پنج‌شنبه 08 اردیبهشت 1401 زمان خواندن : محاسبه نشده تهران سایت

tldچیست؟
به ما امتیاز بدهید

دامنه سطح بالا یا (TLD (Top level Domain که به آن پسوند دامنه نیز گفته می‌شود، اصطلاح پسوندی است که در انتهای نام دامنه در آخرین بخش آدرس وب قرار داده می‌شود و به واسطه سیستم نام دامنه مدیریت می‌شوند. پرکاربردترین پسوندهای دامنه “com.” است. از سایر TLD های پرطرفدار می‌توان «gov / .edu / .org.» را نام برد. غیر از موارد نام برده بیش از 1000 دامنه سطح بالای جدید معنی‌دار و غنی از کلمات کلیدی موجود است که یکسری از آنها مطعلق به منطقه یا کشورهای خاصی هستند و وب مستران می‌توانند از آنها استفاده کنند.

نام دامنه یا Domains، آدرس‌ اینترنتی منحصربه‌فرد و قابل خواندن وب‌سایت‌ها هستند، همچنین در سئو سایت تاثیر دارند و قبل از شروع طراحی سایت انتخاب می‌شوند. نام دامنه از سه بخش زیر تشکیل شده‌اند. ترکیب نام دامنه و دامنه سطح بالا به عنوان “دامنه ریشه” شناخته می‌شود و “http://” هم که بخشی از URL یک صفحه است به عنوان “پروتکل” شناخته می‌شود.

  1.  دامنه سطح بالا (گاهی به آن پسوند، پسوند دامنه یا TLD هم گفته می‌شود)
  2.  نام دامنه (یا آدرس IP)
  3.  زیر دامنه اختیاری

دامنه سطح بالا TLD چگونه بر سئو تاثیر میگذارد؟

پسوند دامنه TLD شما همان چیزی است که بعد از نام دامنه شما که شامل نام برند، نام محصول یا خدمات خاصی که ارائه می‌دهید، قرار می گیرد، معمولاً پسوند دامنه شما با کد کشور در حوزه سئوی بین‌المللی عامل رتبه‌بندی موتورهای جستجو است. داشتن دامنه‌های سطح بالای کد کشور (ccTLD) می‌تواند به موتورهای جستجو نشان دهد که محتوای شما در کدام کشور هدف قرار گرفته می‌شود.

TLD چیست؟

کدام پسوند دامنه برای سئو بهتر است؟

اگر شما یک وبسایت یا کسب و کار حرفه‌ای دارید به طور کلی نام دامنه‌ com. ارزش جستجوی بیشتری را برایتان به همراه دارد چون قدرتمندترین و محبوب‌ترین دامنه است زیرا مردم آن را معتبر، قابل اعتماد و به یاد ماندنی‌تر از بقیه پسوندهای دامنه می‌دانند. بعد از آن org. هم از دامنه‌های به یاد ماندی و پرمصرف است.

وقتی به عنوان یک وب مستر دامنه‌ای ثبت میکنید غیر از مورد انتخابیتان به منظور به حداکثر رساندن ترافیک مستقیم به یک دامنه به شما Top-level -Domain های دیگری پیشنهاد می‌شود. اگر COM. برای نام دامنه‌ای که نسبت به خریدش اقدام کردید در دسترس نبود از net. یا co. یا هر TLDشناخته شده دیگر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :
آشنایی با الگوریتم پاندا

برای متخصصین حرفه‌ای سئو بهتر است که از TLDهای کیفیت پایینی مانند ws. یا info. یا biz. یا name. چون این TLDها کمتر شناخته شده‌اند و ترافیک کمتری دارند.

دامنه سطح بالا TLD های غیر از COM. به برند شما کمک می‌کند یا به آن آسیب می‌رساند؟

TLD های غیر از COM. کمک می‌کند نام تجاری شما متمایز از برندهای دیگر باشد. اگر کاربران یا مشتریان شما افرادی فنی باشند احتمالا از این تمایز استقبال می‌کنند و به TLD شما گرایش بیشتری پیدا می‌کنند و به آن اهمیت می‌دهند ولی اگر کاربران شما افراد معمولی‌تری باشند ممکن است این تمایز را بنا بر نامعتبر بودن برند بدانند.

برای تأیید موضع Google نسبت به TLDهای جدید بررسی کنید که آن‌ها مواردی مانند https://abc.xyz/، https://docs.new و https://domains.google را در خود جای داده‌اند و از آنها استفاده می‌کنند یا خیر!

پس جامعه هدف شما در این زمینه کاملاً دخیل است و باید به آن توجه داشته باشید. در ضمن دامنه‌های COM. در TLD رتبه بالاتری در جستجو نسبت به بقیه پسوندهای دامنه ندارند ولی گوگل آن‌ها را بیشتر از بقیه ترجیح می‌دهد چون جز‌ء دامنه‌های قدیمی هستند.

به طور کلی روش‌های مختلفی وجود دارد که گوگل با استناد بر آنها می‌تواند کیفیت صفحه را تجزیه و تحلیل کند. بررسی دقیق بک لینک‌ها، تجزیه و تحلیل محتوا، معیارهای جستجو، معیارهای ترافیک ارگانیک و چندین و چند عامل دیگر که توسط Backlinko توضیح داده شده است، معیارهایی هستند که برای برجسته شدن و رتبه گرفتن یک وبسایت یا صفحه هائز اهمیت هستند.

بدون دیدگاه