چهارشنبه 19 مهر 1402 زمان خواندن : دقیقه الهه نوسرایی

تفاوت سایت استاتیک و داینامیک
به ما امتیاز بدهید

تفاوت طراحی سایت استاتیک و داینامیک، از سری نکات مهمی است که در بهینه‌سازی سایت‌های مختلف نقش دارد. شرکت تهران سایت با ارائه اطلاعات جامع درباره سایت‌های استاتیک و داینامیک در این مطلب، تفاوت‌های آن و اهمیت انتخاب درست را برای صاحبان سایت، بازگو می‌کند. کارشناسان طراحی سایت، با به کارگیری توان خود در راستای هدایت صاحبان و کاربران سایتی، می‌کوشند سایت‌های متنوع را با جدیدترین روش‌های دیجیتالی بر پایه سئو، طراحی نمایند.

اگر نیاز به خدمات طراحی سایت بصورت استاتیک و داینامیک دارید کلیک کنید و با مشاوران ما بصورت رایگان مشاوره کنید.

اهمیت آشنایی با طراحی سایت استاتیک و داینامیک

دو روش مهم برای کاربری سایت‌های ساده و تخصصی وجود دارند که با عناوین استاتیک و داینامیک مورد معرفی قرار می‌گیرند. تفاوت کارکردی هر دو روش، بسیار زیاد می‌باشند. از این رو آشنایی با نحوه استفاده از آن‌ها و کاربرد منحصر به فرد هر یک، در طراحی سایت اهمیت بسیار زیادی دارد. امکان استفاده از قوانین سئو برای تمامی سایت‌ها وجود ندارد، از این رو اهمیتی که برای آشنایی با سایت‌های داینامیک و استاتیک وجود دارد، به سبب همگام بودن با قوانین سئو می‌باشد. نوع فعالیت سایت اعم از اطلاعاتی، سایت فروشگاهی، تبلیغاتی و… در انتخاب روش استاتیک و داینامیک بسیار مؤثر می‌باشد. بنابراین ابتدا صاحبان سایت با تعیین کردن نوع فعالیت سایت، می‌توانند در انتخاب یک روش مناسب برای طراحی سایت اقدام نمایند. طراحان باتجربه سایت، با آگاهی از هر دو روش استاتیک و داینامیک می‌توانند در انتخاب این امر، یاری‌گر صاحبان سایت باشند. توصیه می‌شود قبل از تعیین اهداف و فعالیت برای سایت موردنظر، اطلاعات خود را درباره تفاوت طراحی سایت استاتیک و داینامیک افزایش دهید. در این صورت انتخاب عاقلانه‌ای را جهت طراحی سایت، همسو با خواسته کاربران خواهید داشت.

پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا درباره سئو چیست و چه کاربردی دارد بیشتر بخوانید تا بدانید که چرا طراحی سایت بر اساس اصول سئو مهم است و بعد مقاله را ادامه دهید.

سایت استاتیک چیست؟

سایت استاتیک چیستسایتی که با روش استاتیک به طراحی رسیده است، دارای اطلاعات ثابت متنی، تصویری و… می‌باشد. تعداد صفحات داخلی این سایت‌ها، بسیار کم می‌باشند و در مجموع با اطلاعات کم و جامع، می‌توانند نیاز کاربر را برطرف نمایند. کد‌های مورد استفاده برای طراحی سایت‌های استاتیک در نوع HTML و CSS هستند. قالب و طرحی که برای صفحات داخلی سایت‌های استاتیک ارائه شده‌اند، یکسان می‌باشند. از این رو کپی کردن کد‌های HTML برای اعمال اطلاعات در صفحات مختلف سایت، بدون محدودیت انجام می‌گیرد. سایت‌های استاتیک برای ارائه اطلاعات ثابت از یک محصول یا خدمات، طراحی شده‌اند. از این رو اطلاعات متنی و یا تصویری موجود در صفحات داخلی این نوع سایت‌ها، در طول زمان دچار تغییر نمی‌شوند. با توجه به افزایش فناوری‌های ارائه شده در حوزه دیجیتال، محبوبیت سایت‌های استاتیک رو به کاهش می‌باشد.

بیشتر بخوانید :
آموزش طراحی سایت با قالب آماده وردپرس

سایت داینامیک چیست؟

سایت داینامیک چیست

سایت‌های داینامیک، در ارائه اطلاعات به روز و مفید مطابق با نوع نیاز کاربر، به موفقیت بسیار بالایی دست یافته‌اند. کد‌های مورد استفاده در طراحی سایت‌های دینامیک HTML و CSS هستند اما استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی ASP و PHP، به قابلیت به روزرسانی سایت‌ها کمک فراوانی کرده‌اند دستیابی کاربر به اطلاعات موجود در سایت‌های داینامیک تحت شرایط مختلف، متفاوت می‌باشد. به گونه‌ای که عواملی مانند زمان، کوکی‌ها و موقعیت‌های جغرافیایی، تأثیر فراوانی در ارائه نوع اطلاعات سایت به کاربر دارد. از این رو هوشمندی سایت‌های داینامیک و به روزرسانی اطلاعات آن‌ها، امری محبوب در حوزه دیجیتال می‌باشد. به روزرسانی سایت‌های داینامیک، امکان طراحی سایت‌های مختلف در زمینه‌های اطلاعاتی متنوع از جمله سیاسی، اقتصادی و… را فراهم می‌کند. بنابراین محدودیتی برای فعالیت سایت‌های طراحی شده با روش داینامیک وجود ندارد. بلکه روش داینامیک، سبب بسط دادن محتوا‌های داخل سایت مطابق با الگوریتم‌های جدید گوگل می‌شود.

مزایا و معایب سایت استاتیک و داینامیک

در آشنایی با انواع تفاوت طراحی سایت استاتیک و داینامیک، نکات مهمی را در قالب مزایا و معایب سایت به دست می‌آوریم که در ادامه مورد بیان قرار می‌گیرد: .

مزایای سایت استاتیک:

 • طراحی سریع قالب و صفحات داخلی سایت
 • استفاده از صفحات کمتر برای ارائه اطلاعات مفید
 • پرداخت هزینه کمتر برای طراحی و ایجاد سایت
 • مناسب برای فعالیت‌های تبلیغاتی و یا سایت‌های شخصی
 • سرعت بالای بارگذاری صفحات سایت در مرورگر
 • استفاده از کد‌های کم حجم

معایب سایت استاتیک:

 • عدم به روزآوری محتوا‌های داخل سایت
 • عدم استفاده از قوانین جدید سئو برای افزایش رتبه سایت
 • نیاز به علم کدنویسی پیچیده در صورت اقدام برای تغییرات جزئی محتوا‌های داخل سایت

مزایای سایت داینامیک:

 • امکان طراحی بخش‌ها و صفحات گوناگون برای دسته‌بندی مطالب سایت
 • به روزرسانی سریع و راحت در صورت نیاز
 • عدم استفاده از کدنویسی برای به روزآوری توسط صاحبان سایت
 • اعمال قوانین جدید سئویی و امکان افزایش رتبه سایت در بین سایت‌های رقبا
 • ارائه محتوا‌های جذاب و کاربردی متناسب با نوع نیاز کاربر در هر سری ورود به سایت

معایب سایت داینامیک:

 • هزینه بالا برای طراحی سایت
 • کاهش سرعت سایت نسبت به سایت‌های استاتیک
 • استفاده از کد‌های زیاد برای به روزرسانی سریع سایت

سایت استاتیک و داینامیک کدام را انتخاب کنیم؟

سایت‌های استاتیک و داینامیک، با توجه به کاربردی که دارا هستند، برای ایجاد یک سایت تخصصی یا ساده مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما میزان بهره گرفتن از هر یک، می‌تواند بر اثر موضوعات سایت و فعالیت‌های کاربران، متغیر باشد. در صورتی که سایت موردنظر شما، نیازی به تغیرات متنی یا تصویری در طول سال ندارد و تنها برای معرفی خدمات و محصولات ایجاد شده است، بهتر است در نوع استاتیک به طراحی برسد. در این صورت راحتی استفاده کاربر از سایت و دستیابی به اطلاعات مذکور با بالاترین سرعت، انجام می‌پذیرد.

بیشتر بخوانید :
HTTP2 چیست؟

اما اگر فعالیت‌های سایت موردنظر، نیاز به تغییر متون، تصاویر، ویدئو و یا قالب‌های ظاهری مختلف دارد، باید از نوع داینامیک بهره بگیرد. در این صورت اطلاعات موجود در سایت، می‌تواند به راحتی مورد تغییر، کاهش و افزایش قرار بگیرند. مدیریت آسان محیط کاربری سایت داینامیک برای صاحبان آن‌ها، از قابلیت‌های مهمی است که نیاز به هیچگونه علم کدنویسی و برنامه‌نویسی ندارد. کنترل سایت برای سئو‌سازی، توسط طراحان یا صاحبان سایت، می‌تواند در جهت بارگذاری آن در صفحات اول مرورگر‌ها صورت بگیرد. این کنترل ساده و جامع، توسط سایت‌های داینامیک قابل اجرا می‌باشند.

خدمات طراحی سایت استاتیک و داینامیک در تهران سایت

مجموعه تهران سایت، تمرکز و تجربه کافی را جهت انتخاب روش مناسب برای طراحی سایت‌های مختلف، دارا می‌باشد. در این مطلب اهمیت آشنایی با تفاوت طراحی سایت استاتیک و داینامیک برای کاربران مشخص شد. اما کارشناسان مجموعه تهران سایت، توانسته‌اند با ارائه راهکار‌های مفید به صاحبان سایت و برقراری ارتباط مستقیم با آن‌ها، کمک فراوانی را در راستای انتخاب نوع طراحی سایت با روش استاتیک یا داینامیک اعمال کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *