هدف همه کسب و کارها از طراحی سایت این است که ابزاری داشته باشند برای تبلیغات محصولات و خدمات خود در دنیای وسیع وب که میلیون‌ها میلیون کاربر دارد؛ اما یک سایت به عنوان یکی از بهترین ابزارهای تبلیغاتی در دنیای اینترنت تنها زمانی مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد که جذاب و زیبا باشد؛ به همین دلیل تصمیم داریم شما را با 5 تا از بهترین اصول طراحی وب سایت های زیبا آشنا کنیم تا بتوانید ضمن استفاده از این 5 اصول، وب سایتی زیبا طراحی و کسب و کار خود را از این طریق به کاربران معرفی کنید. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

اصول طراحی وب سایت های زیبا آشنا

یک سایت زیبا چه تفاوتی با یک سایت معمولی دارد؟

تفاوت یک سایت زیبا با یک سایت معمولی زمانی مشخص می‌شود که کاربران مدت زمان طولانی را در یک وب سایت می‌گذرانند؛ درحالیکه گاهی‌اوقات بعد از وارد شدن به وب سایتی تنها در چند صدم ثانیه آن را ترک می‌کنند و دیگر به آن بازنمی‌گردند. همین مسئله نشان می‌دهد که طراحی یک سایت زیبا چه تاثیری بر روی جذب مخاطبان و ماندن آن‌ها در سایت دارد. انتخاب رنگ‌های مناسب براساس تئوری ترکیب رنگ‌، چیدمان درست و اصولی المان‌های وب سایت، انتخاب صحیح نوع فونت سایت براساس موضوع آن، استفاده از تصاویر جذاب و باکیفیت، استفاده از انیمیشن و موشن گرافیک و … ؛ همه از مهم‌ترین اصول طراحی وب سایت‌ های زیبا هستند که موجب جذب مخاطب و نگه داشتن آن برای مدت طولانی در وب سایت می‌شوند. در ادامه بیشتر به هر یک از این اصول می‌پردازیم تا بتوانید با استفاده از آن‌ها سایت جذاب و زیبایی طراحی کنید.

طراحی یک وب سایت زیبا چه تاثیری بر روی سئو سایت دارد؟

یکی از مهم‌ترین روش‌های بالا بردن سئو سایت، نگه داشتن کاربران در سایت است؛ به گونه‌ای که کاربران مدتی در سایت بمانند و خیلی سریع به محض ورود به سایت آن را ترک نکنند. همانطور که اشاره کردیم طراحی زیبا و جذاب سایت موجب می‌شود که کاربران به محض ورود به سایت مجذوب آن شده و مدت طولانی را در آن بمانند؛ با این وجود از طریق همین روش، یعنی طراحی وب سایتی زیبا و جذاب که مخاطب را مجذوب خود کند می‌توان کاربران را مدت زمان زیادی در سایت نگه داشت تا رنک سایت در گوگل افزایش پیدا کند؛ بنابراین طراحی سایت زیبا رابطه مستقیمی بر روی افزایش رتبه سئو آن در گوگل دارد.

 


با 4 مراحل طراحی وب سایت آشنا شوید


اصول طراحی وب سایت‌ های زیبا

حالا که به خوبی تفاوت یک سایت زیبا با یک سایت معمولی و همچنین تاثیر طراحی یک وب سایت زیبا بر روی سئو آن را درک کردید، نوبت به آشنایی با اصول طراحی وب سایت‌ های زیبا است؛ که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم تا بتوانید با رعایت این اصول وب سایتی زیبا طراحی کنید.

از رنگ‌های مناسب برای طراحی سایت استفاده کنید

رنگی که از آن در طراحی سایت استفاده می‌کنید به حدی اهمیت دارد که هم ممکن است مخاطب را مجذوب خود کند و باعث شود که مدت زیادی در سایت شما وقت بگذراند و هم ممکن است حس و حال مخاطب را به طور کامل خنثی کرده و کاری کند که او برای همیشه از سایت شما برود؛ به همین دلیل یکی از مهم‌ترین اصول طراحی وب سایت های زیبا، انتخاب درست رنگ است؛ که برای انجام این کار هم باید با تئوری انتخاب رنگ‌ها برای طراحی سایت و هم با روانشناسی رنگ‌ها و تاثیری که هر رنگ بر روی مخاطب دارد، آشنایی شوید. ما در این مطلب سعی داریم شما را با هر یک از این مفاهیم به طور کلی آشنا کنیم.

 

اصول طراحی وب سایت های زیبا آشنا

 

o تئوری انتخاب رنگ برای طراحی سایت
در تئوری انتخاب رنگ برای طراحی سایت، رنگ‌ها در سه دسته کلی قرار می‌گیرند که شامل: رنگ اصلی (Primary Color)، رنگ ثانویه (Secondary Color) و رنگ اکسنت (Accent Color) می‌باشند. رنگ اصلی یا Primary Color رنگی است که باید در 60 درصد از وب سایت خود از آن استفاده کنید. رنگ ثانویه یا Secondary Color رنگی است که باید در کنار رنگ اصلی و در 30 درصد از وب سایت خود از آن استفاده کنید. و درنهایت رنگ اکسنت نیز رنگی است که باید در کنار رنگ‌های اصلی و ثانویه، تنها در 10 درصد از طراحی وب سایت مورد استفاده قرار بگیرد.
شما می‌توانید پس از انتخاب رنگ اصلی وب سایت خود با کمک وب سایت‌های معروف Coolors.co و Colorhunt.co ؛ که تئوری رنگ‌ها به خوبی در آن‌ها آمده است، رنگ‌های ثانویه و اکسنت را نیز انتخاب کرده و از آن‌ها در طراحی سایت خود استفاده کنید.

o روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب سایت
همانطور که اشاره کردیم شما باید در طراحی سایت خود از سه نوع رنگ اصلی، ثانویه و اکسنت استفاده کنید؛ که خوشبختانه سایت‌های متعددی هستند که پس از انتخاب رنگ اصلی توسط کاربر، رنگ‌های ثانویه و اکسنت را نیز به کاربر معرفی می‌کنند؛ اما سوال اینجاست که چگونه باید رنگ اصلی که در 60 درصد از وب سایت از آن استفاده می‌شود را انتخاب کرد؟ شما باید برای انتخاب رنگ اصلی وب سایت خود با روانشناسی رنگ‌ها در طراحی سایت که یکی از مهم‌ترین اصول طراحی وب سایت‌ های زیبا است، آشنا شوید. روانشناسی رنگ‌ها به شما می‌گوید که هر رنگی چه تاثیری بر روی حس و حال کاربر دارد و شما باید متناسب با موضوع وب سایتتان از چه رنگی به عنوان رنگ اصلی در طراحی آن استفاده کنید.

 


طراحی سایت چیست؟ چرا طراحی سایت با وردپرس


براساس روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب سایت‌هایی که در حیطه فروش آنلاین غذا، اسباب‌بازی، لباس کودک، خدمات تفریحی و هر چیزی که مرتبط با فصل تابستان باشد، بهتر است از رنگ‌هایی با تون‌ قرمز، زرد و نارنجی استفاد شود؛ اما در طراحی وب سایت‌هایی در حیطه سلامت، برندهای پوشاک، محیط زیست و هر چیزی که متناسب با فصل زمستان و آب است، باید از رنگ‌هایی با تون آبی، سبز و بنفش استفاده شود. درنهایت نیز باید در طراحی وب سایت‌هایی در حیطه قانونی، پزشکی، مد، عکاسی و پلتفرم‌های اجتماعی از رنگ‌هایی با تون سیاه، سفید، قهوه‌ای و آبی خیلی تیره استفاده شود.