چرا به یک سایت زیبا نیاز داریم؟
یک سایت زیبا چه تفاوتی با یک سایت معمولی دارد؟
طراحی یک وب سایت زیبا چه تاثیری بر روی سئو سایت دارد؟

در قسمت اول این مقاله به تمامی این پرسش‌ها پاسخ دادیم و از همه مهم‌تر به یکی از اساسی‌ترین اصول طراحی وب سایت های زیبا یعنی رنگ اشاره کردیم همچنین؛ برای اینکه بتوانید بهترین و مناسب‌ترین رنگ‌ها را برای طراحی سایت انتخاب کنید، شما را با دو فلسفه تئوری انتخاب رنگ و روانشناسی رنگ‌ها در طراحی سایت آشنا کردیم. در قسمت دوم این مطلب نیز تصمیم داریم شما را با چند مورد دیگر از اصول طراحی وب سایت‌های جذاب و دیدنی آشنا کنیم؛ تا بتوانید سایت جذاب و زیبایی طراحی کرده و با نگه داشتن کاربران در سایت خود رتبه سئو آن را در گوگل بالا ببرید، پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

اصول طراحی وب سایت های زیبا

اصول طراحی وب سایت‌ های زیبا

تاکنون با تئوری انتخاب درست رنگ و روانشناسی رنگ‌ها در طراحی سایت آشنا شدید و از این به بعد قرار است با چندین و چند نکته دیگر برای طراحی سایت زیبا آشنا شوید؛ که مطمئنا با رعایت این نکات می‌توانید سایتی جذاب داشته باشید که کاربران مدت زمان تقریبا طولانی را در آن سپری کنند.

از موشن گرافیک در طراحی سایت استفاده کنید

بعد از انتخاب درست رنگ‌ها و استفاده از آن‌ها در طراحی سایتی که مدنظر دارید، نوبت به استفاده از المانی بسیار زیبا و جذاب است که کاربران دنیای وب را به طور خیره‌کننده‌ای مجذوب وب سایت شما کند و آن المان چیزی نیست جز موشن گرافیک. می‌توان گفت که موشن گرافیک یکی از بهترین و مهم‌ترین اصول طراحی وب سایت های زیبا است که اگر سری به وب سایت‌های مطرح ایرانی و خارجی بزنید می‌توانید این المان را در آن سایت‌ها ببینید. خیلی از کاربران فکر می‌کنند که موشن گرافیک همان انیمیشن است در حالیکه انیمیشن داستانی را برای مخاطب روایت می‌کند اما موشن گرافیک به تبلیغ موضوع مورد نظر می‌پردازد و هدف آن برندسازی و تبلیغات است؛ منتهی موشن گرافیک از این نظر مشابه انیمیشن است که در قالب تصاویر متحرک گنجانده شده است و همین عامل موجب می‌شود که کاربران زیادی مجذوب وب سایت شما شوند.

 


طراحی سایت چیست؟ چرا طراحی سایت با وردپرس


 

از سایت‌های رقیب الهام بگیرید

علاوه‌بر انتخاب درست و اصولی رنگ‌ در طراحی سایت و استفاده از موشن گرافیک برای نگه داشتن کاربر در وب سایت، یکی از مهم‌ترین اصول طراحی وب سایت های زیبا الهام گرفتن از وب سایت‌های رقیب است که از بازدیدکنندگان بالایی برخوردارند؛ برای مثال اگر به فکر طراحی و راه‌اندازی یک وب سایت فروشگاهی هستید، می‌توانید از طراحی وب سایت مطرح و پربازدید مانند دیجی کالا الهام بگیرید؛ حتی می‌توانید سری به وب سایت‌های فروشگاهی خارجی مانند آمازون بزنید.

البته نباید این مسئله را فراموش کنید که الهام گرفتن از وب سایت‌های موفق و پربازدید به معنای کپی کردن از آن‌ها نیست؛ چراکه طراحی برخی از وب سایت‌های فروشگاهی ایرانی کاملا کپی پیست سایت دیجی کالا است. منظور از الهام گرفتن از طراحی وب سایت‌های رقیب این است که ببینید آن سایت‌ها از چه رنگ‌ها و از چه المان‌هایی استفاده کرده‌اند؛ تا شما هم بتوانید از آن‌ها ایده گرفته و متناسب با هدفی که سایت شما دنبال می‌کند ایده‌های خود را در آن پیاده‌سازی کنید. نه اینکه از هر آنچه که در سایت‌های رقیب می‌بینید در سایت خود کپی‌برداری کنید.

 

اصول طراحی وب سایت های زیبا

 

از تصاویر و آیکون‌های جذاب استفاده کنید

یکی دیگر از مهم‌ترین اصول طراحی وب سایت های زیبا، استفاده از تصاویر و آیکون‌های جذابی است که کاربر را مجذوب خود کند و موجب شود که مدت زمان تقریبا طولانی را در وب سایت شما سپری کند؛ در این مورد هم می‌توانید سری به وب سایت‌های موفق رقیب بزنید و ببینید که آن‌ها از چه تصاویر و آیکون‌هایی متناسب با هدف و موضوع وب سایت خود استفاده کرده‌اند؟

یکی از بهترین شگردهایی که در حال حاضر بسیاری از سایت‌های مطرح و پربازدید از آن استفاده می‌کنند، قرار دادن تصاویر در قالب بک گراندهایی که به صورت تمام صفحه سایت را دربر می‌گیرند و کاربران عاشق آن‌ها هستند است؛ برای مثال اگر سری به وب سایت کوکاکولا بزنید با تصویری که در آن رنگ‌های شاد از جمله رنگ قرمز و بطری‌های نوشابه کوکاکولا قرار دارند و به عنوان یک بک گراند تمام صفحه این سایت را دربر گرفته است مواجه می‌شوید. مطمئنا با وارد شدن به وب سایت کوکاکولا مجذوب این عکس تمام صفحه می‌شوید و همین عکس برای مدتی شما را در این وب سایت نگه می‌دارد. شما هم می‌توانید از چنین ایده‌ای در طراحی سایت خود استفاده کنید تا در کنار داشتن سایتی زیبا، کاربران را برای مدتی در سایت خود نگه دارید و با این سیاست رتبه سئو وب سایتتان را در گوگل بالا ببرید.

هر چیزی را در جای درستش قرار دهید

بعد از اینکه کاربر مجذوب رنگ‌ها، تصاویر، آیکون‌ها و موشن گرافیکی که در طراحی سایت خود استفاده کرده‌اید شد و مدت زمانی را به دلیل زیبایی بصری وب سایت شما در آن سپری کرد؛ به دنبال خدمات و محصولاتی که ارائه می‌دهید می‌گردد. پس نباید چیدمان محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید به گونه‌ای باشد که کاربر را گیج کند؛ چراکه سردرگمی و گیج شدن کاربر برای آنچه که تصمیم دارد در وب سایت شما به آن برسد، مساوی است با ترک کردن سایت شما. مطمئنا دوست ندارید که کاربران در سایت شما به آنچه که دوست دارند نرسند و خیلی سریع وب سایت شما را ترک کنند! پس بهتر است به عنوان یکی دیگر از مهم‌ترین اصول طراحی وب سایت های زیبا هر آنچه کاربر به دنبال آن می‌گردد و برایش اهمیت دارد را جلوی چشمش قرار دهید؛ تا سریعا به آن دسترسی پیدا کند.

برای مثال اگر یک سایت فروش شیرینی دارید بهتر است انواع شیرینی‌جاتی که به فروش می‌رسانید را در دسته‌بندی‌های مشخص، در منوی اصلی سایت قرار دهید؛ تا کاربر بلافاصله پس از اینکه وارد سایت شما شد آن‌ها را ببیند و برای خرید شیرینی موردنظر خود، دسته مناسب را سریعا پیدا کرده و انتخاب کند؛ اینگونه هم خیلی سریع به آنچه که می‌خواهد می‌رسد و هم اینکه بیشتر در وب سایت شما می‌ماند.