پنج‌شنبه 12 اسفند 1400 زمان خواندن : دقیقه تهران سایت

اینفلوئنسر اینستاگرام کیست
به ما امتیاز بدهید

اینفلوئنسر influencer فردی است که بدلیل قدرت، دانش، موقعیت اجتماعی و روابطی که با مخاطبین خود دارد توانایی ایجاد رهبری فکری و قدرت تاثیر گذاری روی خرید دیگران را نیز دارد. اینفلوئنسر های ایرانی و خارجی زیادی در اینستاگرام فعالیت می‌کنند و درآمد بسیار بالایی دارند. اینفلوئنسر ها در اینستاگرام بعلت شناخته شدن می‌توانند تبلیغات کنند و اگر مورد اعتماد باشند به افزایش فالوور و فروش برندها کمک بزرگی می‌کنند.

اینفلوئنسر کیست؟

انواع اینفلوئنسر

8 نوع اینفلوئنسر وجود دارد: مگا، کلان، میانی، میکرو، نانو، مدافعان، ارجاع دهندگان و وفاداران  که در ادامه به بررسی هر کدام می‌پردازیم.

مگا اینفلوئنسر

افراد مشهوری هستند که در رسانه‌های اجتماعی بسیار فعال هستند و بیش از 1 میلیون فالوور دارند. هزینه تبلیغات توسط این افراد بسیار زیاد است. نکته منفی این قضیه این است که با زیاد شدن تعداد فالوورها نرخ تعامل فرد با کاربران پایین می‌آید، بطور مثال فردی با 10 میلیون فالوور نرخ تعامل صفحه‌اش حدود 1.6 درصد است! نمونه‌ای از مگا اینفلوئنسرها می‌توان به کایلی جنر اشاره کرد که به عنوان ثروتمندترین جوان خودساخته آمریکا معرفی شد! که البته این خودساختگی بیشتر از روابط خانوادگی کارداشیان‌ها نشات می‌گیرد. کایلی با 308 میلیون فالوور مشهورترین فرد اینستاگرام است. او درآمد شگرفی از این طریق کسب می‌کند تقریبا 1 میلیون دلار برای هر پست تبلیغاتی که در صفحه‌اش منتشر می‌کند، دریافت می‌کند.

اینفلوئنسر-اینستاگرام

این مبلغ در ازای تبلیغات یک پست بسیار زیاد است اما مگا اینفلوئنسرها استدلال خودشان را دارند و معتقدند که این هزینه در برابر تعداد افرادی که آن پست را می‌بینند بصرفه است. بطور مثال پست‌های منتشر شده توسط کایلی جنر ممکن است 10 میلیون بار دیده شود؛ اما چه تعداد از این افراد مشتری واقعی کسب وکار شما هستند؟ اینفلوئنسرهای بزرگ طبق بازاریابی که به بازاریابی مدرسه قدیمی مشهور است عمل می‌کنند، طبق این رویکرد به اندازه زیاد به سمت دیوار پرتاپ کنید تا ببینید چه چیزی به دیوار می‌چسبد. FyreFest اثبات کرده است کار با اینفلوئنسرهای بزرگ نتیجه معکوس برای صاحبان برند دارد و هزینه بیشتری نسبت به هزینه اصلی اینفلوئنسرها، برای شما دارد.

چه زمانی از اینفلونسرهای بزرگ استفاده می‌کنیم؟

زمانی که کمپین شما نیاز به دسترسی گسترده‌ای دارد تا در معرض دید عموم قرار گیرد.

بیشتر بخوانید :
چگونه ادمین اینستاگرام شویم؟

اینفلوئنسر کلان یا ماکرو اینفلوئنسرها

اینفلوئنسرهای ماکرو مشابه مگا اینفلوئنسرها هستند. تفاوت عمده این دو دسته اینست ماکرو اینفلوئنسرها از طریق وب به شهرت می‌رسند و مگا اینفلوئنسرها افراد واقعی هستند که خود شخص به شهرت دست پیدا می‌کند. اینفلوئنسرهای کلان معمولاً وبلاگ نویسان، پادکسترها، ستاره‌های تلویزیون (بازیگران)، ورزشکاران هستند و تعداد فالوور آن‌ها بین 500000 تا 1 میلیون فالوور است. در این نوع هم، نرخ تعامل با کاربران نسبت به تعداد فالوور پایین است. محتوا تولید شده توسط اینفلوئنسرهای کلان، برای برندها، حرفه‌ای‌تر  از میکرو یا نانو اینفلوئنسرها است. این می‌تواند دلیل انتخاب ماکرو اینفلوئنسرها توسط برندها باشد.

چه زمانی از اینفلوئنسرهای کلان کمک بگیریم؟

زمانی که در مرحله آگاهی از کمپین خود هستید و بدنبال ایجاد دسترسی بیشتری هستید و می‌خواهید مطالبی که کمی عمیق هستند را با کاربران به اشتراک بگذارید.

اینفلوئنسرهای میانی یا متوسط

این افراد هر چند در سطح افراد مشهور نیستند اما همچنان گروه قدرتمندی هستند که مورد اعتماد فالوورهای خود می‌باشند. این افراد بین 50 هزار تا 500 هزار دنبال کننده دارند. نرخ تعامل این روش بیشتر از روش‌های پیشینی است که ذکر شد. این افراد زمان زیادی را صرف کرده‌اند تا از نانو اینفلوئنسر به اینفلوئنسرهای سطح متوسط تبدیل شوند پس در تولید محتوا باتجربه هستند و ارتباط عمیقی با فالوورهای خود دارند.

اینفلوئنسر-کیستمیکرو اینفلوئنسر

زمانی که یک برند تصمیم دارد تا کمپین خود را از طریق تاکتیک‌های موجود بصورت بهینه‌تر برای کاربران تعریف کند از این روش استفاده می‌کند. هر چند که در این زمینه اینفلوئنسرهای مگا و ماکرو هم هنوز می‌توانند به شما کمک کنند. مخاطبان این افراد از بین 10000 تا 50000 نفر می‌باشد.

اگر چه تعداد مخاطبین آن‌ها کمتر است؛ اما بیشتر از نظر تعامل و اعتماد موثر هستند. آن‌ها معمولاً به یک موضوع پایبند هستند و از این طریق رهبری فکری ایجاد می‌کنند. به همین دلیل اینفلوئنسرهای میکرو یا خرد بهترین و تاثیرگذارترین افراد برای رسیدن شما به اهدافتان می‌باشند. طبق آمار به عمل آمده بیش از 80 درصد مصرف کنندگان احتمال دارد از طریق تبلیغات توسط این گروه، خرید خود را انجام دهند.

نانو اینفلوئنسرها

مخاطبین این افراد بین 1000 تا 10000 دنبال کننده است. این افراد کمترین تعداد دنبال کننده را نسبت به بقیه افراد دارند. در عوض با نرخ تعامل حدود 8.8 درصد بیشترین تعامل را با کاربران دارند. کاربران به محتوای این افراد  اعتماد بیشتری دارند. نانو اینفلوئنسرها بسیار مقرون بصرفه‌تر از بقیه اینفلوئنسرها هستند. حتی ممکن است هزینه‌ای هم برای تبلیغات دریافت نکنند؛ زیرا تفکرشان: افزایش تعداد دنبال کنندگان خود، ارتباط گرفتن با برندهای دیگر و مطرح کردن خودشان از این طریق می‌باشد.

بیشتر بخوانید :
ورود به اینستاگرام از طریق وب

اینفلوئنسرهای وکیل مدافع

زمانی که اینفلوئنسرها در راستای اهداف شما کار می‌کنند. از این جا به بعد دیگر فراتر از مرحله‌ی آگاهی پیش رفته‌اید و وارد مرحله رهبری فکری شده‌اید. شروع این رهبری فکری توسط اینفلوئنسرهای میکرو اتفاق می‌افتد. استفاده از تخصص و اعتمادی که از طریق اینفلوئنسرهای میکرو (خرد) ایجاد شده است موجب ایجاد اینفلوئنسرهای مدافع می‌شود.

اینفلوئنسر

اینفلوئنسر مدافع

اینفلوئنسرهای مدافع افرادی هستند که از برند شما استفاده می‌کنند و پیرامون استفاده از آن شروع به بازگو کردن نقاط مثبت محصول می‌کنند. این افراد دارای مخاطبینی هستند که از آن‌ها در دفاع از محصول حمایت می‌کنند و خدمات آن برند را به عموم معرفی و تصدیق می‌کنند.

اینفلوئنسرهای ارجاع دهنده

ارجاع دهنده شخصی است که افراد را به وب‌سایت، مکان کسب و کار شما، شبکه‌های اجتماعی شما هدایت می‌کند. این افراد شما را بعنوان تنها برند قابل اعتماد معرفی می‌کنند و یا اگر برند شما را با دیگری مقایسه کنند ارجحیت را به شما می‌دهند. این نوع اینفلوئنسرها مانند آهنربا عمل می‌کنند و سریع اعتماد افراد را جذب می‌کنند تا به توصیه آن‌ها عمل کنند.

یک نمونه در این زمینه استفاده از متن‌های موجود در قالب وردپرس است. این قالب بیش از 1/3 ساختار وب‌سایت‌ها را تشکیل می‌دهد. این هدایت کننده‌ها و همچنین ساختار منبع باز پلتفرم وردپرس امکان بهینه‌سازی بی‌نهایت را فراهم کرده است. این بهینه‌سازی موجب تاثیرگذاری هر چه بیشتر روی کاربران و ایجاد حس وفاداری در آنان می‌شود.

اینفلوئنسرهای وفادار

اینان فالوورها، مشتریان، طرفداران و… هستند. این افراد از طریق بازاریابی تاثیرگذار از طریق اینفلوئنسرها با برند شما آشنا شده‌اند. وفاداران از طریق حمایت مدام از برند شما بوجود می‌آیند که گام به گام موجب رشد شما شده‌اند و پیام‌های شما را خریداری کرده‌اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *