تست A/B چیست؟

تست A/B معمولا در بازاریابی های اینترنتی برای مقایسه دو یا چند المان مختلف انجام میشود تا به نتایج بهتر دسترسی داشته باشیم. اگر این تست به درستی انجام شود باعث افزایش چشمگیر نرخ تبدیل یک وب‌سایت، اپلیکیشن و … می‌شود.

اگر بر روی محتوای خود تست A/B  انجام ندهید، به درآمدی که مدنظر شماست و انتظار دارید که باید برسید، نمی‌‌رسید. تنها راه ارزیابی واقعی نتایج فروش و موفقیت، قیف تبدیل (conversion funnel) و کمپین‌های تبلیغاتی‌، گرفتن اطلاعات به صورت مستقیم از بازخورد خود مشتریان است.

شما نیاز به داده‌های سخت (Hard Data) دارید تا بتوانید واکنش های کاربران وبسایتتان به المان های مختلف را شناسایی کنید و بتوانید در راستای بهبودی فرایند فروش و خدمات وب سایت خود قدم بردارید.

تست A/B چگونه عمل میکند؟

در واقع، تست A/B روش فوق‌العاده‌ای در جهت تعیین بهترین استراتژی‌ تبلیغاتی و بازاریابی آنلاین برای کسب‌ و‌ کار اینترنتی است که بر پایه‌ی مقایسه‎ی حالت‌های مختلف بازاریابی به‌وجود آمده است. در این روش، دو نسخه از یک صفحه وب سایت تهیه می‌شود که در یک نوع موارد مورد آزمایش به شکل A و در نوع دیگر به شکل B قرار میگیرند. سپس این صفحات، در یک بازه زمانی معین که معمولاً بین 3 تا 10 روز است به صورت تصادفی به کاربران نمایش داده می‌شود.

به این معنی که یک کاربر ممکن است با ورود به سایت صفحه A و کاربر دیگری با ورود به همان URL صفحه B را به صورت همزمان مشاهده می‌کنند. در نهایت، با مقایسه‌ی عملکرد و بازخوردهای کلی هر دو نسخه می‌توانید نسخه نهایی وب‌سایت را به گونه‌ای طراحی کنید تا بالاترین نرخ تبدیل کاربر به مشتری را دریافت داشته‌ باشد.

یک مثال برای تست A/B

فرض کنید شما یک وبسایت خبری دارید و میخواهید در آن تبلیغات انجام دهید. در روش A شما بنر خود را در یک قسمت مشخص، مثلا در بالای صفحه قرار میدهید و در روش B بنر خود را در قسمت فهرست وبسایت خود قرار میدهید.

در انتها با انجام تست A/B مشاهده خواهید کرد که بنر با قرار گرفتن در کدام بخش از سایت بیشترین کلیک را داشته است. با استفاده از این روش شما بهترین بازخورد از مطالب‌تان را دریافت میکنید تا در دفعات بعد بازدهی بالاتری دریافت کنید.

هر وب سایتی که شما در صفحات مجازی و موتورهای جستجو مشاهده میکنید با یک هدف خاصی به وجود آمده است. به طور مثال یک سایت فروشگاهی با هدف فروش محصولاتش به مشتریان تاسیس شده و یک سایت خبری به منظور  انجام تبلیغات تشکیل شده است.

کاربرد و طرز استفاده از تست A/B در هر یک از این سایت ها متفاوت است ولی در انتها به تبدیل کاربران به مشتری ختم می‌شود.

توجه داشته باشید که منظور ما از تبدیل کاربر به مشتری این نیست که حتما همه‌ی افرادی که وارد سایت می‌شوند محصولات شما را خریداری کنند. همین موضوع که کاربران در وبسایت شما همان عملی را انجام دهند که شما مدنظر دارید همان تبدیل کاربر به مشتری محسوب می‌شود.

اگر تست A/B را به خوبی برنامه ریزی کنید و تمامی المان ها را در نظر داشته باشید و جز به جز عناصر موثر را مورد تحقیق قرار دهید. در فرایند بازاریابی و کسب درامد شما تاثیر چشم گیری خواهد گذاشت و در نتیجه سود فعالیت های بازاریابی شما موفق تر خواهد بود.

تست a/b چیست؟

چرا شرکت ها به تست A/B نیاز دارند؟

اکثر شرکت ها که وارد عرصه بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ میشوند. برای جذب ترافی بالا برای وب سایتشان هزینه های زیادی را صرف میکنند. ولی تبدیل کاربران سایت به مشتری هزینه چشک گیری برای شرکت ها نخواهد داشت. ولی اگر به شکل درست انجام شود نرخ بازگشت سرمایه را افزایش خواهد داد. پس انجام تست A/B را برای وب سایت ها میتوان امر ضروری دانست.

تست A/B به وب مستر ها و مدیران سایت های مختلف اجازه میدهد تا با برنامه ریزی و اعمال تغییرات در ظاهر وب سایت خود تجربه کاربری (UX) را افزایش دهند و نتیج بدست آمده از ان را جمع آوری کنند تا سایت خود  را به گونه ای برای کاربران طراحی کنند که جذاب باشد. در اصل میتوان گفت تست A/B به مدیران کمک میکند تا فرضیه های خود را محک بزنند تا بهترین راه برای طراحی سایت را بیابید.

با بررسی اطلاعات حاصل از آزمون A/B، مدیران وب‌سایت‌ها خواهند دانست که کدام یک از نسخه‌های ظاهری سایت کلیک بیشتری را دریافت کرده است یا کدام یک از نسخه‌ها توانسته بازدیدکنندگان بیشتری را به مشتری تبدیل کند. همچنین، اگر تست A/B به درستی انجام شود، هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات یک کمپین یا شرکت بازرگانی کاهش می‌یابد.

برای شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام نیز استفاده از تست a/b مفید خواهد بود. برای مطالعه بیشتر و کسب اطلاعات در مورد مدیریت شبکه‌های اجتماعی اینجا کلیک کنید.

تست a/b چیست؟

اهمیت تست A/B در سئو

سئو و رتبه بندی یک سایت در موفقیت در زمینه بازاریابی دیجیتال تاثیر مستقیم دارد. به طور مثال ما میخواهیم بر روی زمان بارگذاری یک سایت برای کاربر این تست را انجام دهیم. در روش A ما نحوه چیدمان و تعداد عکس هایی که بر روی سایت قرار دارد را نسبت به روش B تغییر میدهیم. در نهایت ما این دو روش را مقایسه میکنیم تا ببینیم کدام نوع چیدمان باعث میشود سایت ما سریع تر برای کاربران بار گذاری شود.

یک سایت با سرعت بارگذاری سریعتر می‌‌تواند نرخ تبدیل شما را حداقل 7درصد افزایش دهد،  بنابراین ارزش آن را دارد که به مرور زمان این تست را انجام دهیم و سایت خود را از این نظر ارتقا دهیم. سرعت سایت یکی از فاکتورهای مهم ربات های گوگل برای رتبه بندی سایت میباشد. زیرا موتور جستجوی گوگل می‌‌خواهد یک تجربه سریع و مطلوب به کاربرانش ارائه دهد، درنتیجه به وبسایت‌‌های دارای زمان لود کمتر جایگاه بالاتری در صفحه نتایج(SERP) خود می‌دهد.

این تست را بر روی تجربه کاربری و بسیاری موارد دیگر موثر بر سئو نیز انجام دهید. در مورد سئو سایت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

برای انجام تست A/B چه مقدار زمان لازم است؟

زمان نتیجه گیری از المان های این تست وابسته به ترافیک وب سایت شماست تا به جامعه آماری مورد نظر برسد و شما بتوانید از میان آن افراد نتایج را بررسی کنید. تست A/B ممکن است در سایت هایی با ترافیک بالا در یک شبانه روز به شما نتیجه دلخواه را بدهد و در سایت های معمولی با ترافیک پایین تر چند هفته تا یک ماه زمان ببرد. اگر مدت زمان کوتاهی را برای این تست در نظر بگیرید تعداد افراد کمتری در آن مشارکت خواهند داشت و احتمالا نتیج شما دقت مورد نیاز را نخواهد داشت.

تست a/b چیست؟

ابزار گوگل برای انجام تست A/B

موتور جستجوی گوگل با کمک ابزار گوگل اپتیمایز (google optimize) به کمک شما آمده است تا با کمک این ابزار بتوانید روی یک لندینگ پیج تستA/B  را انجام دهید. این ابزار به شما می‌گوید که چگونه می‌توانید لندینگ پیج خود را بهینه سازی کنید و شما روی دکمه های مختلف کال تو اکشن که آن را تست می گیرید انجام میشود.

به گونه ای که به یک سری از مخاطبانی که به سایت شما می آید رنگ آبی و به سری دیگر رنگ قرمز را نشان می دهد. کار کردن با این ابزار بسیار ساده است چون نیاز به کد نویسی خاصی ندارید و به شما این امکان را می‌دهد که لندینگ خود را به‌راحتی بهینه کنید و کمپین تبلیغاتی بهتری داشته باشید.

مزایای استفاده از تست A/B

تا اینجا متوجه شدیم که این تست تا چه حد بر روی تبدیل کاربران به مشتری تاثیر دارد. تغییر یک کلمه حتی میتواند نرخ کلیک یا حتی میزان فروش محصولات شما افزایش دهد. این تست مزایای دیگری نیز برای سایت ما دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا با موارد دیگری نیز آشنا شوید.

 1. بهبود تجربه کاربری (UX)

اگر به دنبال موفقیت در کسب و کار اینترنتی خود هستید و میخواهید مشتریان وفاداری به سایت خود کسب کنید باید سایتتان را به گونه ای طراحی کنید که بهترین تجربه کاربری را برای آنها فراهم کنید. شما باید سلیقه مخاطبین هدف خود را بشناسید و طراحی سایت خود را به گونه ای بهینه کنید که با معیارهای کاربران یکسان باشد.

تستA/B  در این زمینه به شما کمک خواهد کرد تا دریابید کدام روش بر روی مخاطبان شما تاثیر بیشتری دارد و باعث میشود بیشتر با سایت شما تعامل داشته باشند. با بررسی دقیق تمامی المان ها خواهید فهمید بهترین طراحی ظاهری برای بهبود نجربه کاربری کدام است.

 1. ایجاد تنوع

با استفاده از آزمون A/B عناصر ظاهری وب سایت خود را میتوانید تغییر دهید و بازخورد آن را دریافت کنید. این تغییرات ممکن است تغییر رنگ یک دکمه، ترتیب چیدمان عناصر در صفحه یا فهرست ها باشد یا موارد کاملاً سفارشی مانند رنگ بک‌گراند یا تصاویر مقاله های سایت باشد.

 1. تجزیه و تحلیل نتایج

یکی از مزیت های استفاده از این تست دریافت نتایج و توانایی مقایسه عناصر بصری سایت شماست. شما امکان دارد بدون استفاده از این آزمون تغییراتی را انجام دهید ولی متوجه نشوید که این تغییرات روند فروش و بازاریابی دیجیتال شما را بهبود بخشیده است یا باعث کاهش تعامل کاربران با سایتتان شده است. این آزمون به شما کمک میکند تا چند روش را با هم مقایسه کنید و بهترین راهکارها را بر روی وب‌سایت خود پیاده سازی کنید.

 1. کاهش هزینه ها

گاهی ممکن است مدیران وب سایت ها برای افزایش ترافیک وبسایتشان هزینه های زیادی را متحمل شوند. استفاده از این تست به شما کمک خواهد کرد با اعمال تغییرات ظاهری مانند کال تو اکشن یا اضافه و کم کردن تصاویر در لندینگ پیج ترافیک بیشتری را به سایت خود هدایت کنید.

چه مواردی را میتوانید با تست A/B  مقایسه کنید؟

 • متن دکمه کال تو اکشن
 • لینک‌های ورودی به سایت
 • محتوای صفحات
 • دکمه های ورودی به شبکه های اجتماعی
 • گواهینامه ها و افتخارات شرکتتان
 • پیشنهادات ویژه به کاربران
 • بخش انتقادات و پیشنهادات
 • متا دیسکریپشن
 • عنوان صفحات
 • تیترها و تگ‌های هدینگ

برای طراحی مجدد وبسایت نیز استفاده از تست a/b به ما کمک خواهد کرد تا پیشرفت چشمگیری داشته باشیم

تست a/b چیست؟

حرف آخر

هر جا حس کردید که از وب سایت یا اپلیکیشن خود نمیتوانید نتایج دلخواه را دریافت کنید به سراغ تست A/B بروید. با استفاده از این تست خواهید فهمید که چگونه میتوانید بهترین تجربه کاربری را برای کاربران بوجود بیاورید تا آنها را به مشتریان خود تبدیل کنید. این تست به شما کمک خواهد کرد که سئو و فروش محصولات خود را افزایش دهید.