دوشنبه 11 بهمن 1400 زمان خواندن : دقیقه تهران سایت

به ما امتیاز بدهید

تفاوت بازاریابی کلاسیک با دیجیتال چیست؟

به هرگونه بازاریابی و روشهای تبلیغاتی که بدون نیاز به اینترنت در زمان‌های قدیم صورت میگرفت بازاریابی کلاسیک یا بازاریابی سنتی می‌گویند. بازاریابی کلاسیک شامل پرینت، تبلیغات صوتی، ایمیل مستقیم، تلفن و تبلیغات خارجی مثل بیلبورد و بنرهای تبلیغاتی می‌شود. این روش بازاریابی از ابزارهایی مانند روزنامه تا رادیو و شبکه‌های تلویزیونی، به یافتن بازار هدف کمک می‌کند. این نوع بازایابی برای جذب مشتریان بومی و فعالیت در منطقه‌ی اطراف بسیار مفید می‌باشد زیرا تبلیغات فیزیکی مانند بنرها و بیلبوردها مدت زیادی باقی می‌مانند و افرادی که دسترسی به اینترنت ندارند از این روش می‌توانند با شما آشنا شوند. بازاریابی کلاسیک به این منظور صورت میگیرد که کاربران هدف بتوانند بدون دسترسی به شبکه های اجتماعی یا اینترنت از خدمات استفاده کنند و بتوانند با این کسب و کارها در ارتباط باشند.

 1. قابلیت مشاهده‌ نتایج تبلیغات

در روش‌های سنتی بازاریابی که شما به شکل تراکت یا بنر و تابلو تبلیغات انجام می‌دادید نمیتوانستید مشاهده کنید چه تعدادی از افراد با کسب و کار شما ارتباط برقرار کرده اند ولی در دیجیتال مارکتینگ شما مشاهده میکنید چه تعداد افراد بر روی لینک شما کلیک کرده و وارد سایتتان شده‌اند، و چه تعدادی از شما خرید کرده‌اند. با این روش شما میتوانید عیب‌های خود را متوجه شوید و استراتژی خود را تغییر دهید.

 1. نوع تعامل کاربران با کسب و کار

در روش سنتی کاربران فقط از طریق مراجعه حضوری می‌توانستند با فروشنده و محصولات در ارتباط باشند و نمی‌توانستند از تمامی ویژگی‌های محصولات با خبر باشند. تفاوت بازاریابی کلاسیک با دیجیتال مارکتینگ همین موضوع است که کاربران از طریق وبسایت به وسیله فیلم و عکس‌ها میتوانند راحت‌تر با فروشنده‌ها ارتباط برقرار کنند.

 1. هزینه‌ کسب و کار

بازاریابی کلاسیک در مقابل بازاریابی دیجیتال بسیار پرهزینه‌تر است. به عنوان مثال، یک برند برای اینکه بتواند در تلویزیون تبلیغ کند یا در یک بزرگراه به مدت محدودی بیلبورد داشته باشد، باید هزینه زیادی بپردازد و حتی نمی‌توانند مطمئن باشند که مخاطب مدنظرشان آن تبلیغ را دیده یا نه و نتایج بازاریابی آنها نیز قابل اندازه‌گیری نیست. به دلیل هزینه‌های بالای بازاریابی سنتی، بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌های کوچک قادر به استفاده از تبلیغات سنتی نیستند.

 1. قابلیت تارگت کردن مخاطب هدف
بیشتر بخوانید :
نیچ مارکتینگ چیست؟

یکی دیگر از تفاوت‌های بازاریابی کلاسیک با دیجیتال مارکتینگ این است که شما هنگامی که به روش سنتی تبلیغ میکنید مطمعا نیستید که به مثال مخاطبین هدف شما آگهی شما را در تلویزیون یا در خیابان دیده‌اند یا خیر!؟ در بازاریابی دیجیتال شما میتوانید در پلتفرم‌هایی تبلیغ کنید که مخاطبین هدفتان در آن حضور دارند. بهترین نتیجه در بازاریابی زمانی بدست می‌آید که مناسب‌ترین تبلیغ برای هر شخص در بهترین زمان و کانال به او نشان داده شود و این کار از طریق شخصی‌سازی با استفاده از داده‌ها در بازاریابی دیجیتال امکان‌پذیر است.

 1. قابلیت اعمال تغییرات در استراتژی تبلیغات

در تبلیغات به شکل سنتی یا کلاسیک پس از اینکه یک آگهی منتشر می‌شود شما نمیتوانید محتوای تبلیغات خود را تغییر دهید ولی در دیجیتال مارکتینگ شما قابلیت تست A/B  را دارید تا بهترین استراتژی موجود برای تبلیغات را انتخاب کنید و بالاترین بازخورد را دریافت کنید.

 1. نامحدود بودن از نظر موقعیت جغرافیایی

با استفاده از تبلیغات سنتی شما فقط مخاطبین محدوده‌ی مکانی خود را هدف قرار میدهید ولی در مقایسه بازاریابی کلاسیک با دیجیتال مارکتینگ میتوان گفت شما محدودیت مکانی ندارید و مخاطبین خود را در هر نقطه مکانی می‌توانید تارگت قرار دهید.

انواع بازاریابی کلاسیک

 • تبلیغات کاغذی مانند روزنامه، مجله‌ها و تراکت‌های تبلیغاتی
 • تبلیغات در رسانه‌های صوتی و تصویری مانند تلویزیون و رادیو
 • تبلیغات از طریق پست مانند ارسال کاتالوگ‌های تبلیغاتی و مجله‌های تبلیغاتی
 • تبلیغات از طریق تلفن مانند اس‌ام‌اس های تبلیغاتی و یا تل‌مارکتینگ
 • تبلیغات محیطی مانند تابلوها و بیلبوردهای تبلیغاتی

با وجود قدیمی بودن این نوع تبلیغات ولی هنوز کاربردی میباشد و در کنار تبلیغات دیجیتال مارکتینگ استفاده از تبلیغات کلاسیک نی‌تواند به شما کمک کند. با چندین مزایای تبلیغات کلاسیک آشنا شویم:

مزایای بازاریابی کلاسیک

 1. سادگی و همه‌گیر بودن

اکثر افراد امروزه دسترسی به شبکه های اجتماعی و اینترنت دارند و با انواع تبلیغات آشنا شده‌اند ولی هنوز بخش‌هایی از جامعه و افراد هستند که به اینترنت دسترسی ندارند و استفاده از بازاریابی کلاسیک یا تبلیغات سنتی تاثیر بیشتری از دیجیتال مارکتینگ بر روی این دسته از افراد خواهد داشت.

 1. دسترسی محلی

استفاده از روش‌های مختلف تبلیغات سنتی یکی از مزایایی که برای ما دارد این است که اگر ما از تراکت یا بنر استفاده کنیم و یا بر روی شبکه‌های محلی تبلیغات انجام دهیم مخاطب هدف بومی بیشتری بدست میاوریم.

 1. ماندگاری بیشتر

استفاده از بنر یا تبلیغات کاغذی محدودیت زمانی یا مکانی برای ما ندارد و مشتریان شما می‌توانند تبلیغات چاپ شده‌ی شما را نزد خود نگه‌داری کنند و در زمان نیاز به کسب و کار شما مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید :
وایرال مارکتینگ یا بازاریابی ویروسی چیست؟

با وجود اینترنت و سرچ‌های گوگل این امکان کمرنگ شده است ولی هنوز نزد عده‌ای طرفدار دارد.

تفاوت بازاریابی کلاسیک با دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکت چیست؟

امروزه بازاریابی دیجیتال یک امر ضروری برای هر کسب و کار بشمار می‌آید زیرا مردم برای همه‌ی کارهای روزمره‌ی خود مانند خرید تا خدمات بانکی از اینترنت استفاده می‌کنند، همین موضوع باعث رونق گرفتن کسب و کارهای اینترنتی و بالا رفتن اهمیت دیجیتال مارکتینگ شده است. مشتریان قبل از خرید اینترنتی به دنبال کسب اطلاعات در مورد محصول مورد نظر هستند و در این هنگام است که ضرورت داشتن یک وبسایت قوی به چشم می‌آید.

هر کسب و کاری در هر زمینه‌‌ای که فعالیت دارد به نسبت خودش میتواند در زمینه ی اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشته باشد. تبلیغات دیجیتال دسته‌بندی‌های متفاوتی دارد و در انواع مختلفی صورت میگیرد، با ما همراه باشید تا با انواع تبلیغات و بازاریابی دیجیتال آشنا شوید:

انواع دیجیتال مارکتینگ

 • بازاریابی محتوایی content marketing
 • بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو Search Engine Optimization
 • بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی Social Media Marketing
 • بازاریابی موتورهای جستجو Search Engine Marketing
 • تبلیغات کلیکی Pay Per Click Advertising
 • تبلیغات ایمیلی Email Marketing
 • بازاریابی افیلیت Affiliate Marketing
 • تبلیغات در وبسایت Web Advertising
 • تبلیغات درون اپلیکیشنی In-App Advertising
 • ریمارکتینگ Remarketing

در این بخش باید بگوییم دیجینتال مارکتینگ با طراحی سایت ارتباط مستقیم دارد به همین دلیل فکر کردیم می‌تواند پیشنهاد مناسبی برایتان باشد که به صفحه طراحی سایت در تهران سایت مراجعه نموده و برای کسب اطلاعات از مراحل کار و نحوه عملکرد تهران سایت با شماره تلفن 02177711200 تماس حاصل کنید و از مشاوره رایگان و کارشناسی شده ما بهره‌مند شوید.

برند ها به چه دلیل به دیجیتال مارکتینگ نیاز دارند؟

 • فروش بیشتر محصولات و در نتیجه بازگشت سرمایه اولیه

هدف اصلی از تبلیغات دیده شدن و افزایش بازدید است و نتیجه‌ی آن فروش بیشتر محصولات است، پس اگر کسب و کاری را راه اندازی میکنید به فکر تبلیغات باشید تا بتوانید هر چه سریع‌تر به آن میزان فروشی که مد نظر دارید برسید و سرمایه خود را چند برابر کنید.

 • تبلیغات اینترنتی بر دیگر جنبه های تبلیغاتی نیز تاثیر میگذارد

تبلیغات اینترنتی در گوگل و یا دیگر پلتفرم ها در نهایت موجب شناخته شدن یک برند می‌شود و این شناخته شدن باعث می‌شود نام برند در ذهن مخاطبین بماند و هرجا با این نام برخورد کردند سریعا به یاد خدمات و نوع کسب کار شما می‌افتند، پس تبلیغات دیجیتال در رسانه‌های غیر دیجیتال نیز تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

 • تبلیغات دیجیتال دهن به دهن میچرخد
بیشتر بخوانید :
افیلیت مارکتینگ چیست؟

اگر شما یک استراتژی خاص برای شیوه تبلیغات خود استفاده کنید، به طور مثال از یک تیکه کلام خاص برای برندسازی استفاده کنید این تیکه کلام در بین مخاطبین دهن به دهن میچرخد و نام برند شما بر سر زبان ها می‌افتد، پس برای تبلیغات خود از یک ایده جدید و خلاقانه استفاده کنید تا فرایند تبلیغاتتان سریع تر و به شکل بهتری به جلو برود.

اشتراک گذاری‌های آنلاین را می‌توان موثر ترین روند تبلیغات دیجیتال دانست زیرا فراگیری تبلیغات با این روش خیلی بهتر صورت می‌گیرد، به طور مثال هنگامی که یک فرد تبلیغات شما را میبیند و از آن خوشش می‌آید آن را برای دوستان و آشنایان خود به اشتراک میگذارد و این امر موجب همه‌گیر شدن یک تبلیغ می شود..

 • تبلیغات دیجیتال خیلی موثر تر از تبلیغات سنتی است

درسته که حجم بسیار زیادی تبلیغ در صفحات مجازی هست ولی ترس این موضوع را نداشته باشید که تبلیغ شما در بین این حجم از تبلیغات گم شود زیرا اگر شما در زمینه مناسب و با موضوع جذاب تبلیغ خود را ارائه دهید حتما از شما استقبال خواهد شد. در ضمن طرفداران تلویزیون و رادیو و دیگر رسانه‌های غیر الکترونیک خیلی به نسبت موبایل و شبکه‌های اجتماعی کمتر شده است پس اگر به دنبال بازدهی بالا هستید به سبک مدرن تبلیغ کنید.

 • سریع به بازدهی میرسند

سایر روش‌های بازاریابی و کسب رتبه مانند سئو و … نتیجه خواهد داد ولی اگر زمان به ثمر رسیدن زحماتتان برای شما اهمیت دارد از روش های دیجیتال برندینگ استفاده کنید، در استفاده از تبلیغات دیجیتال ممکن است ظرف چند دقیقه چندین نفر با شما تماس بگیرند و فروش محصولاتتان از همان ابتدا رونق پیدا کند.

 • برای کسب و کارهای کوچک بسیار مناسب است

شرکت‌های نوپا که بودجه‌ی زیادی برای بازاریابی ندارند می‌توانند با استفاده از استراتژی درست و بدون صرف هزینه‌ی بسیار زیاد در کنار شرکت‌ها و موسسه‌های بسیار قوی در آن صنعت دیده شوند. این امر با استخدام مشاورهای با تجربه و حرفه‌ای به راحتی امکان پذیر است، با ما همراه باشید.

دیجیتال مارکتینگ چیست

مزایای دیجیتال مارکتینگ برای برند ها

 • نتایج بدست آمده قابل اندازه‌ گیری است

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بازاریابی دیجیتال این است که مدیران کسب و کار در هر لحظه می‌توانند از آمارهای سایت خود باخبر باشند که چند نفر در روز از سایتشان بازدید کرده‌اند و چه تعداد از طریق تبلیغات و لینک های ورودی به تازگی وارد سایتشان شده‌اند.

 • ارتباط دو طرفه با مشتریان

یکی از برتری‌های دیجیتال مارکتینگ این است که با ایجاد یک دکمه CTA به راحتی می‌توانید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید، و آنها با کلیک بر روی آن دکمه به صفحه ارتباط با شما از طریق شبکه‌های اجتماعی دیگر هدایت شوند. ارتباط با مشتریان باعث می‌شود کسب‌ وکارها راحت‌ تر مخاطب هدف خود و نیازهای آنها را شناسایی کنند و استراتژی خود را به سوی افزایش رضایت مشتریان هدایت کنند.

 • هزینه تبلیغات کمتر و بازدهی بیشتر
بیشتر بخوانید :
هک رشد چیست؟

نرخ بازگشت سرمایه جز مهمترین پارامترها برای شروع یک دیجیتال مارکتینگ موفق است. استفاده از دیجیتال مارکتینگ باعث بکارگیری نیروی کار انسانی کمتری می‌باشد و در نتیجه باعث صرف هزینه کمتری می‌شود و همچنین دیجیتال مارکتینگ جامعه بیشتری از افراد را شامل می‌شود و در نتیجه بازدهی بیشتری خواهد داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *