انیمیشن تبلیغاتی چیست؟

انیمیشن یا پویا نمایی نمایش تند و پیوسته تصاویری هنری یا مدل های واقعی برای ایجاد توهم حرکت است. حرکت روان تصاویر در انیمیشن تبلیغاتی ناشی از خطای دید به دلیل پدیده ماندگاری تصاویر می باشد.

به بیانی ساده تر انیمیشن به معنی نشان دادن تصاویر مختلف با اشکال گوناگون که وابسته به ابتکار طراح و انیماتور است.درواقع انیمیشن یا پویا نمایی هنر جان بخشیدن به اشکال و تصاویر ثابت و ساخت ویدیوی کوتاه است.

برای تولید انیمیشن از یک دوربین،رایانه یا یک پروژکتور با فناوری های نو استفاده می کنند.انیمیشن تبلیغاتی به دو روش سنتی و دیجیتال ایجاد می شود.

انیمیشن تبلیغاتی

تاریخچه انیمیشن

در جهان:

ایده ساخت انیمیشن از زمانی مطرح شد که در زمان های گذشته کسانی به این فکر افتادند که چرا فقط از جهان پیرامون خود فیلم تهیه کنند؟ از این سو آنان به این فکر افتادند تا با کنار هم گذاشتن نقاشی های متعدد، تصاویر متحرک بسازند و این نحوهﻯ ساخت فیلم را انیمیشن نامیدند.

پس از مدتی انیمیشن های دوبعدی مطرح شد و بسیار طرفدار پیدا کرد،زیرا انیمیشن های ساخته شده از کیفیت رنگ بالاتر و بسیاری از قابلیتهای دیگری برخوردار بود. بعد از مدتی انیمیشن های کامپیوتری 3 بعدی وارد بازار شد و به دلیل یادگیری سخت با مخالفت زیادی روبرو شد. 

ولی پس از ساخت انیمیشن داستان اسباب بازی ها که محبوبیت زیادی پیدا کرد، شرکت والت دیزلی و دیگر شرکت ها به سمت انیمیشن های سه بعدی سوق پیدا کردند.شرکت والت دیزلی در این زمینه ایده ساخت تلفیقی انیمیشن های سه بعدی با انیمیشن های دو بعدی را داد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.در حال حاضر شرکت والت دیزلی که انیمیشن های سه بعدی بسیاری را ساخته است یکی از بزرگترین شرکت های انیمیشن سازی  می باشد.

 در ایران:

ساخت انیمیشن از اواسط قرن 20 میلادی به طور مدرن آغاز شد.البته ریشه آن به عصر برنز بازمی گردد.در شهر سوخته ظرفی سفالی یافت شد که متعلق به 5200 سال پیش بوده و  شامل طراحی هایی از یک بز در حال پریدن بر روی درخت و خوردن به برگ بوده است.چنین طراحی هایی را می توان از اولین نمونه های تاریخ انیمیشن در ایران دانست.

قالب های انیمیشن

-انیمیشن دو بعدی

-انیمیشن سه بعدی

-تکنیک های تلفیقی

-انیمیشن کامپیوتری

روش های ساخت انیمیشن تبلیغاتی

-پویانمایی سنتی:

صحنه های انیمیشن سنتی در واقع عکس‌هایی از طراحی‌ها ،اشیا،موجودات زنده یا تغییرات نور و … هستند که با عکسبرداری برداشت شده و به هم چسبیده‌اند. برای ایجاد توهم حرکت، هر فریم تفاوت ناچیزی با فریم پیش‌ از آن دارد. از نمونه‌های انیمیشن سنتی می‌توان به پینوکیو،مزرعه حیوانات و آکیرا اشاره کرد.

سل انیمیشن:

سل صفحه شفافی از جنس شیشه طلق ،نایلون ،فیلم خام رادیولوژی یا …. می باشد.البته طلق نایلونی که سبک،انعطاف پذیر، نشکن،کم خطر، قابل بازیافت و ارزان تر بهترین سل است.دلیل رواج پیدا کردن این روش در گذشته امکان ورود نقاشی به دنیای واقعی بود یعنی می توانستند بازیگران را در کنار نقاشی‌ها قرار دهند.همچنین در پروژه های انیمیشن سازی سرعت به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کرد.هنوز برخی کارهای پویانمایی با  سِل انیمیشن ساخته می‌شوند که به لحاظ هنری ارزشمند و شایسته قدردانی هستند.

استاپ موشن:

استاپ موشن شیوه ای از پویا نمایی است،که با جابجایی یا تغییر مکان شکل یا حالت اشیا به صورت دو یا سه بعدی و با استفاده از برش لبه های کاغذ ،رنگ آمیزی فیلم های شفاف یا عروسک و ثبت هر لحظه از قاب به شکل یک تصویر یا نمایش پیوسته تصاویر بوجود می آید.به بیانی ساده در استاپ‌موشن اجسام یا شخصیت های درون صحنه فریم به فریم به صورت ناچیزی حرکت داده می شوند و عکس گرفته می شود.با کنار هم چیدن این فریم‌ها توهم حرکت اجسام ایجاد می شود.

-زنده نگاری خمیری:

این روش مانند استاپ موشن می باشد با این تفاوت که شخصیت‌ها و اجسام خمیری هستند.البته ممکن است داخل آن‌ها اسکلت هم وجود داشته باشد تا پیکر آن‌ها ثابت بماند.

-کات-اوت:

نوعی از زنده نگاری استاپ موشن که با قطعات مسطحی مانند کاغذ ساخته می شود.

-زنده نگاری سیلوئت:

نوعی کات-اوت شبیه عکس های ضد نور که کاراکتر به صورت سیلوئت سیاه نمایان می شوند.

-موشن گرافیک:

تصاویر مسطح گرافیکی،،عکس،قطعات روزنامه یا مجله به همراه تایپ که به صورت فریم به فریم حرکت می کند، موشن گرافیک نام دارد.

-زنده نگاری عروسکی:

درون عروسک‌ها اسکلت و مفصل‌هایی وجود دارد که به ایستایی و چرخش آن ها کمک می کند. استاپ موشنی که با عروسک های در تعامل با فضایی شبیه به واقعیت ساخته می شود،زنده نگاری عروسکی می گویند.

-پویانمایی رایانه ای:

قواعد هنری این تکنیک تفاوتی با سایر روش‌ها ندارد ولی بیشتر مراحل تولید در رایانه انجام می گیرد.از نمونه های انیمیشن رایانه ای می توان به شیرشاه، شهر اشباح و سه قلو های بلویل اشاره کرد.

انیمیشن تبلیغاتی

امروزه در شبکه های اجتماعی گرایش بالایی به محتوای تصویری شکل گرفته است.به همین دلیل بطور میانگین روزانه 4 میلیارد ویدیو در فیسبوک منتشر می شود.در کل تصاویر و ویدیوها نسبت به متن خیلی بهتر در ذهن می مانند.با اندکی توجه به آمار های زیر بیشتر با اهمیت انیمیشن تبلیغاتی آشنا خواهید شد.

-میزان ۶۴ درصد کاربران با تماشای ویدیو، بیشتر راغب می‌شوند تا بصورت آنلاین کالای خود را خریداری کنند.

-یک سوم از فعالیت‌های آنلاین برای تماشای ویدیو صرف می‌شود.

-میزان۵۰ درصد مدیران، پس از تماشای ویدیوی محصولات یا خدمات یک شرکت، به دنبال اطلاعات بیشتری درباره آن می‌گردند.

-بر اساس گزارشات سایت یوتیوب کاربران این وبسایت بیش از ۳ میلیارد ساعت ویدیو درطول هرماه تماشا می‌کنند.

مزیت های انیمیشن تبلیغاتی

-انتقال سریع پیام:

انیمیشن تبلیغاتی کوتاه راهی برای انتقال پیام سریع در این دنیای شلوغ می باشد.این ویدئوها نکات کلیدی محصول را به خوبی به مخاطب نمایش می دهد.انیمیشن با جان بخشیدن به محصولات موجب جذب بیننده و افزایش فروش می شود.

-آموزش در کنار سرگرمی:

امروزه ساده‌ترین راه جهت دریافت اطلاعات استفاده از تفریح و سرگرمی می باشد.هدف مردم از حضور در فضای مجازی سرگرمی است به همین دلیل باید سعی شود تبلیغات از طریق روش‌هایی مانند ویدیو و انیمیشن به مخاطب نشان داده شود.

-انتقال احساسات:

انیمیشن تبلیغاتی روشی برای انتقال احساسات به مخاطب می باشد.شرکت‌ها نیز از این موضوع برای قویتر کردن ارتباطات و تاثیر تبلیغات بهره می برند.

-نمایش هویت خود:

در زمان شکست کلمات بهترین بهترین روش برای ارائه ایده‌ها، تصاویر و ویدئوها هستند.با انیمیشن تبلیغاتی می توان نشان داد که ویژگی های منحصر به فرد شرکت چیست، سود این محصول برای مشتری چه چیزی است و چه کسانی می توانند از آن استفاده کنند.

-تاثیر روی تصمیم مشتری:

بهترین ایده برای آشنایی بیشتر مردم با شرکت و محصولاتش و در نتیجه افزایش فروش، نماد‌ها و ویدیو های انیمیشن تبلیغاتی می باشد.بهترین طرز بیان و نوشته استفاده از تصاویر و ویدئو‌ها می باشد که موجب افزایش جامعه مخاطبین می شود. برای مثال Cornelius  نام خروسی است که مدت‌هاست نماد شرکت کورن فلکس بوده ‌است؛ انتخاب یک خروس به عنوان نماد، منجر به ایجاد ارتباط میان محصول و صبح در ذهن بیننده می‌شود و آن را به صبحانه‌ای ایده‌آل تبدیل می‌کند. 

-زنده کردن خاطرات گذشته:

انیمیشن‌ها می‌توانند خاطرات خوش دوران کودکی بزرگسالان را زنده کنند. زنده شدن این حس شیرین کودکی یکی از بهترین ابزارهای ممکن برای بازاریابی ویدیویی به شمار آید.

-افزایش رتبه در آمار جستجو:

استفاده از انیمیشن‌ها و تصاویر باعث جان گرفتن سایت و در نتیجه بیشتر شدن مخاطبان و بالا آمدن در لیست نتایج جستجو می شود.

-به اشتراک گذاری آسان:

انیمیشن‌ها به دلیل جذابیت زیاد خیلی بیشتر از متن‌ها به اشتراک گذاشته می شوند و همین امر موجب ماندگاری آن می شود.همچنین انیمیشن‌ها را می توان در یوتیوب هم به اشتراک گذاشت.

-مقرون به صرفه بودن:

انیمیشن نسبت به ویدیو ها و فیلم‌ها بسیار ارزان تر است، زیرا در ویدیو و فیلم  باید به دنبال پیدا کردن یک صدا پیشه مناسب، بازیگر خوب، فیلم برداری مناسب و تدوین فیلم باشید ولی با اندکی هزینه و خلاقیت می‌توانید ویدیوی انیمیشنی خوبی تهیه کنید.

نکات ساخت انیمیشن تبلیغاتی

سناریوی پر محتوا و حرفه ای

-استفاده از ایده های مبتکرانه و جدید

-گرافیک با کیفیت

-صداگذاری حرفه ای و با کیفیت

-هماهنگی صدا و تصویر