دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ به هر گونه ای از بازاریابی محصولات و خدمات می گویند که که از طریق دستگاه های الکترونیکی انجام می شود.بعبارتی دیجیتال مارکتینگ به مجموعه اقدامات و فعالیت هایی گفته می شود که برای تبلیغ محصول و یا خدمات با استفاده از ابزارهای دیجیتال انجام می دهیم،درواقع دیجیتال مارکتینگ از تکنولوژی های روز دنیا برای دستیابی به جدیدترین شیوه های تعامل با مشتریان استفاده می کند و با کمترین هزینه امکان فروش هرچه بیشتر محصولات و خدمات را فراهم می کند.

تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

اولین بازاریابی دیجیتال صورت گرفته به 100سال پیش بازمی گردد.در سال 1986 رادیو اختراع شد و حدود 10سال زمان برد تا شناخته شود و مردم بتوانند آن را تهیه کنند.پس از عمومی شدن استفاده از رادیو تبلیغات در آن رواج پیدا کرد.اولین تبلیغ رایو مربوط به یک اجرای اپرا بود که پس از پخش آن تبلیغ تمامی بلیط ها فورا به فروش رفت و این سر آغاز و تولدی برای دیجیتال مارکتینگ شد.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

-آنالیز و تحلیل داده:

پس از اجرای هر کمپین تبلیغاتی باید به کمک پلتفرم های مختلف آن را تحلیل کرد تا بتوان بازدهی کمپین را افزایش داد و کمپین های بهتری اجرا کرد.دو ابزار پرکاربرد در این راستا گوگل آنالیتیکس و متریکس می باشد.

-بهینه سازی موتور جستجو:

امروزه در تمام کسب و کارها کلمه سئو به وفور شنیده می شود.کاربران به محض نیاز به هرچیزی به گوگل مراجعه می کنند بنابراین مهم است که سایت شما نتیجه این جستجو ها باشد.برخی ابزارها مانند SEMrush در این امر می تواند به شما کمک کند.

-ایمیل مارکتینگ:

در سال 1971 اولین ایمیل فرستاده شد.قسمت بزرگی از دیجیتال مارکتینگ را ایمیل مارکتینگ تشکیل می دهد که نرخ بازگشت سرمایه بالایی دارد.یکی از ابزارهای ایمیل مارکتینگMailchimp  است.

-تبلیغات کلیکی:

در این نوع تبلیغ،به ازای هر کلیکی که روی تبلیغ شما بشود ملزم به پرداخت هزینه می شوید.در تبلیغات کلیکی با توجه به قیمت تعیین شده هر کلیک و بودجه مدنظر برای تبلیغات،کلیک دریافت می کنید.

-ریتارگتینگ:

بوسیله این ابزار شما می توانید افرادی که بصورت مستقیم وارد سایت شما شده اند ولی خریدی نداشته اند را دوباره به سایت برگردانید.بر اساس تحقیقات تنها یک درصد از افرادی که اولین بار به سایت آمده اند همان لحظه مشتری می شوند درواقع شما بوسیله ریتارگتینگ می توانید توجه 99درصد افرادی که سریع از سایت خارج می شوند را جلب کنید.کارکرد ریتارگتینگ به این صورت است که هنگام ورود یک مشتری بالقوه به سایت یک کوکی روی مرورگر او قرار می گیرد.این کوکی موجب می شود که مشتری به محض ورود به هر یک از وبسایت ها تبلیغی مختص او و با توجه به محصول یا خدمتی که قبلا دیده ببیند.

-تبلیغات در شبکه های اجتماعی:

امروزه شبکه های اجتماعی با زندگی ما عجین شده اند.به همین دلیل با شبکه های اجتماعی می توانید برندهای تجاری خود را به راحتی تبلیغ کنید که امر می تواند تاثیر بسزایی در رشد کسب و کار و درآمد شما داشته باشد.

-اینفلوئنسر مارکتینگ:

شما می توانید با توجه به موضوع تبلیغی خود اینفلوئنسر مناسب را انتخاب کرده و تبلیغات خود را در فضای مجازی پخش کنید.

-مدیریت شبکه های اجتماعی و تحلیل آن:

امروزه به دلیل زیاد بودن کاربران فضای مجازی حضور فعال وموثر در شبکه های اجتماعی بسیار مفید بوده و موجب افزایش تعامل با مخاطبان می شود.از طریق پلتفرم های مدیریت شبکه های اجتماعی شما می توانید زمان انتشار محتوای خود را تعیین کنید.همچنین این پلتفرم ها گزارش ها و آمارهای مختلفی به ما می دهند که آنالیز و تحلیل بازخورد مخاطبان را برای ما راحت می کند و نیز امکان مدیریت بهینه کامنت ها را به ما می دهد.

-ارسال پوش نوتیفیکیشن:

پیامی شبیه به اس ام اس است که می تواند شامل عکس،تیتر و متن کوتاه باشد که برای کاربران ارسال شده و آن ها را به وب سایت یا اپلیکیشن بازمی گرداند.

با کمک پلتفرم های پوش نوتیفیکیشن می توان نرخ بازگشت کاربران به سایت ،میزان فروش و ترافیک سایت را افزایش داده و حضور خود را به آن ها یاداور شوید.

-انتشار رپورتاژ آگهی:

با استفاده از پلتفرم‌های انتشار رپورتاژ آگهی همانند تریبون می‌توانید محتوای خود را در سایت‌های پربازدید بسیاری به نمایش بگذارید.بعلاوه این که این پلتفرم ها با ارائه گزارش شما را در آنالیز و تحلیل کمپین تان کمک می کند.

-کوتاه کننده لینک:

امروزه بسیاری از افراد آدرسی را از سایت خود در شبکه های اجتماعی اشان می گذارند.با کمک کوتاه کننده های لینک شما می توانید بسیاری از لینک ها را که بسیار طولانی هستند و ظاهر خوبی ندارند و فضای زیادی را نیز اشغال می کنند کوتاه کنید.از جمله کوتاه کننده های ایرانی می توان به لینک پی،لیش و.. اشاره کرد.

-چت آنلاین:

اکثر سایت ها پس از ورود چت باکس کوچکی را برای گفتگو و پشتیبانی شما باز می کنند.این عمل موجب تعامل بیشتر با مخاطبان می شود و امکان تحلیل رفتار آن ها را به ما می دهد.در این زیمینه چت آنلاین هایی داخلی همچون رای چت،دینگ چت،ریتین،چتیاتو،دیالوگ و …فعالیت می کنند.

اهمیت و مزایای دیجیتال مارکتینگ

-سرعت بالا:

یک رسانه چاپی باید مراحل گوناگونی را بگذراند تا به دست مردم برسد ولی محتوای دیجیتال در عرض چند ساعت منتر می شود.به همین دلیل سرعت بالایی دارد و شما را زودتر به اهدافتان می رساند.

-عملکرد و قابلیت نا محدود:

افزونه های مختلفی وجود دارد که می تواند تجربه کاربری را دوچندان کند .محتوای دیجیتال با افزودن افکت های صوتی،قابلیت های تعاملی،فید رسانه های اجتماعی و فرم های مختلف به شدت بهینه شده است.

-بینش قابل اندازه گیری:

در مسیر بازاریابی دیجیتال شما بینش های متفاوتی را می گیرید که می توانید از آن ها در راستای ارتقای محصولات و برند خود استفاده کنید.با نظرسنجی آنلاین می توانید افکار و عقیده های مخاطبان خود را بشناسید و متوجه نقاط ضعف و قوت خود بشوید.

-جلب توجه بیشتر و بهتر کاربران:

رسانه های دیجیتال امکان استفاده از روش های مختلفی را برای جذب مخاطب به شما می دهد،به طور مثال مشاهده یک ویدیو خیلی بیشتر از خواندن یک مقاله جلب توجه می کند.به این طریق مشتری جذب شده و زودتر به مشتری تبدیل می شود.

-فرصت های شغلی متنوع:

دیجیتال مارکتینگ فرصت های شغلی بسیار زیادی را ایجاد کرده است به صورتی که حتی از منزل نیز می توانید درآمد قابل توجهی را کسب کنید.

-نرخ رو به رشد بازارهای دیجیتال:

از سال 1990 تا اکنون بازاریابی دیجیتال نیمی از وضعیت معیشت و روند فناوری را به خود اختصاص داده است و با سرعت زیاد تحول ایجاد کرده است.

-راهی آسان برای یک کسب و کار خلاقانه:

از طریق شبکه های اجتماعی متنوع مانند یوتیوب و اینستگرام و … و یا حتی بواسطه وبلاگ می توان به راحتی هر کسب وکاری را راه انداخت و با تدوین یک استراتژی مناسب فعالیت را آغاز کرده و به درآمد مناسبی رسید.

-پیشرفت آسان در قیف فروش دیجیتال:

با بازاریابی دیجیتال می توان مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کرد.شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام،لینکدین و یوتیوب می توانند برای وبسایت شما ترافیک ایجاد کرده و محصولات و خدماتتان را تبلیغ کنند.

-شکاف مهارت های دیجیتال:

بازار رو به رشد و تازه ی دیجیتال مارکتینگ موجب شکاف مهارت های دیجیتال شده است.شکاف مهارت یعنی بین مهارت های مورد نیاز برای کار و مهارت های فرد تفاوت وجود دارد.این افرادی که با شکاف دیجیتال استخدام می شوند،توانایی لازم برای انجام کارها را ندارند.

-تطبیق پذیری:

در دیجیتال مارکتینگ اگر در بخشی مهارت دارید،باید تلاش کنید تا جایگاهتان تغییر کند و وارد شاخه ی دیگری از این حرفه شوید.در این زمینه گزینه های زیادی به همراه فرصت های یادگیری وجود دارد و شما می توانید از مهارت های خود بهترین استفاده را بکنید.

-پشت سر گذاشتن رقیبان:

شما باید شرکت تان را با بازاریابی دیجیتال منطبق کنید تا به این وسیله شرکت و چشم اندازتان را بشناسید.حتی اگر محتوا و وب سایت شما عالی باشد،ممکن است به دلیل مطلع نبودن از روند بازار نتیجه مطلوبی نگیرید.

-مقرون به صرفه:

شما می توانید با هزینه خیلی پایین تر از تبلیغات تلوزیونیو حتی با بازده خیلی بهتر محصول و خدماتتان را به گوش کاربران برسانید.

مراحل استراتژی دیجیتال مارکتینگ:

  1. مشخص کردن هدف
  2. اطلاع رسانی حضور در دنیای دیجیتال
  3. تحلیل و بررسی رفتارهای مخاطبان