سندباکس

چهارشنبه 14 اردیبهشت 1401 زمان خواندن : محاسبه نشده دیبا افشار

سندباکس یکی از الگوریتم‌هایی است، که گوگل از آن برای دادن موقعیت به وب‌سایت در SERP (صفحات نتایج موتور جستجو) استفاده می‌کند. این مبحث اولین بار در سال 2004 توسط بسیاری از متخصصان سئو مورد توجه قرار گرفت و بسیاری از  وبسایت‌های جدید با عدم رتبه‌بندی در گوگل مواجه شدند.

الگوریتم سندباکس مانند یک فیلتر عمل می‌کند و وبسایت‌های تازه ایجاد شده را در SERP فیلتر می‌کند. گاهی امکان دارد یک صفحه دارای محتوای خوب و سئو مناسب باشد، اما نتواند در چند صفحه اول گوگل قرار گیرد. به این دلیل که، الگوریتم وبسایت تازه ایجاد شده در یک مکان جداگانه قرار گرفته که آن را سندباکس می‌نامیم.

الگوریتم سندباکس

الگوریتم سندباکس

برای اطلاع بیشتر در مورد الگوریتم های گوگل به مقاله‌ای که پیش‌تر در مورد لیست الگوریتم‌های گوگل محتوایی منتشر کرده بودیم مراجعه کنید.

دوره زمانی وبسایت جدید ایجاد شده، در سندباکس ممکن است بر اساس جایگاه آن متفاوت باشد. معمولاً ممکن است 4 تا 6 ماه طول بکشد تا یک وب سایت جدید در sandbox قرار گیرد. اگر گوگل به شما اعتماد نکند، دوره سندباکس برای وبسایت شما افزایش می‌یابد.

چرا گوگل از الگوریتم Sandbox استفاده می‌کند؟

گوگل از الگوریتم سندباکس به منظور ارائه بیشترین نتایج مرتبط با محتوای باکیفیت و اسپم نبودن محتوا، در SERP ها استفاده می‌کند. گوگل نه تنها از الگوریتم sandbox، بلکه از الگوریتم‌های دیگری هم برای رتبه‌بندی سایت‌های با کیفیت در نتایج خود کمک می‌گیرد.

این موضوع مطرح است که رتبه‌بندی وبسایت، در سایر موتورهای جستجو مانند Bing و Yandex نسبت به رتبه‌بندی در گوگل، آسان‌تر است. اما هدف اصلی ما گوگل است به همین دلیل گرفتن رتبه مطلوب برایمان از طریق گوگل مهم است.

چگونه بفهمیم که وب سایت یا پست ما در Google Sandbox است؟

در جستجوی گوگل، زمانی که موضوعات پست خود را جستجو می‌کنید و نمی‌توانید آن‌ها را پس از انتقال به 20 تا 30 صفحه در نتایج گوگل پیدا کنید، این ممکن است نشانه‌ایی برای شما باشد که پست شما در sandbox است.
باید به تجزیه و تحلیل گوگل مراجعه کنید و سپس یک پست خاص را انتخاب کنید و نمودار ترافیک آن را ببینید. اگر ناگهان در یک یا دو نقطه خاص افزایش داشته باشد و بعد برای روزهای طولانی افت کند یا در آن نقطه خاص ترافیک کمتری (1-10 یا 1-2) فقط به پست شما برسد به این معناست که پست شما در  google sandbox قرار گرفته است.

وقتی وب سایت شما در Sandbox قراردارد، چه کارهایی باید انجام دهید؟

مسیر خود را به درستی دنبال کنید!

شما باید یک niche مناسب برای وبسایت خود انتخاب کنید. niche به معنای موضوعی است که می خواهید در وب سایت خود به عنوان محتوا بنویسید. انتخاب یک niche به شما کمک می‌کند در سال های آینده در گوگل رتبه‌بندی مناسبی را کسب کنید. به عنوان مثال ما می‌خواهیم در حوزه فناوری مقاله بنویسیم، پس micro niche به معنای موضوع خاصی است که باید انتخاب کنیم!

مانند: تلفن همراه، آخرین فناوری، فناوری مهندسی و موضوعاتی مانند آن.

اصولاً ترکیب چندین جایگاه در یک وبسایت واحد، برای یک فرد مبتدی دشوار است. به این ترتیب اگر مقالات با کیفیت را به درستی در جایگاه خود بنویسید، توجه گوگل را به وبسایت خود جلب می‌کنید، که شما برای این موضوع مناسب هستید و در نتیجه گوگل به شما جایگاه می‌دهد. امتیاز EAT به این باور کمک می‌کند که شما دانش کافی در مورد آن موضوع خاص را دارید.

سندباکس

سندباکس

ایجاد یک پروفایل با بک لینک باکیفیت

به دست آوردن بک لینک‌‌های با کیفیت از سایت‌های niche مشابه، دوره زمانی قرارگیری در سندباکس را کاهش می‌دهد.همچنین به افزایش امتیاز EAT شما نیز کمک خواهد کرد. یکی از تکنیک‌ها، سئو خارج از صفحه است. گوگل فقط بک لینک‌ها را دنبال می‌کند، بنابراین دریافت بک لینک نشان می‌دهد که وبسایت دیگری به وبسایت شما اعتماد دارد.

برای اینکه از انواع بک لینک و قواعد و استفاده از آن اطلاع پیدا کنید به مقاله بک لینک چیست؟ در تهران سایت مراجعه کنید.

اما باید این را بدانید، که به دست آوردن بک لینک‌های زیاد در یک دوره زمانی کوتاه خطرناک است. بنابراین باید آهسته و پیوسته بک لینک دریافت کنید. به عنوان مثال، وبسایت جدیدی به جای 10 تا 20 بک لینک در یک ماه، 100 بک لینک در طول ماه دریافت می‌کند، این موضوع کاملاً خطرناک است! پس باید به آرامی شروع کنید و نرخ خود را به مرور زمان از 40 به 60 بک لینک در ماه افزایش دهید.

ارتقاء کیفیت محتوا و سئو وبسایت

در این قسمت اصل این است، که مقالات خود را به طور منظم منتشر کنید و حتماً مقالات قدیمی خود را با محتوای جدید به روز کنید.
مقاله خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، زیرا تعامل رسانه‌های اجتماعی و نرخ پرش مخاطب محاسبه می‌شود تا موقعیتی را در نتایج جستجو به شما بدهد.
سئوی فنی را در صفحه، خارج از صفحه، و در مقالات خود اعمال کنید. در زمانی که وب سایت شما در دوره سندباکس قرار دارد، تایم مناسبی است تا در مورد روش‌ها و تکنیک‌های سئو اطلاعات کسب کنید سپس از همین تکنیک‌ها برای رتبه‌بندی پست‌های خود استفاده کنید.

از کلمه کلیدی بیش از حد استفاده نکنید. زیرا استفاده زیاد از حد کلمات کلیدی ممکن است، دوره زمانی سندباکس شما را افزایش پیدا کند. محتوا و کیفیت محتوا الویت گوگل است. همچنین گوگل مقالات کوتاه و بلند را رتبه بندی می‌کند، اصولا مقالات باکیفیت و متن طولانی‌تر تأثیر خوبی در نتایج صفحات جستجو دارند.
در انتها تمام دستورالعمل‌ها و خط‌مشی‌های جستجوی Google و ناشران Google را دنبال کنید. اگر خطایی در وبسایت وجود دارد آنرا در سرچ کنسول جستجو کنید. مطمئن شوید که وبسایت شما در گوگل ایندکس شده و نقشه سایت شما به درستی ارسال شده است.

چگونه از Google Sandbox خارج شویم؟

برای اینکه از Google Sandbox خارج شوید، باید کلمات کلیدی کم رقابت را انتخاب کنید و سعی کنید ،در آن کلمات کلیدی کم رقابت رتبه‌بندی ایجاد کنید. اگر پستی را با کلمات کلیدی کم رقابت رتبه‌بندی کنید، به تدریج سایر پست‌های مرتبط با آن پست هم رتبه‌بندی می‌شوند.

به همین دلیل است که بسیاری از افراد micro niche را انتخاب می‌کنند. چون اگر یک پست رتبه‌بندی شود به این معنی است که همه پست‌ها به زودی رتبه‌بندی می‌شوند.
با رتبه‌بندی درست یک پست، می‌توجه می‌شوید که وب‌سایت یا پست‌های شما از سندباکس خارج می‌شوند.
همچنین حتی یک دامنه یا وبسایت قدیمی در صورتی که با استانداردهای مدرن سازگار نباشند، دوباره وارد سندباکس می شوند.
پس اگر مقاله‌ای در یک وبسایت با دامنه قدیمی یا جدید می‌نویسید، می‌دانید که وبسایت خارج از سندباکس است، اما موضوع متفاوتی را برای این پست جدید انتخاب کرده‌اید و به امتیاز EAT بالایی نیاز دارد.

رای ها
امتیازدهی به مقاله
دیبا افشار

چندسالی هست که در حوزه سئو و تولید محتوا فعالیت دارم و سعی دارم که هرآنچه یاد میگیرم ، به زبان ساده در اختیار کاربران تهران سایت قرار دهم.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها