نکات جامع اصول تولید محتوا

شنبه 27 آذر 1400 زمان خواندن : محاسبه نشده نسترن همدانیان

امروزه یکی از عوامل موفقیت یک سایت، داشتن محتوای خوب و با کیفیت است. محتوا باید به گونه ای باشد که کاربر، پاسخ نیازش را در آن محتوا ، دریافت کند.

اگر از خواندن مقاله خسته می‌شوید ، میتوانید ویدیوی مربوط به اصول تولید محتوا را در کانال یوتیوب تهران‌سایت مشاهده کنید :

تولید محتوا چیست؟

هر محتوایی، نمیتواند کاربر را جذب کند. محتوا باید اصولی و با رعایت اصول نگارشی نوشته شود زیرا عدم رعایت این موارد محتوای تولید شده را کسل کننده و بی روح نشان میدهد. در زیر به ویژگی های یک محتوای خوب پرداخته ایم:

 • چگونه یک موضوع مناسب برای محتوای خود، انتخاب کنیم؟اولین گام برای تولید محتوا، انتخاب موضوع است. سعی کنید موضوعاتی را انتخاب کنید که جدید باشند و قبلا استفاده نشده باشند. کافیست در زمینه کسب و کار خود اخبار جدید را بررسی کنید و به روز باشید تا موضوعات کاربرپسند را بشناسید.علاوه بر این انتخاب موضوع مناسب، برای سئو سایت بسیار مهم است زیرا هرچه مطالب و موضوعات سایت جذابتر و جدیدتر باشد باعث افزایش کاربران خواهد دشد.
 • هدف از نوشتن محتوا چیست؟یکی از مهمترین مراحل تولید محتوا، انتخاب هدف است. در این بخش به هدف و اینکه این محتوا قرار است پاسخگوی کدام نیاز کاربر باشد، میپردازیم.برای مثال عنوان طراحی سایت را در نظر بگیرید. ابتدا باید مشخص کنیم که این مقاله قرار است به کدام یک از پرسش‌های “هزینه طراحی سایت چقدر است؟” ، پاسخ دهد و یا اینکه “چگونه طراحی سایت انجام دهیم؟”، پاسخ دهد.
 • چرا باید در هنگام نوشتن محتوا به کاربران سایت، توجه کنیم؟در این قسمت باید به مخاطبین سایت توجه کنیم زیرا اگر قرار باشد مقاله برای افراد با رده سنی نوجوان نوشته شود نحوه نگارش آن متفاوت از مقاله ایست که مخاطبین آن در رده های سنی بالاتر هستند. فراموش نکنید هدف از تولید محتوا، جلب رضایت کاربران است؛ پس شناخت کاربران ضروری است.
 •  چه محتوایی جذاب است؟امروزه کاربران تنها جذب محتواهایی میشوند که تکراری نباشد. پس مهمترین چیزی که در نوشتن محتوا باید رعایت شود این است که آن را از سایت های دیگر کپی نکنید.
  نکته مهم دیگر این است که محتوا جذاب و خلاقانه باشد. این نکته از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا با حجم زیاد اطلاعات در اینترنت، کاربر محتوایی را انتخاب میکند که با کیفیت باشد و در نوشتن آن از جملات خلاقانه استفاده شده باشد.
 •  به چه محتوایی، محتوای با کیفیت میگوییم؟محتوای خوب، محتوایی است که ساده و قابل فهم باشد، در نوشتن آن از جملات کوتاه استفاده شده باشد، جملات پیچیده نباشد و بدون حاشیه، به اصل مطلب پرداخته باشد.علاوه بر این رعایت اصول سئو نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا مطلب شما در ابتدا باید دیده شود تا مخاطب به سایت وارد شود و مطاللب نوشته شده را بخواند.

 چه اصول قواعد و نگارشی را باید در نوشتن مقاله، رعایت کنیم؟

یکی از مواردی که محتوای کیفیت شمارا بالا میبرد، رعایت اصول نگارشی است. تعدادی از اصلی ترین قوانین نگارشی را در زیر آورده ایم :

 1. دقت کنیم که هر کلمه در جای خودش استفاده شود. برای مثال فعل را در انتهای جمله استفاده کنیم و فاعل را پیش از حرف نشانه را ، بیاوریم.
 2. استفاده از علائم نگارشی ، کیفیت محتوای شما را بالا میبرد ؛ بنابراین حتما در انتهای جملات خبری . بگذارید.
 3. علامت سوال در انتهای جملات سوالی در متن، قرار میگیرد. جملات سوالی ذهن مخاطب را درگیر میکند و اورا تشویق میکند تا انتهای متن را بخواند.

آیا اعتبار و درستی مطالب، برای کاربران مهم است؟

درست بودن نکاتی که در محتوا به آن اشاره میکنید، یکی از عوامل بسیار مهم در جذب مخاطب است. انتخاب منابع مناسب و موثق به شما در این مورد، موجب میشود کاربر به محتوا، اعتماد کرده و محتوا را انتها بخواند. حتی میتوانید منابع را در پایین مقاله درج کنید تا مخاطب بتواند در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر، به آن مراجعه کند.

چرا یک مقاله، باید جامع باشد؟

محتوای خوب محتوایی است که به تمامی جنبه ها و ویژگی های موضوع پرداخته باشد و یک دید کلی از موضوع به کاربر بدهد.برای مثال اگر موضوع راجب چای است ، مقاله باید به گونه ای باشد که به تمامی سوالات مخاطبین مثل چای چیست ، برای “کشت چای ، به چه لوازمی نیاز داریم” ، و “چند نوع چای در ایران داریم “و .. پاسخ دهیم و مقاله شامل تمام زیر مجموعه های این موضوع باشد. به عبارت دیگر بهتر است به تمامی مباحث مربوط به چای بپردازیم .

اصول تولید محتوا

آیا مفید بودن مقالات، بر جذب کاربر تاثیرگذار است؟

یکی از مهمترین ویژگی های یک مقاله ی خوب این است که مطالب مفید و کاربردی را به کاربر ارائه دهد. در حقیقت ، باید به دنبال مطالب آموزنده و کارآمد بگردیم و وقتی آن‌را پیدا کردیم، در قالب مقاله ای جذاب و خواندنی به ارائه دهیم.
اگر مطالب و نوشته های سایت ما خوب و مفید باشد، به عنوان یک منبع برای پاسخ سوالات ،در ذهن کاربر میمانیم.

یک تصویر مناسب برای درج در محتوا، چه ویژگی هایی دارد؟

استفاده از عکس ها و تصاویر، نه تنها، باعث بهبود سئوی سایت میشود بلکه باعث جلب نظر کاربران و جذب آنها خواهد شد؛ اما این تصاویر چه ویژگی باید داشته باشند؟

 1.  حقیقت این است که اکثر ما از روی ظاهر قضاوت میکنیم. تصاویر با کیفیت بالا، نشان میدهد سایت شما سایت به روز و خوبی است و برعکس؛ استفاده از عکس های قدیمی این تصور را در ذهن مخاطب ایجاد میکند که سایت شما قدیمی است و یا محتوای جالبی ندارد. پس از عکس های بی کیفیت و تار استفاده نکنید.
 2. زمانی که متن و محتوا نتواند مطلب را به خوبی به کاربر توضیح دهد، یک عکس واضح و جذاب میتواند آن موضوع را بهتر توضیح دهد . البته این به این معنی نیست که در هرجایی از متن که خوناستید عکس ها و تصاویر نامربوط قرار دهید؛ بلکه به این معنی است که استفاده ی به جا از تصاویر، میتواند جذابیت متن را بالا ببرد.
 3. قانون کپی رایت (COPPYRIGHT) را زیرپا نگذارید. این قانون درمورد استفاده از تصاویری است که حق مالکیت آنها در اختیار افراد و یا شرکت ها ست؛ بر طبق این قانون، اگر شما از عکسی که متعلق به فرد یا شرکت خاصی است، استفاده کنید و آن شرکت و یا گوگل متوجه شوند، ممکن است از شما شکایت کنند یا شمارا جریمه کنند.

چرا باید از پاراگراف های کوتاه در محتوا استفاده کنیم؟

بهتر است پاراگراف های مقاله ، طولانی نباشد زیرا مخاطب را خسته میکند و نرخ پرش سایت ما بالا میرود. نرخ پرش به تعداد کاربرانی گفته میشود که پس از وارد شدن به سایت، به سرعت از آن خارج میشوند.
نرخ پرش، تاثیر زیادی بر رتبه ی سئو سایت دارد، بنابراین بهتر است پاراگراف ها بیشتر از سه خط نباشند تا راحت تر خوانده شوند.

جایگاه کاربر در تولید محتوا کجاست؟

کاربر برای ما بسیار ارزشمند است و باید مطالب یه صورتی نوشته شود که کاربر این مسئله را متوجه شود. به عبارت دیگر باید مقاله، به کاربر نشان دهد که ما به دنبال جذب رضایت او هستیم. این موضوع، یکی از مهمترین اصول تولید محتوا است.

به چه محتوایی، محتوای گیرا میگوییم؟

نوشته‌ی ما باید به گونه ای نوشته شود که کاربر را درگیر خود کند و کاربر ترغیب و تشویق شود تا ادامه مطلب را بخواند. در ادامه به نکاتی اشاره کرده ایم که رعایت آنها ، گیرایی نوشته را افزایش میدهد.

 1.  مقاله ما باید به صورتی باشد که مخاطب را در سه خط اول درگیر کند پس نحوه نگارش در سه خط اول بسیار مهم است.
 2. پاسخ سوال مخاطبین سایت در همان ابتدای متن نوشته شده باشد.
 3. با کاربر تا جای ممکن شوخی کنید اما مراقب باشید در اینکار زیاده روی نکنید زیرا شوخی های بیش از حد در متن باعث میشود کاربر متن شما را جدی نگیرد.
 4. در قسمت هایی از متن از مخاطب ، سوال بپرسید. اینکار موجب میشود کاربر حس کند در یک گفتگوی دو طرفه است.
 5. مطلب سرگرم کننده ، مخاطب را تشویق میکند در صفحه بماند و اگر باعث لبخند او شوید ، تجربه ای به یاد ماندنی از خود در ذهن او به جا میگذارید.
 6. مستقیما با او حرف بزنید به طوری‌که حس کند منظور شما خود آن شخص است و محتوا تنها برای او نوشته شده است.

CTA چیست و چه اهمیتی دارد؟

هدف از جذب کاربر این است که او در نهایت به مشتری تبدیل شود و محصول مارا خریداری کند. یکی از اصلی ترین ویژگی های یک نوشته ی خوب این است که کاربر را تشویق کند تا در سایت اثری از خود به جا بگذارد. مثلا از کاربر بخواهیم نظر خود را ثبت کند ، ایمیل خود را در سایت درج کند تا جدیدترین مطالب را برای او ، ارسال شود ، در شبکه های اجتماعی ، عضو شود و اگر مطلب برایش مفید بود ،بر روی یک قلب کوچک در سایت ، کلیک کند. به تمامی این فعالیت ها CAT و یا CALL TO ACTION ، میگوییم. به عبارت دیگر، یک نوشته ی خوب ، نوشته ایست که از کاربر را بخواهد یک عمل را در روی سایت انجام دهد .

لینک سازی داخلی چیست؟

در ابتدا تصور کنید وارد یک برج 20 طبقه شده اید و به دنبال 13 در طبقه ی 17 ام میگردید. برای رسیدن به طبقه ی 17 ام ، از آسانسور و یا پله ها استفاده میکنید . لینکسازی داخلی نقش همان آسانسور را دارد که شما را به مقالات مرتبط متصل میکند و دیگر نیازی نیست از ابتدا به دنبال موضوع خاصی بگردید. لینک سازی داخلی علاوه بر اینکه کاربران زیادی را به صفحه شما جذب میکند، بلکه دربهبود رتبه ی سئوی سایت هم تاثیر دارد.برای اطلاعات بیشتر به مقاله ی معرفی انواع لینک مراجعه کنید

 چرا لینک سازی داخلی برای ما مهم است؟

 •  بهبود ایندکس صفحات وب سایت
 •  انتقال ارزش بین صفحات
 •  برقراری ارتباط بهتر میان صفحات
 • کمک به گوگل و دیگر موتوبرای درک بهتر موضوع یک صفحه

 

 

 

رای ها
امتیازدهی به مقاله
نسترن همدانیان

چندسالی هست که در حوزه سئو و تولید محتوا فعالیت دارم و سعی دارم که هرآنچه یاد میگیرم ، به زبان ساده در اختیار کاربران تهران سایت قرار دهم.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها