شنبه 10 اردیبهشت 1401 زمان خواندن : دقیقه تهران سایت

Cannibalization
به ما امتیاز بدهید

کنیبالیزیشن چیست؟

کنیبالیزیشن Cannibalization یکی از اصطلاحات مهم در سئو سایت است که حتما اسمش به گوشتان خورده است! در راستای دستیابی به رتبه بهتر، ممکن است تلاش کرده باشید یک کلمه کلیدی خاص را در تعدادی صفحه به عنوان هدف قرار دهید. روی کاغذ این استراتژی محکم به نظر میرسد، ولی ممکن است در وب به این راحتی‌ها نباشد و امکان دارد که صفحات توسط گوگل به اشتباه ایندکس شوند یا این صفحات برای کلمات کلیدی مورد نظر شما رتبه‌بندی نشوند. به این وضعیت هم‌نوع خواری یا Cannibalization می‌گویند، جایی که شما در رقابت با خودتان حبس می‌شوید.

کنیبال در کلمه کلیدی چیست؟

Cannibalization یا هم‌نوع خواری کلمات کلیدی وقتی رخ می‌دهد که چند صفحه در سایت شما برای عبارات جستجوی یکسانی در گوگل رتبه‌بندی شوند. در این حالت ممکن است گوگل به دلخواه خودش انتخاب کند که کدام صفحه نمایش داده شود و همین موضوع می‌تواند کاملاً به ضرر شما تمام شود چون ممکن است صفحه انتخابی گوگل برای آن عبارت جستجو صفحه اشتباهی باشد!

برای مثال: شما یک فروشگاه اینترنتی پوشاک دارید و ممکن است چند صفحه با کلمه کلیدی «کت‌های زنانه» داشته باشید. اگر این صفحات محتوای مشابهی را نشان می‌دهند، بهتر است تمام آنها را در یک صفحه با هم ادغام کنید. یک مقاله در سایت می‌تواند «کت‌های زنانه زمستانه» و دیگری «کت‌های زنانه» را هدف قرار دهد. منظور این است که عنوان ها و مطالب تا حدودی متفاوت باشند. اگر عنوان و مطالب تکرای باشند این دو مقاله فرصت رتبه‌بندی یکدیگر را Cannibalization یا هم‌نوع‌ خواری خواهند کرد زیرا با رتبه‌بندی چند صفحه با یک کلمه کلیدی تمام لینک‌ها، CTR و تبدیل‌ها بین صفحات تقسیم می‌شوند.

Cannibalization چیست؟

چرا Cannibalization کلمات کلیدی برای سئو مناسب نیستند؟

امکان دارد Cannibalization یا هم‌نوع خواری کلمات کلیدی برای استراتژی سئوی سایت شما فاجعه به بار بیاورد. اگر یک صفحه‌ای با محتوای تکراری یا نامطلوب نسبت به صفحه اصلی شما توسط گوگل رنک بگیرد، قطعاً به ضرر شما تمام می‌شود.
Cannibalization یا هم‌نوع خواری کلمات کلیدی حتی باعث کم‌اثر شدن بک لینک‌های شما می‌شود و لینک‌های داخلی که کاربران را به جای هدایت به ست صفحه معتبر آنها را به صفحات مختلف وبسایت شما که حاوی اطلاعات تکراری هستند می‌برند.
رتبه‌بندی چند صفحه برای یک کلمه کلیدی در وحله اول برای افزایش تبدیل به نظر برسد، اما متاسفانه نتیجه عکس است. این اتفاق به این دلیل است که برخی از صفحات عملکرد عالی دارند و شما مایلید بیشتر ترافیک خود را به این صفحات بفرستید. اگر رتبه آنها ضعیف باشد، نرخ تبدیل کمتری را تجربه خواهید کرد.

بیشتر بخوانید :
تفاوت سایت فروشگاهی و سایت شرکتی

چگونه Cannibalization کلمه کلیدی را بشناسیم؟

اگر چندین صفحه ایجاد کرده‌اید که رتبه‌بندی ضعیفی دارند، خودتان می‌توانید مشخص کنید که نتیجه حاصل از Cannibalization یا هم‌نوع ‌خواری کلمات کلیدی پیروی می‌کند یا خیر؟ حالا چطور می‌توانید این موضوع را بفهمید؟ برای رسیدن به جواب این سوال باید بر اساس فرآیند تعیین کنیبالیزیشن صفحات وب پیش بروید.

فرآیند تعیین Cannibalization صفحات وب سایت

ابتدا باید یک صفحه گسترده برای خودتان ایجاد کنید، بعد همه آدرس‌های (URL) مهم سایت و کلمات کلیدی آنها را یادداشت کنید (این فرآیند با ابزارهای جستجو کلمات کلیدی راحتر است). حالا باید در لیستتان، به دنبال  ورودی‌های تکراری باشید. اگر کلمات کلیدی مشابهی را یافتید، احتمالاً سایت شما درگیر Cannibalization است!

برای اینکه از ابزارهای جستجو کلمات کلیدی اطلاع پیدا کنید و بتوانید از آنها استفاده کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم به مقاله آموزش جستجو کلمات کلیدی در تهران سایت مراجعه کنید.

رفع مشکلات Cannibalization

حتماً می‌دانید که برای جلوگیری از Cannibalization در سئو سایت، به استراتژی نیاز دارید. پس نیاز دارید تاکتیک‌های آن را یاد بگیرید برخی از تکنیک‌ها عبارتند از:

1) ادغام محتوا
شما می‌توانید دو صفحه را که دارای محتوا و کلمات کلیدی مشابه هستند ادغام کنید. موتورهای جستجو مقالات عمیق و طولانی را دوست دارند و شما می توانید برای ایجاد یک صفحه معتبر، یک مطلب را با مطالب دیگر تطبیق دهید.
فراموش نکنید مقاله‌ای را که حذف می کنید به مقاله اصلی هدایت کنید تا همه Linkها به یک صفحه بروند.

در طراحی سایت وردپرسی اگر از افزونه SEOPressor WordPress استفاده می‌کنید، می‌توانید به راحتی یک تغییر مسیر 301 و صفحه متعارف را تنظیم کنید. فقط به یاد داشته باشید که روی کادرهای مربوطه زیر متا علامت بزنید.
2) متعارف سازی
این گزینه در مواردی مفید است که می‌خواهید صفحات مشابه را نگه دارید، اما می‌خواهید یکی از آنها بالاتر از دیگری باشد. شما می‌توانید از تگ‌های متعارف برای شناسایی نسخه اصلی استفاده کنید تا موتورهای جستجو آن را در رتبه بالایی قرار دهند. برچسب‌های Canonical به شما کمک می‌کنند تا مقالات فعلی را مشخص کنید تا خوانندگان اطلاعات مرتبط را پیدا کنند. متعارف‌سازی زمانی مؤثر است که محتوای دو پست به اندازه کافی متنوع باشد تا خوانندگان شما اطلاعات متفاوتی از هر دو دریافت کنند.
3) عدم بهینه سازی
ممکن است صفحه‌ای با عملکرد بالا را شناسایی کنید که پست دیگری را Cannibalization می‌کند، اما برای سایر کلمات کلیدی رتبه‌بندی ارگانیک دارد. در این حالت، می‌خواهید صفحه اول را از حالت بهینه خارج کنید تا برای کلمات کلیدی که باعث کنیبالیزیشن می‌شوند رتبه‌بندی نشود. در این حالت از حذف هرگونه ارجاع به کلمه کلیدی نامطلوب شروع کنید. همچنین می‌توانید هر لینک داخلی را که به پست نامطلوب ختم می‌شود حذف کنید یا مقصد آنها را تغییر دهید.
شما می‌توانید از ریدایرکت 301 استفاده کنید که در آن چندین صفحه برای پرس و جوهای کلمه کلیدی مشابه رتبه‌بندی می‌شود. بهترین نسخه را که صفحه‌ای با بیشترین اعتبار برای آن کلمه کلیدی است انتخاب کنید و سپس از ریدایرکت 301 در صفحات تکراری استفاده کنید. ریدایرکت 301 به گوگل کمک می‌کند تا صفحه مورد نظر را برای یک پرس و جو رتبه‌بندی کند.

بیشتر بخوانید :
دامنه سطح بالا TLD چیست؟

توجه داشته باشید که وقتی 301 یک صفحه را به صفحه دیگر هدایت می‌کنید، آن یک صفحه دیگر برای بازدیدکنندگان وب سایت شما قابل مشاهده نخواهد بود. همچنین هرچه ریدایرکت 301 طولانی‌تر باشد، سیگنال قوی‌تری برای گوگل خواهد بود که آن یک صفحه را از SERP حذف کند، بنابراین آن را از فهرست خارج می‌کند.
4) یکی از آنها را حذف کنید
این گزینه انتخاب افراطی است! اما در جایی که یک صفحه با کیفیت پایین در حال Cannibalization صفحات با عملکرد بالا است، ضروری است. همچنین می‌توانید صفحه‌ای را که برای خوانندگان ارزشی ندارد در قسمت مقالات قدیمی حذف کنید. اگر تعداد بک لینک زیادی در صفحه وجود دارد که هنوز به طور فعال کاربران را به صفحه هدایت می‌کند، همیشه بهتر است 301 آن را تغییر مسیر دهید تا تمام مزایای سئو به صفحه مورد نظر شما منتقل شود.
5) Noindex
اگر می‌خواهید صفحات خاصی را نگه دارید، اما نمی‌خواهید در نتایج جستجو ظاهر شوند می‌توانید از این گزینه استفاده کنید. این صفحات ممکن است اطلاعات مفیدی برای خوانندگان داشته باشند و نمونه‌ای از آن صفحات دسته‌بندی هستند. خوانندگان هنوز هم می‌توانند به صفحات بدون فهرست دسترسی داشته باشند، اما چنین پستی باعث افزایش ترافیک شما نمی‌شود.

Cannibalization

Cannibalization

چگونه از Cannibalization در سئو جلوگیری کنیم؟

بهترین استراتژی برای جلوگیری از Cannibalization در سئو، نقشه برداری از کلمات کلیدی است. برای شروع، در مرحله اول فهرستی از تمام کلمات کلیدی که تارگت شما برای کسب‌وکارتان هستند، تهیه می‌کنید. برای انتخاب این کلمات می‌توانید از نتایج جستجوی رقبای خود استفاده کنید و ایده‌های جدیدی را دریافت کنید. برای کلمات کلیدی، باید یک صفحه آماده داشته باشید، چون بعداً به این فیلدها نیاز پیدا می‌کنید. برای جستجو کلمات کلیدی مناسب و میزان سرچ و درصد سختی آن می‌تواند از ابزارهای جستجو کلمات استفاده کنید حتی برای نتیجه دقیق‌تر با صرف زمان بیشتر می‌توانید از چند ابزار همزمان استفاده کنید.

مرحله دوم برای شما این است که  کلمات کلیدی را که ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند گروه‌بندی کنید و این احتمال را که امکان دارد یکدیگر را Cannibalization کنند، به دقت بررسی کنید. برای انجام این کار، می‌توانید از ابزار  LSIGraph یا ابزارهای مشابه آن برای پیش‌بینی عملکرد هر کلمه کلیدی و فیلتر کردن مواردی که استفاده می‌کنید استفاده کنید. حالا قصد شما این است که از کلمات کلیدی با اولویت بالا برای بهینه‌سازی صفحات موجود و صفحات جدید استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *