‌داند پر کردن صفحه با کلمات کلیدی در تگ‌های متا دیگر معنی ندارد و موتور جستجو از این روش به عنوان بالا بردن رتبه سایت استفاده نمی‌کند. همینطور استفاده از برچسب و تگ فقط در صورت نیاز آن هم توسط متخصص سئو پیشنهاد می‌شود. با این حال در یوتیوب استفاده از برچسب‌ها برای بالا بردن رتبه بندی ویدئو مهم و ضروری می‌باشد. You tube از این برچسب‌ها به عنوان شناسایی موضوعات یک ویدئو و فهرست بندی صحیح آن استفاده می‌کند.

 • توضیحات هوشمندانه

یکی دیگر از قسمت‌هایی که هنگام آپلود ویدئو مهم می‌باشد، استفاده از توضیحات مناسب و هوشمندانه مرتبط با موضوع ویدئو باشد. برعکس عنوان که بیان کردیم باید کوتاه مختصر باشد توضیحات می‌تواند طولانی و دقیق‌تر باشد شما حداکثر 5000 کاراکتر برای این کار دارید. با توضیحات جذابی که ارائه می‌دهید می‌توانید تعامل ویدیویی خود را افزایش دهید و با این کار در یوتیوب امتیاز کسب کنید.

 • استفاده از رونویس یا زیرنویس

از آنجایی که الگوریتم یوتیوب قادر به خواندن تصاویر ویدئویی که شما می‌گذارید نیست، فقط متن و کد را می‌تواند بخواند. بنابراین یکی از استراتژی‌های که می‌توانید انجام دهید تا بفهمد محتوای ویدئوی شما چه می‌باشد و در مورد چیست استفاده از زیرنویس یا رو نویس می‌باشد. رونویس متنی است که ویدئو در مورد آن صحبت می‌کند و می‌توانید این کار را به صورتی دستی هم انجام دهید یا از ابزار Youtube استفاده کنید که این کار آسانتر می‌باشد. می‌توانید متن رونوشت را در توضیحات ویدئو قرار دهید تا به بینندگان اطلاعات بیشتری در مورد ویدئو خود بدهید.

بیشتر بخوانید :
الگوریتم پنگوئن چیست و چگونه سایت ها را جریمه میکند؟

سئو یوتیوب چیست

 • تعامل مخاطب را افزایش دهید

راهکارهای زیادی برای تعامل مخاطب با ویدیوهای شما وجود دارد. زمان، کیفیت فیلم، کیفیت محتوا و … در ادامه چند راهکار اصلی و مهم را بررسی می‌کنیم.

 • ایجاد ویدئو با کیفیت

 دریوتیوب از طریق ویدئو با کیفیت و خوب می‌توان تعامل مخاطبین را افزایش داد از آن جایی که نظرات و لایک‌های مخاطبین یا افزایش تماشای ویدئو تحت کنترل کانال یوتیوب نیست، فقط می‌توان کاربران را به تعامل بیشتر تشویق کرد. بینندگان خود را تشویق کنید که با ویدئوی شما تعامل داشته باشند از طریق اظهار نظرها، عضویت در کانال، ویدئو را به اشتراک بگذارند، همه این عوامل بر رتبه‌بندی شما تاثیر بسزایی دارد. یکی از بهترین‌ها راه ها پاسخ دادن به نظرات و کامنت های مخاطبین خود می‌باشد.

 • استفاده از تصاویر کوچک برای ویدئو

یکی از مهمترین راه‌ها برای جذب مخاطبین به کانال خود استفاده از تصاویر کوچک و بند انگشتی مناسب با ویدئو شما می‌باشد. اولین چیزی است که، کاربر هنگام برخورد با فهرست ویدئویی شما با آن مواجه می‌شود وطبق آن تصمیم می‌گیرد که ویدئو شما را تماشا کند یاخیر. استفاده از تصاویر کوچک عالی می‌تواند ترافیک و زمان تماشای ویدئو شما را افزایش دهد که این کار منجر به رتبه بندی جستجوی بالاتر نه تنها در یوتیوب بلکه در موتورهای جستجو می‌شود.

 • استفاده از صفحات پایانی و کارت‌ های یوتیوب

کارت‌های یوتیوب اعلان‌های بصری که از قبل فرمت شده می‌باشند که برای اینکه نمایش داده شود در سمت راست بالای ویدئو تنظیم می‌شوند. این کارت‌ها تعاملی هستند و کاربران را تشویق می‌کنند تا ویدئوها و لیست های دیگر را جستجو و سرچ کنند. شما برای تعامل مخاطب بیشتر می‌توانید تا پنج مورد از آن ها را در هر ویدئو اضافه کنید.

 • ارائه ویدئو کوتاه و جذاب 2023

حفظ مخاطب معیاری است که نشان می‌دهد که بیننده چند ساعت و چقدر زمان صرف دیدن ویدئوی شما کرده است. پس برای تعامل بهتر و بیشتر بینندگان با ویدئوهایی که به اشتراک می‌گذارید سعی کنید ویدئوهایی با ماندگاری بالا کوتاه و پرمفهوم باشد. البته ماهیت یوتیوب ویدیوهای طولانی است. افراد ساعت‌ها وقت خود را صرف دیدن ولاگ و آموزش در این پلتفرم می‌کنند. اما به تازگی در سال 2023 ویدیو کوتاه نیز مانند اینستاگرام بسیار محبوب شده است.

 • همکاری با اینفلوئنسر‌ها

همکاری با اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند یک رویکرد واقعا قدرتمندی برای این که بتوانید رتبه بالاتری در یوتیوب کسب کنید باشد. اینفلوئنسر‌ها مخاطبین متعهد و وفاداری دارند که این، مخاطبین می‌توانند به مشتری‌های ثابت تبدیل شوند. از اینفلوئنسر با اخلاق و متعهد برای تعامل با مخاطبین همکاری کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه درباره اینفلوئنسر کیست و انواع اینفلوئنسر بیشتر بدانید کلیک کنید.

 • جلسات پرسش و پاسخ زنده

بازدیدکنندگان امروزی تمایل دارند با برند‌ها یک ارتباط دوستانه برقرار کنند، جلسات پرسش و پاسخ راهی برای ایجاد تعامل بیشتر با مخاطبین می‌باشد و با این کارهم به مخاطبین احساس ارزشمند بودن بیشتر می‌دهید و هم این که زمان ماندن مخاطبین در صفحه شما بیشتر می‌شود و هر چه که مخاطبین مدت زمان بیشتری را در یک صفحه صرف کنند، ارزش آن برای الگوریتم یوتیوب بیشتر می‌شود و در نهایت رتبه بالاتری خواهد داشت.

 • ویدئو های خود را دسته بندی کنید

هر چه شما بهتر بتوانید محتوای ویدئویی خود را به You tube بگویید، بهتر می‌تواند ویدئو‌های شما را به افراد توصیه کند. دسته‌های یوتیوب به سازماندهی میلیون‌ها ویدئو در سایت در گرو‌ه‌های بزرگ و گسترده با موضوعات مشترک کمک می‌کند مانند بازی، موسیقی، ورزش و غیره….

 • افزایش نرخ کلیک

زمانی که یک ویدئو به بخش‌ها و دسته بند‌ی‌های منظم تقسیم شده باشد، کلیک مخاطبین بر روی آن ویدئو بیشتر می‌شود زیرا که مخاطب با کمترین زمان ممکن می‌تواند اطلاعاتی که می‌خواهد از دیدن ویدئو به دست بیاورد. چند نکنه برای تقسیم بندی ویدئو:

 • برای هر بخش عنوان یا برچسب جداگانه ‌ای انتخاب کنید تا مخاطبین بدانند هر بخش شامل چه موضوعاتی می‌باشد.
 • مطمئن شوید که هر بخش اطلاعات مفید و ارزشمندی را ارائه می‌دهد.
 • برای هر ویدئو یک مقدمه یا خلاصه نویسی در نظر داشته باشید تا مخاطب در ابتدا بداند در مورد چه مطالبی صحبت می‌شود.
 • زمانی که ویدئو‌های خود را تقسیم بندی و هر بخش را بهینه سازی می‌کنید، با این کار تجربه کابر را بهبود می‌بخشید و تعامل را افزایش می‌دهید.
 • استراتژی یوتیوب در ویدئو‌ها
بیشتر بخوانید :
آشنایی با الگوریتم برت

هدف یوتیوب چیست؟

هدف اصلی You tube این است که مخاطبین در پلتفرم‌های خود وقت بگذرانند، محتوای بیشتری را تماشا کنند و تبلیغات بیشتری را ببینند و کانال‌های دیگری را کشف کنند. بنابراین youtube ویدئو‌هایی که آن‌ها را در دستیابی به این هدف کمک می‌کند را ترجیح می‌دهد. این موضوع برای بازاریابان ویدئویی که باید ترافیک را از یوتیوب به سمت وب سایت‌های خود هدایت کنند کمی سخت می‌باشد. اگر تمام ویدئو‌های کانال یوتیوب به گونه‌ای طراحی شده باشد که بینندگان را مستقیما به وب سایت شما هدایت کنند زمان تماشای صفحه کاهش پیدا می‌کند و سئوی شما آسیب می‌بیند. بهترین راه حل این است که مخاطبین را تشویق کنید تا ویدئو‌های مرتبط دیگری را در کانال شما تماشا کنند و زمانی که شما آن‌ها را به وب سایت خود ارسال می‌کنید انجام این کار منطقی تر می‌باشد.

تمام این نکاتی که در این مقاله ارائه داده شد برای بهبود عملکرد شما و مخاطبین می‌باشد به این که کسب و کار‌های اینترنتی عناوین خلاقانه‌تر و پر محتواتر استفاده کنند تا هم جذب مخاطبین بیشتر شود و دیگر این که کاربرانی که زمان و وقت خود را صرف ویدئو‌های شما می‌کنند مطلبی به آموخته‌های آن‌ها بیافزاید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *