طراحی ریسپانسیو  چیست ؟

طراحی ریسپانسیو (responsive design) یا واکنشگرا همان تغییراتی است که ظاهر صفحات سایت با توجه به مرورگر انجام میشود، یعنی ظاهر سایت با توجه به استفاده از تلفن همراه، تبلت و لپتاپ مناسب باشد. زیرا طی سال های اخیر بیشتر کاربران برای بازدید از سایتها از تلفن همراه و تبلت استفاده میکنند، پس بهتر است طراحی سایت ما ریسپانسو یا همان واکنشگرا باشد. ریسپانسیو بودن سایت از سال 2015 یکی از عوامل رتبه بندی توسط گوگل اعلام شد که به مراتب در seo نیز تاثیر دارد.

چند نکته که ما به شما هنگام طراحی ریسپانسیو  سایت توصیه میکنیم .

طراحی ریسپانسیو

  • طراحی 3 پوسته برای مرورگر های مختلف در طراحی ریسپانسیو

به طور مثال کاربرانی که به سایت شما سر میزنند امکان دارد از تلفن همراه، تبلت یا لپتاپ استفاده کنند که هر کدام دارای رزولوشن و سایز متفاوتی هستند و بهتر است ما همه جوانب را در نظر بگیریم تا بازخورد بهتری داشته باشیم .

  • جذابیت از دید کاربران

بازدید کنندگان نسبت به دسترسی که به قسمت های مختلف سایت دارند و اندازه تصاویری که انها را میبینند جذب سایت میشوند، چه بهتر است فونت و سایز تصاویر متناسب با صفحه ی گوشی و لپتاب آنها باشد که به راحتی ارتباط برقرار کنند.

  • فقط برای یک ابعاد خاص از صفحه نمایش ها طراحی نکنید

همان طور که گفتیم حتی گوشی ها و تبلت ها نیز از سایز صفحه نمایش متفاوتی برخوردار هستند و بهتر است که  سایتمان برای تمامی رزولوشن ها واکنش گرا و پاسخگو باشد.

  • استفاده از تصاویر انعطاف پذیر

مخاطبین ما با زوم کردن در تصاویر و لمس کردن آنها راحت تر میتوانند با سایت ارتباط برقرار کنند، پیشنهاد میشود که در ابعاد مختلف سایز تصاویر متغیر باشد وبا توجه به  مقدار درصد عرض پنجره مرورگر سایز تصاویر متغیر باشند.

  • استفاده از چند مرورگر مختلف برای دریافت بازخورد مناسب

هر مرورگری به شکل خاصی امکان نمایش یک سایت را دارد و بهتر است برای اینکه از درستی کار خود در زمینه ریسپانسیو مطمئنا شویم سایت خود را با مرورگر های مختلف امتحان کنیم و حتی صفحه را کوچک و بزرگ کنیم تا ببینیم سایت انعطاف پذیری در ابعاد مختلف را دارد یا نه.

·        استفاده از تلفن همراه برای مقایسه نمایش سایت در تلفن همراه نسبت به کامپیوتر

ناوبری در تلفن همراه مهم است تلفن همراه شما یک ابزار مفید برای پیش نمایش طرح های خود است. تا دقیقا همان چیزی که وب سایت شما در شرایط خاص دارد را نشان دهد. چندین روش معمول برای ساخت منوها و محتویات وجود دارد. می تواند به شکل یک منوی همبرگری باشد و یا یک منو کشویی ساده  و یا می توانید از زبانه های افقی مانند یوتیوب استفاده کنید.

طراحی ریسپانسیو

تاثیر ریسپانسیو بودن سایت در seo

لازم است بدانید که گوگل وب سایت هایی را که کاربر پسند (user friendly) نباشند را جریمه می‌کند. پس چنین سایت‌هایی نمی‌توانند رتبه بالایی در صفحات جست و جو گوگل کسب کنند، چون که کاربر پسند بودن و کیفیت بالای ریسپانسیو بودن، یکی از معیارهای مهم گوگل برای امتیاز دهی به سئو سایت است. پس در صورتی که  رتبه بندی بهتر در نتایج جستجو برای شما مهم است، بهتر است نسبت به طراحی ریسپانسیو وب سایت خود اقدام کنید .

تفاوت وب سایت ریسپانسیو و وب اپلیکیشن موبایلی چیست؟

در طراحی ریسپانسیو وب سایت شما از صفحه نمایش هایی با اندازه و رزولوشن متفاوت پشتیبانی میکند و هیچ مشکلی در نمایش آن بوجود نمیاد، ولی وقتی برای نسخه موبایل سایت طراحی میکنید در اصل 2 وبسایت جداگانه ایجاد میشود که هر کدام محتوای جداگانه نیاز دارند زیرا استفاده از محتوای یکسان در دو وبسایت از طرف گوگل جریمه و نمره منفی در پیش خواهد داشت، اما با طراحی ریسپانسیو سایت شما قابلیت انعطاف خواهد داشت و در همه ی دستگاه ها قابل اجرا خواهد بود.

تست ریسپانسیو بودن سایت

یکی از بهترین ابزارهایی که برای این موضوع وجود دارد و استفاده از آن به شما کمک بسزایی میکند ابزار mobile-friendly test شرکت گوگل میباشد که شما با وارد کردن کدها یا ادرس سایتتان شرایط ریسپانسیو بودن را بررسی میکند و عیب هایی که وجود دارد را به شما اعلام میکند که بتوانید سایت خود را بهبود ببخشید.

روش های طراحی  ریسپانسیو کردن صفحات وب

  • هنگام طراحی وبسایت میتوانید از @media در CSS استفاده کنید و به هر یک از کدهای html در مرورگر های مختلف شکل و طرح خاصی بدهید.
  • استفاده از bootstrap

بوت استرپ مانند یک کتابخانه ای رایگان میباشد که ما هنگام نوشتن کدهای html  با استفاده از این فریم ورک میتوانیم طراحی سایت خود را انجام دهیم و سایت خود را ریسپانسیو کنیم.

سئوتاک

آخرین سوالات کاربران در حوزه سئو

تاثیر دامنه روی سئو سایت

تاثیر دامنه روی سئو سایت

دامنه روی سئو سایت تاثیر داره ؟ مثلا اگر تو دامنه کلمه بازسازی باشه آیا تاثیری روی بالا آمدن سایت رو این کلمه داره ؟

بیشتر بخوانید
افزونه های سئو روی سایت

افزونه های سئو روی سایت

چه افزونه ای رو برای سئو پیشنهاد میکنید ؟

بیشتر بخوانید
ایندکس شدن محتوا در گوگل

ایندکس شدن محتوا در گوگل

چجوری متوجه بشیم محتوایی که درست کردیم توسط گوگل ایندکس شده ؟

بیشتر بخوانید

مشترک وفادار

پروژه فعال

ساعت پشتیبانی آنلاین

اعضای تیم فنی