تبلیغات دیجیتال چیست؟

در دوره‌ای زندگی میکنیم که اکثر امورات روزانه‌ی مردم بوسیله اینترنت و به صورت دیجیتال برطرف می‌شود، پس اگر به صورت سنتی به دنبال رونق کسب و کار باشیم احتمال موفقیت ما بسیار کم خواهد بود، اکثر مردم زمان زیادی را در فضاهای مجازی مانند گوگل، یوتیوب، اینستاگرام و … صرف می‌کنند. برای شما نیز یک امر واجب است که اگر تا الان به دنبال بازاریابی آنلاین نبودید همین حالا اقدام کنید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

به مجموعه‌ی تبلیغات و بازاریابی در شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی را دیجیتال مارکتینگ می‌گویند که به زیر شاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شود. از آنجایی که نرخ استفاده از شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مجازی در ایران حدود 75% است، و همچنین مزیت‌های همچون شخصی بودن، در دسترس بودن، قابلیت انتخاب مخاطبین هدف و قابلیت سنجیدن اثر بخشی را همراه دارد، باعث شده که رسانه های دیجیتال به یکی از موثر ترین روش ها برای بازاریابی و تبلیغات شناخته شود.

قبل از اینکه بگوییم چرا یک شرکت نیاز به تبلیغات دیجیتال دارد برخی آمارها را با هم بررسی کنیم:

 • طبق گفته‌های گوگل روزانه 3.5 میلیارد جستجو توسط کاربران در آن صورت می‌گیرد
 • بیش از 90% کاربران انتخابات خود را از صفحه‌ی اول نتایج جستجو انتخاب می‌کنند
 • هر سال به نسبت سال قبل 10% مخاطبین و آمار جستجو افزایش می‌یابد
 • حدود 40% جستجوها مربوط به خرید محصولات توسط کاربران است
 • تقریبا 30% جستجو ها بوسیله کاربران مربوط به خدماتی است که در نزدیکی آنهاست و موقعیت مکانی برای آنها اهمیت دارد

  
تبلیغات دیجیتال

انواع تبلیغات دیجیتال کدامند؟

1. تبلیغات نمایشی یا بنری

رایج ترین نوع تبلیغات دیجیتال را میتوانید تبلیغات نمایشی دانست، این نوع تبلیغات دیجیتال به این صورت است که تبلیغات شما به صورت تصویر، اسلاید، گیف یا حتی فیلم در وبسایت هدف یا شبکه مجازی مورد نظر نمایش داده می‌شود و از کاربران درخواست می‌شود که وارد سایت یا پیج شما شوند، این نوع تبلیغات می‌تواند حتی کاربران عادی را به مخاطب هدف و ترافیک ارگانیک تبدیل کند.

هزینه‌ی تبلیغات بنری معمولا به دو صورت زیر محاسبه می‌شود:

 • پرداخت به ازای کلیک CPC
 • پرداخت به ازای هر نمایش CPM

2. تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو

این دسته از تبلیغات به طور معمول 2 دسته هستند، دسته ی اول PPC(Pay Per Click) و دسته‌ی دوم CPC(Cost Per Click). تبلیغات کلیکی به نسبت دیگر مدل های تبلیغات برای مدیران به صرفه تر است زیرا شما فقط به ازای مخاطبین هدفی که بر روی تبلیغات شما کلیک می‌کنند هزینه پرداخت می‌کنید.

از معایب این نوع تبلیغات می‌توان اشاره کرد که تبلیغات شما به طور مستقیم بر روی فروش محصولات تمرکز ندارد و با این نوع تبلیغات شما فقط مخاطبین را به سمت سایت خود هدایت می‌کنید و متقاعد کردن مخاطبین برای خرید محصولات خود بر عهده‌ی شماست.

تبلیغات دیجیتال

3. تبلیغات ریتارگتینگ یا هدف گیری مجدد

طبق آمار تنها 1% افراد با اولین بازدیدشان از یک سایت از آن خرید می‌کنند، پس این موضوع بسیار دشواری است که مخاطبین خود را وادار کنید در اولین بازدیدشان از سایت شما خرید کنند،

با استفاده از استراتژی ریتارگتینگ که بر اساس Cookie است و بوسیله یک کد جاوا اسکریپت مخاطبین شما را در فضای مجازی به صورت ناشناس دنبال می‌کند، شما شانس این را دارید که تبلیغات ریتارگتینگ خود را دوباره به مشتری نشان دهید و او را وادار کنید مجددا به سایت شما سر بزند. این بازدید مجدد احتمال فروش محصولات سایت شما را افزایش خواهد داد

4. تبلیغات درون اپلیکیشنی

مخاطبین شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام روز به روز در حال افزایش است، پس تبلیغات در این شبکه‌ها خیلی تاثیر گذار خواهد بود و به برندسازی کسب و کار شما کمک خواهد کرد.

این نوع تبلیغات می‌تواند به کمک یک اینفلوئنسر باشد و به شکل متن، عکس یا ویدئو نمایش داده می‌شود و با بازدید بالا می‌تواند کسانی که به دنبال خدمات شما هستند را به سمت شما هدایت کند. این نوع تبلیغ نیز ممکن است به صورت مستقیم نتواند مخاطب را به مشتری و خریدار تبدیل کند ولی برند و لوگوی شما حتما در ذهن مخاطبین باقی می‌ماند و اگر روزی احساس نیاز کرد باز به شما مراجعه خواهد کرد.

5. تبلیغات ویدئویی

حدود 80درصد افراد به طور هفتگی ویدئو های آنلاین تماشا می‌کند و حدود نیمی از آنها روزانه این کار را انجام می دهند، علاقه‌ی مردم به ویدئوهای آنلاین روزانه به تاثیر ویدئوهای تبلیغاتی می‌افزاید، یکی دیگر از عواملی که تاثیر ویدئوهای تبلیغاتی را افزایش داده است این است که صوت و تصویر به صورت همزمان برای مخاطب نمایش داده می‌شود و در ذهن کاربران باقی می‌ماند.

ویدئوهای تبلیغاتی به چند نوع تقسیم می‌شوند:

 • تبلیغات ویدئویی پیش نمایشی Pre-roll Ad
 • تبلیغات ویدئویی همسان Native Video Ad
 • تبلیغات ویدئویی بین فیلم‌ها و محتواها Interstitial Video Ad
 • تبلیغات ویدئویی جایزه‌ای Rewarded video ad

ایمیل‌های تبلیغاتی

ایمیل ها را میتوانید بستر ارتباطهای آنلاین و دیجیتال بدانید، در حال حاظر نیز اکثر مردم از آن استفاده می‌کنند، پس شما برای تبلیغات خود میتوانید از نرم افزارهایی که ایمیل های تبلیغاتی طراحی و ارسال میکنند استفاده کنید، شاید به اندازه ی تبلیغات در موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی بازخورد نداشته باشد ولی تاثیر مثبتی بر رونق کسب و کار شما خواهد گذاشت.

ایمیل ها فقط استفاده ی تبلیغاتی ندارند و از آنها میتوانید برای ارسال خبرنامه ها، مقالات مفید و نظرسنجی های مرتبط با کسبو کار خود استفاده کنید.

برندها به چه دلیل به تبلیغات نیاز دارند؟

فروش بیشتر محصولات و در نتیجه بازگشت سرمایه اولیه

هدف اصلی از تبلیغات دیده شدن و افزایش بازدید است و نتیجه‌ی آن فروش بیشتر محصولات است، پس اگر کسب و کاری را راه اندازی میکنید به فکر تبلیغات دیجیتال باشید تا بتوانید هر چه سریع تر به آن میزان فروشی که مد نظر دارید برسید و سرمایه خود را چند برابر کنید.

تبلیغات اینترنتی بر دیگر جنبه های تبلیغاتی نیز تاثیر میگذارد

تبلیغات اینترنتی در گوگل و یا دیگر پلتفرم ها در نهایت موجب شناخته شدن یک برند می شود و این شناخته شدن باعث می شود نام برند در ذهن مخاطبین بماند و هرجا با این نام برخورد کردند سریعا به یاد خدمات و نوع کسب کار شما میافتند، پس تبلیغات دیجیتال در رسانه های غیر دیجیتال نیز تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

تبلیغات دیجیتال دهن به دهن میچرخد

اگر شما یک استراتژی خاص برای شیوه تبلیغات خود استفاده کنید، به طور مثال از یک تیکه کلام خاص برای برندسازی استفاده کنید این تیکه کلام در بین مخاطبین دهن به دهن میچرخد و نام برند شما بر سر زبان ها میافتد، پس برای تبلیغات خود از یک ایده جدید و خلاقانه استفاده کنید تا فرایند تبلیغاتتان سریع تر و به شکل بهتری به جلو برود.

اشتراک گذاری های آنلاین را می‌توان موثر ترین روند تبلیغات دیجیتال دانست زیرا فراگیری تبلیغات با این روش خیلی بهتر صورت می‌گیرد، به طور مثال هنگامی که یک فرد تبلیغات شما را میبیند و از آن خوشش میآید آن را برای دوستان و آشنایان خود به اشتراک میگذارد و این امر موجب همه‌گیر شدن یک تبلیغ می شود..

تبلیغات دیجیتال خیلی موثر تر از تبلیغات سنتی است

درسته که حجم بسیار زیادی تبلیغ در صفحات مجازی هست ولی ترس ایت موضوع را نداشته باشید که تبلیغ شما در بین این حجم از تبلیغات گم شود زیرا اگر شما در زمینه مناسب و با موضوع جذاب تبلیغ خود را ارائه دهید حتما از شما استقبال خواهد شد. در ضمن طرفداران تلویزیون و رادیو و دیگر رسانه های غیر الکترونیک خیلی به نسبا موبایل و شبکه های اجتماعی کمتر شده است پس اگر به دنبال بازدهی بالا هستید به سبک مدرن تبلیغ کنید.

سریع به بازدهی میرسند

سایر روش های بازاریابی و کسب رتبه مانند سئو و … نتیجه خواهد داد ولی اگر زمان به ثمر رسیدن زحماتتان برای شما اهمیت دارد از روش های دیجیتال برندینگ استفاده کنید، در استفاده از تبلیغات دیجیتال ممکن است ظرف چند دقیقه چندین نفر با شما تماس بگیرند و فروش محصولاتتان از همان ابتدا رونق پیدا کند.

برای کسب و کارهای کوچک بسیار مناسب است

شرکت های نوپا که بودجه ی زیادی برای بازاریابی ندارند میتوانند با استفاده از استراتژی درست و بدون صرف هزینه ی بسیار زیاد در کنار شرکت ها و موسسه های بسیار قوی در آن صنعت دیده شوند. این امر با استخدام مشاورهای با تجربه و حرفه ای به راحتی امکان پذیر است. با ما همراه باشید