موشن گرافیک | تدوین تیزر تبلیغاتی

تدوین استراتژی و اجرای انواع خدمات گرافیکی نظیر موشن ، تدوین و تیزر تبلیغاتی

به ما امتیاز بدهید

موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک Motion Graphics به معنای گرافیکِ در حرکت یا پویاست؛ به این منظور که بیس اصلی آن ویدیو ایست که بر اساس متن یا تصویر متحرک نمایش داده می‌شود. موشن گرافی دراصل ورود دانش طراحی با استفاده از رسانه‌های جدید با افزودن عناصر زمان و مکان، برای ایجاد حرکت است. این نوع گرافیک متحرک را می‌توان از انیمیشن معمولی متمایزدانست، زیرا آنها شخصیت محور یا مبتنی بر یک داستان نیستند و اغلب اشکال و فرم‌های انتزاعی متحرک مانند لوگوها یا عناصر لوگو را نشان می‌دهند.
توسعه فناوری و وجود صفحه نمایش‌های مختلف در زندگی امروزی، دامنه Motion Graphics را گسترش داده است. موشن گرافیک قبلاً فقط برای معرفی اطلاعات فنی و ایجاد حس و انرژی به یک موضوع متنی استفاده می‌شد، اما امروزه طیف وسیعی از اهداف را دنبال می‌کند. با پیشرفت‌ روزافزون طراحی سایت، Motion نقش مهمی در کمک به ایجاد تجربه‌های رابط بهتر از طریق حوزه تخصصی UX Motion Design ایفا کرده است. وقتی صحبت از تبلیغات، به ویژه در رسانه‌های اجتماعی به میان می‌آید، موشن گرافیک جایگاه پررنگ و مشخصی در همه چیز از تبلیغات پیچیده و داستان محور گرفته تا پست‌های متحرک ساده اینستاگرام می‌درخشد. موشن گرافی یک ابزار عالی برای کمک به پست‌های شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام است. موشن گرافی تقریباً در هر جایی کاربرد دارد، از پست‌هایی در حوزه طلا و جواهرات تا پوشاک و قطعات پزشکی. شما در هر شبکه اجتماعی که میخواهید کسب و کار یا اطلاعاتتان را به نمایش بگذارید به راحتی می‌توانید از موشن گرافیک و تأثیرگذاریش بهره‌مند شوید.

هدف از استفاده‌ی موشن گرافی چیست؟

موشن گرافیک راهی مناسب برای برقراری ارتباط بصری با بیننده و عمق بخشیدن به یک موضوع است که همراه با موزیک مناسب می‌تواند پیامی را به خوبی به مخاطب منتقل کند. به بیان ساده، موشن گرافیک یک انیمیشن است که متن جزء اصلی آن است. یکی از دلایل محبوب شدن موشن گرافی‌ها این است که ساختن آن‌ها کار آسانی است. موشن گرافیک قطعاتی از انیمیشن یا فیلم دیجیتالی است که حالت حرکت یا چرخش را ایجاد می کند که معمولاً با صدا ترکیب می‌شود و از طریق فناوری رسانه الکترونیکی نمایش داده می‌شود. یکی از اولین کسانی که از اصطلاح «موشن گرافیک» استفاده کرد جان ویتنی بود، او انیماتور بود و در سال 1960 شرکت موشن گرافیک را برای ساخت عنوان فیلم‌ها و تلویزیون تأسیس کرد.

ریتم در موشن گرافی

وقتی صحبت از Motion به میان می آید، سرعت عمل و انتقال صحنه‌ها برای یک ویدیوی موشن گرافیک مطلوب، بسیار مهم است. ریتم دقیقاً از تفاوت سرعت عمل در لحظات مختلف انیمیشن ناشی می‌شود. حرکات آرام‌تر، با مدت زمان طولانی‌تر، می‌توانند به بیننده حس آرامش را انتقال دهند، در حالی که اقدامات سریع و جابجایی‌های زیاد، حس پرانرژی‌تری را منتقل می‌کنند. ترکیب همین حرکات تند و آرام در یک ویدیو به ایجاد ریتم و اوج کمک می‌کند. موشن یک زبان است، که می‌تواند داستانی را به تنهایی بیان کند و پیام را به صورت قدرتمند انتقال دهد.

تصاویر متحرک چگونه کار می‌کنند؟

فیلم‌ها، مجموعه‌ای از عکس‌های ثابت هستند که فریم فریم و به‌ سرعت به‌ وسیله نور روی صفحه نمایش نشان داده می‌شوند. به دلیل پدیده نوری که به عنوان تداوم دید شناخته می‌شود، این حرکت واقعی، صاف و مداوم را ایجاد می‌شود. بنابراین، انیمیشن در محدوده طراحی گرافیک است. اینکه یک طراح گرافیک باید با ساخت انیمیشن آشنا باشد یا نه بستگی به نیازها و نظر خود فرد دارد. ساخت انیمیشن علاوه بر برخی اصول طراحی حرکتی نیازمند دانش سایر اصول طراحی است.

چرا موشن گرافی در کسب و کار شما اهمیت دارد؟

زمانی که موشن گرافی به درستی انجام شود می‌تواند دیدگاه یا هدف شما را بسیار جذاب‌تر از یک متن ساده به مخاطبانتان منتقل کند. ارزش موشن گرافیک در توانایی است که در بیان سریع موضوع و هدف برند کسب و کار شما به بیننده القا می‌کند. موشن گرافیک به راحتی با ایجاد فضایی پویا و دارای انرژی باعث افزایش آگاهی مخاطب از برند شما می‌شود.
پس در یک بازار اشباع شده، داشتن هویتی قوی برای یک برند، می‌تواند سهم زیادی از بازار مربوط به دسته کسب و کار شما را به نفعتان افزایش دهد. اگر مشتریان اصلی از خصوصیات دقیق و تمایز برند شما آگاه باشند، به احتمال زیاد تا آخرین مرحله قیف فروش پیش خواهند رفت. این روند به راحتی از طریق داستان‌گویی بصری برای موضوع مورد نظر شما، با گرافیک‌های حرکتی به تجزیه اطلاعات پیچیده کمک می‌کند و پیام را به سادگی و کاملاً قابل درک به مخاطبینتان ارائه می‌دهد.

مزایای موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک در مقایسه با سایر انیمیشن‌ها و ویدیوها ارزان‌تر و آسان‌تر ساخته می‌شود. تبلیغات، ویدیوها یا تولید محتوا عنوانی که از طریق موشن گرافیک ساخته می‌شوند مطمعناً، جذاب‌تر از متن‌های خشک و معمولی یا تبلیغات ساده هستند. این ویدیوها به راحتی پشتیبانی می‌شوند و قابل اشتراک گذاری هستند.

افکت motion چیست؟

جلوه‌های حرکتی مجموعه‌ای قدرتمند از کنترل‌ها برای اضافه کردن انتقال‌ها و حرک انیمیشن‌های زیبا به طراحی شما هستند.

9 تا از بهترین نرم افزارها برای ساخت موشن گرافیک

 1. Adobe After Effects  بهترین نرم افزار موشن گرافیک و انیمیشن
 2. Cinema 4D  انتخاب طراحان
 3. Adobe Premiere Pro  برای ویرایش حرفه‌ای ویدیو و صدا
 4. Mocha Pro  ابزار ردیابی مسطح قوی برای VFX
 5. Adobe Photoshop  برای ایجاد ویدیو
 6. Adobe Illustrator  نرم افزار ساخت گرافیک با استاندارد صنعتی
 7. Maya نرم افزار گرافیک متحرک سه بعدی متوسط
 8. Nuke برای ایجاد جلوه‌های بصری حرفه‌ای با پیکسل کامل
 9. Blender  مجموعه ایجاد 2D / 3D

یادگیری موشن گرافیک چقدر زمان می‌برد؟

برای مهارت داشتن به عنوان یک متخصص موشن گرافیک، بسته به پیچیدگی پروژه‌هایی که روی آنها کار میکنید و البته پشتکار خودتان، چیزی حدود 6 ماه تا یکسال زمان لازم دارید تا در این کار حرفه‌ایی شوید.
در ادامه مبحث موشن گرافی زمان این است که درباره مبحث تبلیغات تصویری و تیزرهای تبلیغاتی صحبت کنیم پس همرا ما باشید تا همه آنچه در این باره لازم دارید برایتان شرح دهیم:

تبلیغات تصویری چیست؟

تبلیغات تصویری شامل تصویری حاوی اطلاعاتی درباره کسب و کار شما یا خدمات و محصولات شما است. وقتی افراد روی تبلیغ شما در صفحات وب کلیک می‌کنند، به وب‌سایت شما منتقل می‌شوند. چنین تصاویر یا عکس‌های باکیفیتی به وضوح محصول، چشم‌انداز یا هدف و ارزش‌های شما را به کاربران توضیح می‌دهند و در استراتژی‌های بازاریابی کمک بزرگی برای برندتان هستند.

انواع مختلف تبلیغات کدامند؟

همانطور که می‌دانید تبلیغات نقش مؤثری در مطرح شدن برند شما دارد پس اینکه از چه طریقی و با چه روشی نسبت به نوع برند و کسب و کارتان تبلیغات انجام دهید بسیار مهم است. تبلیغات آنلاین وبسایتی، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات در رونامه‌ها و مجلات، تبلیغات رادیویی، کاتالوگ‌ها وبروشورها و… می‌توانند طیف عظیمی ازبازدید کنندگان را به سمت کسب و کار شما هدایت کند.

تیزر چیست؟

تیزر تکنیکی برای ارائه تبلیغات در تلویزیون، رادیو یا رسانه‌های محیطی و چاپی است که می‌تواند بازخورد عالی برای کسب و کارها داشته باشد. تیزر تبلیغاتی تصویری است که کنجکاوی بیننده را تحریک می‌کند و او را برای پیگیری محصول و خدمات و به طور کلی هدف مشتاق می‌کند.
برای ساخت برخی تیزرها از یک قالب خاص و برخی دیگر از چندین قالب استفاده می‌شود. انتخاب قالب بسیار مهم است، برای انتخاب قالبی که بتواند هم پیام آگهی را به درستی منتقل کند و هم ارتباط نزدیکی با بیننده برقرار کند لازم است که بدانیم برای چه هدفی می خواهیم از یک الگو استفاده کنیم.

امروزه تبلیغات به عنوان یک عنصر کلیدی در اطلاع رسانی و ترغیب مشتریان در مورد محصولات، برندها و شرکت‌ها شناخته می‌شود. انواع مناسب و صحیح تبلیغات و استفاده از رسانه‌های مناسب برای انتقال محتوای تبلیغاتی به مخاطبان موثر است. مشتریان بازار هدف می‌توانند مرحله معرفی یا رشد چرخه عمر محصول را با سرعت بالایی طی کنند. در بین انواع تبلیغات رسانه‌ای، محیطی، چاپی و همچنین تیزرهای تلویزیونی زیرمجموعه‌ای از تبلیغات رسانه‌ای هستند که بیشترین و بهترین تاثیر را روی مخاطب دارند.

مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزرهای تبلیغاتی شامل سه مرحله اصلی: پیش تولید، تولید و پس از تولید می‌باشد.

تهیه فیلمنامه، انتخاب بازیگر، فیلمبرداری، صداگذاری، تدوین و… از جمله مراحلی است که برای تولید یک تیزر انجام می‌شود. در یک تیزر تبلیغاتی موفق داشتن استراتژی، خلاقیت و اجرای درست سه عامل کلیدی هستند که در موفقیت تیزر نقش اساسی دارند.

آموزش و اصول ساخت تیزر تبلیغاتی چیست؟

وقتی صحبت از تیزر تبلیغاتی می‌شود، اصولا منظور همان ویدیو یا کلیپ تبلیغاتی است که در آن معمولاً محصول یا خدمات به مخاطب معرفی می‌شود. ساخت تیزر، کاری تخصصی است که نیاز به دانش و تجربه بالایی دارد اما به طور کلی زمان استاندارد تیزرهای تبلیغاتی بین 15 تا 50 ثانیه است، در واقع برای زمان تیزر قانون خاصی وجود ندارد. برای ساخت تیزر با ایجاد یک سناریوی منسجم و هدفمند و استفاده از اصول گرافیک و کادربندی صحیح و همچنین رعایت اصول فیلمبرداری حرفه ای سعی کنید پیام خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به موثرترین شکل به مخاطب انتقال دهد.

تیزرهای تبلیغاتی موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟

امروزه رقابت در بازار کار به شدت بالاست و برندی موفق‌تر خواهد بود که پیام تبلیغاتی خود را بهتر از دیگران به مخاطب منتقل کند، پس داشتن استراتژی قوی و ارائه ایده‌های خلاقانه که در ذهن بیننده حک شود کاملاً واجب است. در این مسیر باید ویژگی‌های زیر را رعایت کنیم:

 •  زیبایی های بصری و شنیداری متناسب با توجه به سلیقه مخاطب باشد.
 •  نسبت به طرز فکر و ذهنیت مخاطب شناخت کامل داشته باشید تا برای انتقال پیام تبلیغاتی ایده مناسب ارائه دهید.
 •  شناخت اهداف، خواسته‌ها و نیازهای مشتریان و هدف گذاری تیزر بر همین اساس
 •  داشتن سناریویی قوی که کاملاً با اهداف تیزر مطابقت داشته باشد.
 •  استفاده از عوامل حرفه‌ایی برای ساخت تیزر مانند کارگردان، فیلمبردار و…
 •  مونتاژ و ویرایش حرفه‌ایی فیلم و افزودن آیتم‌های گرافیکی مناسب به تیزر

کلام آخر

مخاطب‌گرا بودن تیزر از مهم‌ترین عوامل است پس تیزرها باید بر اساس ادراک ذهنی مخاطب ساخته شوند. یکی دیگر از این عوامل مهم زیبایی و جذابیت بصری است که باید در ساخت تیزر تمام جنبه‌های زیبایی شناختی به طور کامل رعایت شود. زمان برای ساخت تیزر مهم است و باید در یک بازه زمانی مشخص بنابر سرمایه‌گذاری که در یک پروژه انجام می‌شود سرعت کار مهم است.