چهارشنبه 18 خرداد 1401 زمان خواندن : دقیقه تهران سایت

الگوریتم کبوتر
به ما امتیاز بدهید

الگوریتم کبوتر چیست؟

در 24 جولای 2014، گوگل آپدیت جدیدی برای موتورهای جستجو عرضه کرد که به سرعت به الگوریتم کبوتر معروف شد. هدف کلی گوگل، ارائه‌ی مرتبط‌ترین و دقیق‌ترین نتایج بر اساس عبارت جستجو شده است  که الگوریتم کبوتر یکی از ابزارهای گوگل برای رسیدن به این هدف است. این الگوریتم نه تنها این امر را محقق میسازد، بلکه موجب میشود تا نتایج گوگل بر اساس موقعیت مکانی نیز رتبه‌بندی شوند. پس از اینکه الگوریتم کبوتر به روزرسانی شد، نتایج سرچ ارگانیک با گوگل مپ ترکیب شد و موقعیت شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی را که سایت‌های خود را بهینه سازی کرده بودند و در محل جستجوی کاربر بودند، بهبود بخشید. در این مقاله ، همه چیز را درباره الگوریتم کبوتر و نحوه کارایی آن در موتور جستجوی گوگل با شما در میان خواهیم گذاشت.

نحوه‌ی کار الگوریتم کبوتر

الگوریتم کبوتر در درجه‌ی اول بر جستجوهای محلی تاکید میکند و به آنها توجه ویژه ای دارد. این الگوریتم بر روی نتایج serp یا صفحه2ی نتایج مرتبط با یک مکان خاص تمرکز دارد و به طبع آن، این لینک‌های مرتبط با موقعیت‌های مکانی، بهترین رتبه‌هارا خواهند داشت.در حقیقت این ویژگی الگوریتم کبوتر بسیار عالیست و به شما میکند تا تنها با یک جستجو، به کسب‌وکار مورد نظر و یا فروشگاه دلخواهتان برسید. اما بسیاری از کسب‌وکارهای محلی، عقیده دارند که این الگوریتم موجب میشود تا این کسب‌وکارها،  رفته رفته از بین بروند در صورتی که چنین نیست.

اگر این دسته از کسب‌وکارها هرچه سریعتر سایت خود را طراحی کنند و بر روی بهینه سازی آن کار کنند، نه تنها از بین نخواهند رفت بلکه مشتریان بیشتری نیز از سمت موتور جستجوگر گوگل به فروشگاه و یا کسب و کار آنها، جذب خواهند شد و از این طریق فروش آنها چند برابر خواهد شد. علاوه بر این، الگوریتم کبوتر نقش گوگل مپ را در جستجوها پر رنگ تر کرد تا بهترین نتایج را به کاربر ارائه دهد.

شرکت گوگل پس از انتشار این الگوریتم، اعلام کرده است که پارامتر‌های رتبه بندی و سئو در گوگل، بر اساس فاصله و موقعیت مکانی  را بهبود بخشیده است و شعاع جستجوی محلی را کاهش داده است. گوگل امیدوار است با اینکار نتایج مرتبط تری به کاربران ارائه دهد.همچنین گوگل با الگوریتم کبوتر سعی کرده است که محله ها و مناطق کوچکتر از شهر را نیز به خوبی درک کند.

بیشتر بخوانید :
استراتژی سئو چیست؟

به طور کلی هدف این الگوریتم بالابردن رتبه‌‎ی کسب‌وکارهای محلی در نتایج گوگل و یا serp  است. درواقع، الگوریتم کبوتر براساس ترکیبی از موقعیت مکانی کاربر و نتایج موجود در serp ، لیستی از نتایج را به کاربر ارائه میدهد.

الگوریتم کبوتر چیست؟

الگوریتم کبوتر چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

تاثیر الگوریتم کبوتر در سئو سایت

امروزه برای دریافت هر خدمات، ما علاوه بر  یک جستجوی کوچک در گوگل ، به تنها ایده‌ها و نظرات دیگر کاربران و مکان خاصی که آن خدمات را ارائه میدهد نیز توجه میکنیم. برای مثال فرض کنید که میخواهید در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید. مرحله‌ی اول، نوشتن عبارت باشگاه ورزشی ویژه‌ی بانوان در موتور جستجوگر گوگل است. از میان لینک‌های پیشنهادی، برخی از آنها به محل سکونت شما نزدیکترند بنابراین احتمال اینکه آنها انتخاب شوند بالاتراست. علاوه‌براین داشتن حساب در  Google My Business بسیار مهم است زیرا این حساب به خوبی بهینه شده است و اطلاعات تماس و آدرس محل کسب و کار را در اختیار کاربر قرار میدهد.

اگر صاحب یک کسب‌وکار باشید، احتمالا پس از خواندن این مقاله چنین سوالی در ذهنتان شکل گرفته است که “چطور میتوانم رده‌بندی محلی ام را بهبود بخشم؟” همانطور که میدانید هنگامی که یک الگوریتم بهینه‌سازی میشود هیچ اطمینانی وجود ندارد و ما از هیچ چیز مطمئن نیستیم اما برخی آیتم ها بر سئو ی سایت اثر گذارند مانند

  • نزدیک بودن موقعیت مکانی IP کاربر به آدرس فیزیکی شرکت یا کسب و کار
  • تعداد و میزان کیفیت لینک ها(داخلی و خارجی)
  • داشتن حساب در گوگل Plus
  • تعداد بازدیدهای سایت
  • نزدیک بودن آدرس شرکت به مرکز شهر
  • اعتبار دامنه

چالش‌های الگوریتم کبوتر

الگوریتم کبوتر یک چالش برای صاحبان کسب‌وکارهای محلی است زیرا آنها با نظر گوگل در مورد دخالت دادن دسترسی محلی به جای مرتبط بودن نتایج، موافق نیستند. برای مثال تصور کنید کاربری به دنبال بهترین رستوران میگرد. اگر این کاربر در سمت شرقی شهر باشد، رستوران‌های سمت غربی شهر در نتایج جستجو نخواهند بود و درنتیجه احتمال انتخاب شدن این رستوران‌ها به نزدیکی صفر میرسد. البته این مورد مانند شمشیری دولبه عمل میکند زیرا اگر در سمت دیگر شهر رستورانی لوکس و گرانقیمت و با سایتی بهینه شده قرار داشت، شانس رستوران‌های محلی واقع در قسمت شرقی به شدت کاهش میافت.بدیهی است که دسته‌بندی‌های محلی گوگل یکی از مواردی است که صاحبان مشاغل کنترلی بر روی آنها ندارند.

یکی دیگر چالش های این الگوریتم این است که ممکن است مکان ها و یا کسب و کار هایی در حومه ی شهر قرار گرفته باشند و در تقسیم بندی های گوگل هیچ جایی نداشته باشند. بنابراین احتمالا در نتایج جستجوی هیچ کاربری هم ظاهر نخواهند شد؛ این مسئله بر روی تعداد مشتریان این دسته از کسب و کار ها تاثیر منفی گذاشته است بنابراین یکی از بزرگترین چالش های الگوریتم کبوتر به شمار میرود.

بیشتر بخوانید :
نحوه انتخاب دامنه سایت بر اساس اصول سئو

یکی دیگر از چالش های الگوریتم کبوتر این است که ممکن است شما در یک منطقه عبارتی را جستجو کنید اما چون محل سکونت شما در حاشیه ی شهر تهران است، نتایجی که به شما پیشنهاد میشود در شهر قزوین و یا قم باشد. اگر خاطرتان باشد در مقاله بار ها تاکید کرده‌ایم که گوگل پارامتر های تعیین کننده در میزان فاصله و موقعیت مکانی را بهبود بخشیده است اما این پارامتر ها هنوز ایراداتی دارند.

الگوریتم کبوتر برای کاربران

هرفردی که از موتور جستجوگر گوگل استفاده میکند، کاربر گوگل به حساب می‌آید؛ بنابراین تمامی کاربران گوگل متوجه بروز تغییراتی در صفحه ی اول گوگل شده‌اند. موقعیت مکانی که در آن هستید و جستجو را انجام میدهید، تاثیر بسزایی بر نتایجی که مشاهده میکنید، دارد زیرا تمرکز الگوریتم کبوتر بر بومی سازی نتایج صفحه ی گوگل است. همچنین در لیست 10 کسب‌وکاری که در گوگل مپ موجود است، نیز تغییراتی ایجاد شده است.

الگوریتم کبوتر برای کسب‌وکارها

گوگل تنها تعدادی از نتایج ارگانیک محلی را به کاربر نمایش میدهد و این موضوع موجب شده است تا رقابت بیشتری برای این رتبه‌بندی ها ایجاد شود. از زمانی که این الگوریتم جزو الگوریتم های اصلی گوگل قرار گرفت، احتمالا کسب‌وکار شما جزو این دسته قرار نگیرد و این مسئله موجب کم شدن بازدیدهای سایت شما شود. البته این موضوع نباید تمام توجه شمارا به خودش جلب کند تا جایی که کیفیت خدمات شما افت کند. اگر آژانس یا شرکتی که خدمات سئو را برای شما انجام میدهد، کارش را به خوبی انجام دهد، نام سایت شما باید در لیست سایت های محلی ظاهر شود و ترافیک سایت شما بالاتر  رود.

اگر صاحب یک کسب‌وکار باشید، قطعا پس از خواندن این مقاله این سوال در ذهن شما شکل میگیرد که “چطور میتوانم رتبه‌بندی محلی ام را بهبود دهم؟”. در پاسخ به این سوال میتوان گفت ابتدا باید ببینیم که چطور گوگل را راضی نگهداریم. باید وب سایت خود را با سرعت بالا، کاربرپسند، ریسپانسیو، پر از محتوای یونیک و خاص و مفید، نگهداریم تا نظر گوگل را به عنوان یک سایت خوب جلب کند.

سخن آخر

به طور کلی این آپدیت نیز مانند دیگر آپدیت‌های قبلی گوگل مانند آپدیت‌های الگوریتم پاندا، آپدیت‌های الگوریتم پنگوئن، آپدیت‌های الگوریتم مرغ مگس‌خوار و … برای بهبود تجربه‌ی کاربر با نتایج جستجو و serp ها، ارائه شده است. بدیهی است که این الگوریتم بر سئوی سایت شما تاثیر منفی نمیگذارد و شما همچنان میتوانید با محتوای یونیک و کاربرپسند، بهینه سازی کدها و بالابردن سرعت سایت، سایت خود را به صفحه‌ی اول نتایج گوگل برسانید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *